خامنه‌ای به «مسئولان کشور برادر افغانستان»: عاملان انفجار قندوز را مجازات کنید

بی بی سی :آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران در پی انفجار مرگبار روز جمعه در مسجد شیعیان در قندوز افغانستان که منجر به جان‌باختن شمار زیادی نمازگزار شد، در پیامی بدون نام بردن از گروه طالبان، از آنها خواست که عاملان را مجازات کنند.

رهبر حکومت ایران در این پیام که در توییتر نشر شد از "مسئولان کشور همسایه و برادر افغانستان" خواست که عاملان را مجازات کنند.

در پیام آمده است: "جداً انتظار می‌رود که عاملان خونخوار این جنایت بزرگ را به مجازات برسانند و با تدابیر لازم از تکرار چنین فجایعی جلوگیری کنند."
روز جمعه یک بمبگذار انتحاری گروه داعش در داخل مسجد شیعیان هزاره در قندوز خود را منفجر کردکه حدود پنجاه کشته و بیش از صد زخمی به جا گذاشت.

گروه داعش در سایت منسوب به این گروه مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و گفته که یک حمله کننده انتحاری این گروه مسجد مرکزی شیعیان هزاره را در قندوز هدف گرفته است.

در گذشته نیز، داعش حملاتی به مساجد شیعیان در افغانستان انجام داده است.

وزارت خارجه ایران نیز ساعاتی پس از وقوع، آن را محکوم کرد. سعید خطیب‌زاده گفت که "اقدامات تروریستی در هر شکل و توسط هر طرفی محکوم است."

در همین حال، امروز حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین ایران در واکنش به حمله به مسجد شیعیان در قندور طالبان را مسئول حفظ جان مردم دانست.

حسن روحانی در نخستین پیام توئیتری که پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌ نشر کرد، حمله مرگبار به نمازگزاران شیعه در قندوز را محکوم کرد. او در توئیتی نوشت که "دربرابر کشتار بی‌رحمانه قندوز نمی‌توان سکوت کرد".

او نوشت "در شرایط فعلی که گروه طالبان، حکومت را تصرف کرده است مسئولیت جان مردم افغانستان به عهده آن‌هاست".

آخرین پیامی که از آقای روحانی در توئیتر منتشر شده به حدود پنج ماه پیش برمی‌گردد.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران که در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه صحبت می‌کرد، هر دو در این دیدار سخنانی درباره وضعیت امروز افغانستان نیز بیان کردند.

رئیس‌جمهور سوریه گفت که ایران باید برای موفقیت افغانستان وارد عمل شود.

وزیر خارجه ایران هم گفت: "ما با همه طرف‌ها در افغانستان از جمله طالبان در ارتباط هستیم و آنها را دعوت به تشکیل دولت فراگیر می‌کنیم."

برخی ناظران معتقدند که با قدرت گرفتن شبکه حقانی در کابینه طالبان، ایران خوشبینی قبلی در مورد طالبان را ندارد.

در همین حال، از قول روزنامه جمهوری اسلامی که نزدیک به حکومت ایران است، نقل شده که "کمک‌های ایران به طالبان می‌رسد نه مردم افغانستان".

روزنامه جمهوری اسلامی گفته که "اطلاعات موجود نشان می‌دهند کمک‌های ارسالی جمهوری اسلامی ایران که گروه تروریستی طالبان آنها را دریافت می‌کند، طبق میل خود این گروه و درموارد خاص موردنظر آنها مصرف می‌شوند و به نیازمندان واقعی نمی‌رسند."

شماری از رسانه‌های ایران نیز این خبر روزنامه جمهوری اسلامی را بازتاب داده اند.
+13
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  ا.ل.د.ن.گ درباره قره باغ و باکو هنوز م.ا.ت.ت.ت داره می سوزه باز نظر دادی در مورد قندوز. بهتر نیست خفه شی و ... نخوری. آخه بی‌شعور تو که از انقلاب کوبا ...حالیت نیست اینقدر نظر نده خفه شو.
  13
  25
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  کل بمب گذاریها و کشتار افغانستان صرفا ریشه فاسیسم و نژادپرتی و نسل کشی داره.
  16
  16
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. این بیچاره ها که توی مسجد بودند و شما مغول ها انها را کشتید، آیا تنها گناهشان فارسی بود؟
  2
  17
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. قره باغ ربطی به تو ندارد، اون مشکل ارمنستان و قبایل باکو است، اگر مربوط به تو می‌شود که با هر کامنت آنرا علم می کنی، خوش گلدی، 100 نفر بیگناه را مغول ها کشته اند، تو خوشحالی می کنی؟
  7
  14
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. قندوز واژه اصلش گوندوز هست و منطقه ای ازبک نشین در افغانستانه. عقل که نداری اطلاعاتت هم در حد جلبگ هست.
  9
  7
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. طبق اصول روانشناسی هرکسی نسبت به چیزی ابراز تنفر زیادی میکنه و نام اون چیز رو زیاد به زبون میارد ربط مستقیمی به اون داره. قطعا بر اساسا قیافه و ....
  11
  5
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. تو اصلا منظور من را فهمیدی؟ من منظور این بود که خامنه ایی که طرفدار آذربایجان بود در حمله به قره باغ و اینطور رو دست خورد بهتره دیگه در مورد قندوز حرف مفت نزنه چون خامنه ایی شعور سیاسی نداره اصلا. اول بفهم چی میگه طرف بعدا ابراز وجود بکن.
  1
  7
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.