ورود نظامیان ایرانی به آذربایجان؛ شایعه یا واقعیت

به گزارش نورنیوز، یک منبع آگاه به تحریف واقعیات و خبرسازی برخی رسانه‌های آذربایجانی واکنش نشان داد و خبرسازی درباره ورود نظامیان ایران به این کشور در جنگ سال گذشته قفقاز را تکذیب کرد.
 
 برخی رسانه‌های آذربایجانی در خبری کاملا کذب مدعی ورود نیرو‌های نظامی کشورمان به خاک آذربایجان در جنگ ۴۴ روزه سال گذشته قفقاز شده‌اند.
 
این خبرسازی مشکوک که در مقطع کنونی با هدف التهاب‌آفرینی و ایجاد جو ضدایرانی در فضای داخل آذربایجان صورت گرفته با ارائه اطلاعات دروغ سعی کرده ایران را متهم به تجاوز نظامی به خاک آذربایجان در منطقه زنگیلان و روستای سلطانلی کند.
 
در این خصوص یک منبع آگاه در وزارت نیرو ضمن گله‌مندی از تحریف واقعیات از سوی رسانه‌های آذربایجانی به «نورنیوز» گفت: ایران در سال ۲۰۱۶ به رغم اشغال منطقه زنگیلان و سلطانلی از سوی ارمنستان و برای تثبیت حاکمیت جمهوری آذربایجان در مناطق اشغالی، قرارداد احداث مشترک یک سد بر روی رودخانه ارس را با باکو امضا کرد و طبق توافق طرفین، مسئولیت تامین امنیت سد در دو طرف مرز به ایران واگذار شد. بر اساس توافق طرفین مقرر گردید بعد از رفع اشغال اراضی آذربایجان، طی توافقی جدید برقراری امنیت سد در بخش آذری به باکو تحویل داده شود.
 
این منبع افزود: در جریان جنگ ۴۴ روزه قفقاز، نیرو‌های نظامی آذربایجان در زمان پیشروی برای آزادسازی مناطق اشغالی، بدون توجه به توافق قبلی و با استنکاف از روشن کردن جزییات فنی و امنیتی و تبیین شرایط جدید، تقاضای خروج نیرو‌های ایرانی محافظ سد از قسمت شمالی را داشتند که به هیچ‌وجه منطقی و امکان پذیر نبود.
 
او افزود: مدتی بعد با تفاهمات صورت گرفته میان وزارت نیرو و وزارت انرژی جمهوری آذربایجان طی مراسمی با حضور فرماندهان مرزبانی دو کشور، تامین امنیت قسمت شمالی سد به نیرو‌های آذربایجانی واگذار شد.
 
لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اشغال سرزمین آذربایجان از منافع و ثروت آذربایجان در سد مشترک بر روی ارس حفاظت نموده و پس از پایان اشغال، بخش آذری سد را طی تشریفاتی رسما به طرف آذری تحویل داده است.
 
این دست خبرسازی‌های جهت‌دار، خلاف حسن همجواری بوده و گمانه‌ها در خصوص اثرگذاری کشور‌های متخاصم ایران بر سیاست‌های آذربایجان در قبال ایران را تقویت می‌کند، حال آنکه جمهوری اسلامی ایران همواره به تمامیت ارضی همه کشور‌های همسایه احترام گذاشته و بر این اصل اهتمام دارد.
+50
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  اذربایجان اگه با حکومت اخوندا(نه ایران) وارد جنگ بشه متحدانش کیا هستن و متحدان اخوندا کیا هستند؟ خاک بر سر آخوندا
  20
  74
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. متحدان ما! ما خودمون متحد هستیم، با آقا امام زمان عج الله و تعالی فرجه الشریف.
  95
  17
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::فاطی جون امام عسکری یعنی امام یازدهم فرزندی داشته؟ ایت الله برقعی را چرا حکومت آخوندی کشت؟ تو نت سخنرانی برقعی در مورد امام زمان خیالی را ببین. البته اگر هم وجود میداشت ته چاه جمکران تا حالا .......سرکشیده بود از ریختن کاغذ بر سر مبارک
  6
  33
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  ایران جسارت جنگ با آذرابایجان نداردو دیدید بعد چند روز هارت و پورت سر جای خود نشست و پسر خوبی شده است
  31
  40
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. من شخصی بنام آیت‌الله برقی نمی‌شناسم. ولی از کلام خداوند، قرآن برات ثابت میکنم. "إِنَما أَنتَ مُنذِرٌ وَ لِکُلِ قَومٍ هاد". بله، ما تنها فرزند امام حسن عسکری ع را حضرت مهدی عج میدانیم. ولی عده‌ای میگویند که ایشان فرزندان زیادی داشته‌‌اند.
  24
  4
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.