جمهوری آذربایجان در دریای خزر مانور نظامی انجام می‌دهد

دویچه وله :وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از برگزاری رزمایش دریایی این کشور خبر داد. آذربایجان هدف از این مانور را محافظت از زیر ساخت‌های انرژی اعلام کرده است. در این رزمایش کشتی‌های جنگی و کماندو‌های دریایی آذربایجان شرکت می‌کنند.

خبرگزاری "ترند نیوز" آذربایجان روز یکشنبه ۱۸ مهر (۱۰ اکبر) به نقل از وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از برگزاری رزمایش نیروی دریایی این کشور در دریای خزر خبر داد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که این رزمایش سه روزه از دوشنبه ۱۹ مهر (۱۱ اکتبر) آغاز می‌شود و پنجشنبه خاتمه می‌یابد.

مانور یاد شده در بخش دریای خزر متعلق به جمهوری آذربایجان انجام خواهد گرفت. دراین رزمایش کشتی‌های جنگی و کماندو‌های دریایی آذربایجان  مشارکت خواهند کرد. نیروهای یاد شده تمرین‌هایی را برای محافظت از زیر ساخت‌های جمهوری آذربایجان در دریای خزر انجام خواهند داد.

آذربایجان پیش از این اعلام کرده بود که این کشور در حال تقویت نیروی دریایی خود در دریای خزر است. مانور نیروی دریایی جمهوری آذربایجان اگر چه قبلا اعلام شده بود و در شرایط عادی اهمیت چندانی هم نداشت اما به دلیل بروز تنش اخیرا بین این کشور با ایران مانور کنونی در خزر اهمیت زیادی پیدا کرده است.

کارشناسان امور خزر گفته‌اند قبلا تنها روسیه و ایران در خزر نیروی دریایی داشتند اما اکنون کشورهای همسایه ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان نیز صاحب گارد ساحلی و نیروی دریایی قدرتمندی شده‌اند.

پس از فروپاشی شوروی و پیدا شدن چهار کشور مستقل در کناره‌های خزر تاسیس نیروی دریایی برای این کشورها در اولویت قرار گرفت و این کشورها شروع به خرید کشتی‌های جنگی و تاسیس آکادمی نیروی دریایی کردند.
نخستین رزمایش دریایی ترکمنستان در خزر (۲۰۱۲)نیروی دریایی آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان
در سال‌های گذشته جمهوری آذربایجان ده‌ها شناور پیشرفته از ترکیه و شناور موشک‌انداز از آمریکا خریداری کرده است. آمریکا برای تاسیس مراکز رادار در کناره‌های ساحل خزر و تاسیس مرکز کنترل ستاد فرماندهی در باکو به این کشور کمک کرده است.

قزاقستان نیز در آکتائو، بندر دریایی خود، پایگاه هوایی تاسیس کرده است. این کشور برای تقویت قدرت نظامی‌اش قایق‌های گشت‌زنی از کره جنوبی خریداری کرده است.

ترکمنستان به لحاظ نظامی ضعیف‌ترین کشور ساحلی به حساب می‌آمد. اما این کشور نیز در سال ۲۰۱۰ برای نخستین بار آکادمی دریایی تاسیس کرد و برای دفاع از منافع خود بر تعداد قایق‌های گشت‌زنی پرسرعت در خزر افزود.

ایران و روسیه هر ساله رزمایش نظامی در دریای خزر برگزار می‌کنند. ترکمنستان و آذربایجان نیز پیش از این بارها در دریای خزر مانور نظامی انجام دادند.

جمهوری اسلامی ایران بارها سفیر و ناظر به مانورهای پیشین کشورهای ساحلی خزر فرستاده است. اما اکنون به دلیل تنش‌های بوجود آمده بین ایران و آذربایجان انجام چنین رزمایش حساسیت ایران را برانگیخته است.
+19
رأی دهید
-71

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  مورچه چیه که کله پاچه اش چی باشه؟؟
  16
  70
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  هر غلطی میخوان بکنن ، اصلا مهم‌ نیستن
  12
  55
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  مورچه چیه که کله پاچش چی‌ باشه !!!
  12
  48
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  نمیدانم ، که آیا پس از نظام غاصب منحط جمهوری اسلامی ، ملت ایران میتوانند در مورد سهم از دست رفته شان در دریای مازندران ادعایی داشته باشند یا خیر؟!؟
  13
  45
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان
  باز بوی نفت به مشام میرسه. سال 82 یادمه ایران یه سکوی نفتی اذربایجان رو با جنگنده منهدم کرد چون مدعی بود در ابهای ایران در حال اکتشافه. الان هم دعوا سر سرمایه های زیر دریاست وگرنه دولت های حاشیه خزر توافق کرده اند که این دریا نظامی نشه و این مانور خلاف توافق هست.
  6
  7
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  دم آذربایجان گرم . چقدر راحت ایران را سر جای خودش نشاند
  19
  9
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::kakolzari - لندن، انگلستان::]. حق رو راحت میشه مشخص کرد اما حق خور رو نمیشه قانع کرد. حالا باید دید این وسط کی داره زور میگه!
  10
  3
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.