صدور حکم قصاص چشم برای یک متهم در تهران

یک متهم در تهران توسط دادگاه کیفری به قصاص چشم (کور شدن)، محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مطابق این گزارش، رسیدگی به این پرونده از خرداد 97 در پی وقوع یک درگیری در منطقه فشم تهران آغاز شده است.

در گزارش این نهاد حقوق بشری آمده است که طی این درگیری مرد 40 ساله‌ای که از ناحیه چشم مصدوم شده بود به بیمارستان منتقل شده اما در نهایت شدت ضربه موجب تخلیه چشم راست او شده است.
پس از شکایت مردی که از ناحیه چشم آسیب دیده، متهم 45 ساله بازداشت و به دنبال اعترافات متهم کیفرخواست صادر و پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری 1 استان تهران ارجاع و طی جلسه دادگاه شاکی خواستار قصاص شد.

در این گزارش اشاره شده که هیئت قضات در پی درخواست متهم برای بررسی بیشتر در خصوص قصاص چشم (کور شدن)، پرونده را به پزشکی قانونی ارجاع داده‌اند؛ نهایتا پزشکی قانونی پس از معاینات چشم شاکی اعلام کرده است که با توجه به این که چشم وی به طور کامل تخلیه و نابینا شده است امکان قصاص چشم (کور شدن) وجود دارد.

حکم نقص یا قطع عضو از جمله مواردی است که با اصل کرامت انسانی منافات دارد. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های تحقیرآمیز، منافی کرامت انسانی و موهن مانند شلاق، قطع دست یا نقص عضو را ممنوع کرده است. با این حال، جمهوری اسلامی ادعا می‌کند این اقدام مطابق قوانین شریعت اسلامی است.

قصاص عضو و قصاص نفس (اعدام) از جمله مجازات‌های پیش‌بینی شده در قانون مجازات اسلامی ایران است. اجرای چنین مجازات‌هایی همواره مورد اعتراض فعالان و نهادهای حقوق بشری بوده است.
+5
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.