خطیب‌زاده :ما حضور اسرائیل در همسایگی خود در هیچ کشوری را تحمل نمی‌کنیم

 سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایرانرادیو فردا :سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بامداد دوشنبه ۱۹ مهر در نشست خبری خود خطاب به مقامات جمهوری آذربایجان گفت که «ما حضور اسرائیل در نزدیکی جغرافیا و همسایگی خود در هیچ کشوری را تحمل نمی‌کنیم.»

او در ادامه نیز گفت که «ایران در خصوص امنیت ملی خود با هیچ‌کسی شوخی نداشته و ندارد، همسایگان ما به خوبی این موضوع را می‌دانند و پیام‌هایی با قاطعیت به همسایگان ارسال شده است.»

اسرائیل تأمین‌کننده اصلی جنگ‌افزار برای جمهوری آذربایجان است و تنش‌ها بین تهران و باکو در روزهای اخیر بر سر موضوع «نفوذ» اسرائیل در نزدیکی‌های مرز ایران با جمهوری آذربایجان بالا گرفته است.

وضعیت مرزهای شمال غربی ایران پس از آن که جمهوری اسلامی در مرزهای مناطق آزادشده جمهوری آذربایجان در درگیری میان این کشور و ارمنستان، اقدام به برگزاری رزمایش کرد، توأم با تنش‌ سیاسی بوده است.

رهبر جمهوری اسلامی و مقامات کشوری و لشکری جمهوری اسلامی به صراحت جمهوری آذربایجان را متهم به «آوردن اسرائیل به مرزهای ایران» کرده‌اند و دلیل نمایش‌های نظامی را پیام مخالفت با این موضوع می‌دانند، ولی رئیس‌ جمهوری آذربایجان این اتهام را رد کرده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه ۱۱ مهر طی یک سخنرانی در مراسمی به تیرگی روابط مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان اشاره کرده و گفت: «حوادثی که در شمال غرب ایران، در برخی کشورهای همسایه در جریان است باید با منطق پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان حل شود.» او حتی در این مورد افزود: «آن کسانی که برای برادران خود چاه می‌کنند، خودشان اول در چاه می‌افتند.»

در مقابل، مقامات آذربایجان به دفعات این اتهام را رد کرده‌اند. الهام علی‌یف رئیس‌جمهوری آذربایجان نیز روز دوشنبه این اتهام را «افترا» نامید و از ایران خواست توضیح دهد اسرائیل کجای مرزها حضور دارد.

از سوی دیگر، وزارت کشور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه اعلام کرد حسینیه متعلق به نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در باکو به‌ دلیل آنچه «افزایش شیوع کرونا در مناطقی از باکو» عنوان کرد، بسته شده است.

با وجود تأکیدات مقام‌های باکو، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بامداد امروز دوشنبه در نشست خبری خود باری دیگر گفت که جمهوری اسلامی حضور اسرائیل را «در نزدیکی جغرافیایی و همسایگی خود در هیچ کشوری تحمل نمی‌کند.»

در روزهای اخیر نشانه‌ای از کاهش تنش‌ها در این خصوص دیده نمی‌شود و در حالی که خبر می‌رسد باکو «در حال بررسی» خرید پدافند موشکی «اَرو-۳» از اسرائیل است، حسین اشتری، فرمانده پلیس ایران، روز شنبه گفت که «تجهیزات و نیروهای جدید به مرزهای» شمال غربی ایران فرستاده شده‌اند.
+6
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند
  ببخشید شما؟
  0
  10
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.