عبدالقدیر خان، پدر بمب هسته‌ای پاکستان درگذشت

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستانی، دکتر عبدالقدیر خان که از یکماه گذشته به شدت بیمار بود صبح امروز یکشنبه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در اسلام‌آباد درگذشت.
 
این فیزیکدان هسته‌ای ۸۶ ساله که بنیانگذار برنامه غنی‌سازی اورانیوم پاکستان محسوب می‌شود، از سال ۲۰۰۴ به دلیل برخی نگرانی‌های امنیتی، تحت مراقبت قرار گرفته بود و نهادهای امنیتی این کشور از بیم خطر احتمالی برای زندگی این دانشمند پاکستانی، دید و بازدید و حضور وی در محافل اجتماعی را محدود کردند.
 
مقامات پاکستانی با ابراز تاسف از مرگ بنیانگذار فن آوری اتمی این‌ کشور، گفتند: عبدالقدیر خان نقش تاریخی و موثری برای تقویت دفاع و بازدارندگی پاکستان ایفا کرد.
 دکتر عبدالقدیر خان متولد سال ۱۳۱۵ شمسی، فیزیکدان هسته‌ای و مهندس متالوژی پاکستانی است که بنیانگذار برنامه غنی‌سازی اورانیوم این کشور محسوب می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های وی، برنامه غنی‌سازی اورانیوم برای پروژه ساخت بمب اتم پاکستان بود. او در سال ۱۳۵۵ آزمایشگاه تحقیقاتی کاهوتا (KRL) در نزدیکی اسلام‌آباد را تأسیس کرد و تا زمان بازنشستگی (سال ۱۳۸۰) به عنوان مدیر کل و محقق ارشد در آن مرکز مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود. 
 
عبدالقدیر عنوان پدر بمب هسته‌ای پاکستان را یدک می‌کشید و برای اینکه کشورش را در عرصه هسته‌ای همتراز هند رقیب سنتی پاکستان در جنوب آسیا کرد، مورد ستایش قرار می‌گیرد اما اعتراض وی به تمهیدات و مراقبت‌های امنیتی همواره جنجال برانگیز بوده است.
+31
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  عبدالقدیرخان علاوه بر پدر هسته ای پاکستان، یه جورایی پدر هسته ای جمهوری اسلامی و لیبی هم محسوب میشه و به خاطر فروش اطلاعات هسته ای پاکستان به ایران و لیبی و کره شمالی از طرف پرویز مشرف از سال ۲۰۰۴ به اینور به حصر خانگی محکوم شده بود..رژیم جمهوری اسلامی زمان ریاست جمهوری خاتمی بیشترین سانتریفیوژ رو از طریق همین عبدالقدیرخان دریافت کرد و آخوندها به بازرسان آژانس به دروغ میگفتن این سانتریفیوژها رو ما خودمون بومی ساختیم، هر چند مامور آژانس گفته بود تو همون ده ثانیه اول فهمیدم این سانتریوفیوژها متعلق به دولت پاکستان و عبدالقدیرخان هستش و بعدش از اون موقع مشخص شد جمهوری اسلامی دنبال ساخت بمب اتم از طریق پاکستان هستش و پرونده ایران به شورای امنیت رفت..
  13
  28
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا
  بهتره بگیم عبدالقدیرخان، پدر قاچاق سلاح های هسته ای. اگه غربی ها زود از خواب خرگوشی بیدار نمیشدن، الان تمام کشورهای خاورمیانه و حتی دزدان دریایی سومالی و طالبان و القاعده و حتی داعش همه و همه بدون استثنا صاحب بمب اتم میشدن.
  15
  33
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  نه، پدر امریکاوانگلیس بود،نه این اقا.اتم تجهیزات میخواد دانشمند کافی نیست،چون هند مستعمره چرچیل انگلیس بودمستقل شد و بسیار شاخ شد، این امریکاوانگلیس اول توسط محمدعلی جناح تکه تکه کردن هند رو، از توش پاکستان در امد، اما درجنگ رو در رو باز هند پاکستان رو شکست داد سال۱۹۷۱، لذا این بار اتمیش کردن تا جلوی غول شدن هند رو بگیره،همون۵۰سال قبل هند شک کرد وگفت که این رو اتمی کردن،
  4
  18
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  فدای ایران زمین - لیدز، انگلستان
  مردک دزد
  1
  11
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.