جاسمین هریسون؛ جوانترین زنی که به تنهایی اقیانوسی را پیمود

ماجراجویی‌های جاسمین هریسون در اقیانوس اطلسیورونیوز :به برنامه «زنان فرا مرزی» از مجموعهِ «سفر» در یورونیوز خوش آمدید. این برنامه زندگیِ شجاعانه زنانی را در سراسر جهان برای شما روایت می‌کند که چالش‌های بزرگ پیش رو در جریان سفرهای دشوار و ماجراجویانه را به نوعی برای خود حل می‌کنند.

این زنان که ما در یورونیوز به سراغشان می‌رویم و شما را با آنها آشنا می‌کنیم در واقع برای سفر و ماجراجویی زندگی می‌کنند.

در حالی که برخی به دنبال منحصر به فردترین تجربیات از جهان هستند و یا سبک خاصی از زندگی که بسیاری رویای آن را دارند، را دنبال می‌کنند؛ برخی دیگر قالب‌های سنتیِ تحت سلطه و انحصار مردان را به چالش می‌کشند و تابوها را می‌شکنند. ما می خواهیم مجموعه ما به شما انگیزه دهد تا به قدرت رویاهای خود ایمان داشته باشید.
جاسمین هریسون؛ بانویِ اقیانوس‌پیما
در طول سفرهای متعدد به نقاط مختلف جهان بود که جاسمین هریسون تصمیم گرفت که برای خود هدفی تعیین کند. او به دنبال یک چالش جدید بود تا با آن زندگی خود را به جلو هدایت کند و به جایی که مد نظرش بود، برساند.

جاسمین برای تحقق این هدف در ۲۱ سالگی اقیانوس اطلس را با قایق پیمود و رکوردی تازه از خود به جای گذاشت. او بدین ترتیب جوان‌ترین زنی لقب گرفت که تاکنون به تنهایی از یک اقیانوس در جهان عبور کرده است.

او می‌گوید: «می‌خواستم خودم را به چالش بکشم. بنابر این هر وقت در آینده با چالش‌های زندگی روبرو شوید، می‌توانید بگویید که اگر در اقیانوس قایقرانی کرده باشم، از پس این این کار هم برخواهم آمد.»
چرا جاسمین چنین چالش بزرگی را به جان خرید و خطر کرد؟
جاسمین بر خلاف بسیاری ازهم سن و سالانش در «تریسک» منطقه‌ای مسکونی در شمال «یورکشایر» واقع در انگلستان، پس از پایان تحصیل متوسطه از رفتن به دانشگاه خودداری کرد.

او در عوض وقت خود را صرف آموزش شنا و کار در یک میخانه کرد تا بتواند رویای خود برای سفر به سراسر جهان را عملی کند.

ایده اقیانوس‌پیمایی در جریان یکی ازسفر‌های جاسمین به نقاط مختلف جهان شکل گرفت؛ زمانی که او در آنتیگوآ، واقع در منطقه دریای کارائیب خط پایان یک مسابقه قایقرانی در اقیانوس اطلس را از نزدیک دید.

همین‌جا بود که جرقه پیمودن اقیانوس اطلس با قایق و به تنهایی به عنوان یک چالش بزرگ در ذهن جاسمین نقش بست.

یاسمن به یورونیوز می گوید: «من برای ماجراجویی سفر کرده بودم و فکر کردم این همان چیزی است که می خواهم.»

او ادامه می‌دهد: «چیزی درست سر جایش نشسته بود؛ به خودم گفتم که این همان چیزی است که به آن نیاز دارم و باید انجامش دهم.»
چگونه باید برای قایقرانی در یک اقیانوس آماده شد؟
قبل از اینکه به خود بگویید «من احتمالا نمی‌توانم چنین چالشی را انجام دهم زیرا قایقرانی بلد نیستم» باید بدانید که جاسمین هم چنین ابتدا شاید چنین فکری کرده باشد.

او توضیح می‌دهد که همیشه به شنا علاقه داشته و کمی هم قایق بادبانی را تجربه کرده اما هیچ شناختی از «روئینگ» یا قایقرانی با پارو در رودخانه نداشته و حتی به آن فکر هم نکرده است.

نخستین باری که جاسمین قایقرانی کرد دسامبر سال ۲۰۱۹ بود، درست یک سال قبل از اینکه با خود قرار گذاشت چنین چالشی را انجام دهد.

او در باره نخستین تجربه قایقرانی خود می‌گوید: «فهمیدم که اصلا نمی توانم قایقرانی کنم .... این اولین باری بود که سوار قایق شده بودم؛ واقعا وحشتناک بود.»

جاسمین سپس از ژانویه سال ۲۰۲۰ ذهن و بدن خود را برای انجام سفری طولانی با قایق آماده کرد؛ او اما تا تابستان همان سال که قایق خود «آرگو» را تهیه کرد پا به درون قایق نگذاشت.
جاسمین و قایقش «آرگو» در طول مسیر اقیانوس‌پیماییجاسمین هریسون ۱۳ دسامبر سال ۲۰۲۰ سفر خود را آغاز کرد و این چالش بزرگ را طی هفتاد روز و سه ساعت و ۴۸ دقیقه در بیستم فوریه سال ۲۰۲۱ به پایان رساند.

او در طول مسیر چند بار با مشکلات جدی مواجه شد؛ قایق جاسمین دو بار واژگون شد؛ او برخی از وسائل خود را که روی عرشه قرار داشت به همین دلیل از دست داد.

قایق جاسمین بار دوم ۳۶۰ درجه به طور کامل چرخید؛ او می‌گوید: «همه چیز به هم ریخت چون دنیای شما واژگون شده بود.»

برخورد قایق کوچک ۲۱ فوتی جاسمین به یک کشتی حفاری که نیمه شبی اتفاق افتاد از دیگر لحظه‌ای ترسناک سفر برای وی بوده است.

جاسمین در این خصوص می‌گوید که همه چیز واقعا ترسناک بود، زیرا او در آب غوطه ور شده بود و هیچ امدادگری هم وجود نداشت.
۷۰ روز در دریا
مسابقه قایقرانی در اقیانوس اطلس همیشه به تنهایی انجام نمی‌شود؛ بسیاری از رقبا این کار را در تیم‌های دو یا چهار نفره انجام می‌دهند.

جاسمین این چالش را به تنهایی انجام داد زیرا فکر نمی کرد که شخص دیگری را بشناسد که برای انجام آن تمایل داشته باشد.

او در این خصوص می‌گوید: «اگر احساس می‌کنید که برای انجام کاری به کسی نیاز دارید پس باید برای همیشه منتظر بمانید.»

جاسمین با وجود آنکه بیش از ۷۰ روز به تنهایی در اقیانوس قایقرانی کرده اما می گوید هرگز احساس تنهایی نکرده است.

او برای توضیح می‌گوید: «گذراندن زمان بسیار زیاد در تنهایی ...همان کاری است که شما باید انجام دهید؛ در حالی که بسیاری نمی‌دانند این همان چیزی است که شما به دنبال آن بودید.»
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.