جزییاتی از حمله با چاقو و آب‌جوش به زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ

ایران وایر :مسعود وظیفه، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ با ارسال یک فایل صوتی برای ایران‌وایر جزییات حمله روز جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ به زندانیان سیاسی و ضرب و جرح آن‌ها را شرح داده است.

در جریان این حمله که بعد از ظهر جمعه روی داد، تعدادی از زندانیان سیاسی به دست زندانیان جرایم عادی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حداقل سه نفر از آن‌ها به بیمارستان منتقل شد‌ند.

مسعود وظیفه در فایل صوتی که در اختیار ایران‌وایر قرار داده می‌گوید حمله به زندانیان سیاسی در پی اعتصاب و درخواست آنها برای جداسازی زندانیان سیاسی از زندانیان جرایم عادی در بند ۱۰ این زندان صورت گرفته است.

به گفته آقای وظیفه، در پی اصرار زندانیان سیاسی برای اجرای جداسازی، زندانیان جرایم خشن با تحریک مقامات زندان به آن‌ها حمله کرده و ۹ نفر را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند.

مسعود وظیفه می‌گوید علاوه بر خود وی،  اکبر باقری، پویا قبادی، اکبر فرجی، علیرضا فرشی، اسماعیل گرامی، شاپور احسانی راد و داوود عبدللهی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با چاقو و آبجوش مورد حمله زندانیان جرایم خشن قرار گرفته‌اند.

مسعود وظیفه ادامه می‌دهد که ۳ نفر از زندانیان سیاسی به دلیل ضربات وارده بر سر و بدن‌شان مجروح و به بهداری منتقل شدند.

روز گذشته، فعالان حقوق بشر اسامی این سه نفر را  پویا قبادی ،اکبر باقری و اکبر شیرازی اعلام کرده بودند.

به گفته آقای وظیفه، حمله به زندانیان سیاسی از پیش برنامه‌ریزی شده بود و از چهار روز قبل زندانیان جرایم خشن آن‌ها را تهدید به ضرب و شتم می‌کردند.

مسعود وظیفه ادامه می‌دهد که در پی این رویداد، مسوولان زندان به جای خارج کردن ضاربان از بند، آن‌ها را از بند خارج کرده و این زندانیان سیاسی هم اکنون در حسینیه بند ۹ زندان در شرایط نامناسبی به سر می‌برند.

به گفته مسعود وظیفه، یکی از مسوولان زندان پیش‌تر در جواب اعتراض زندانیان سیاسی نسبت به شرایط‌شان گفته بود: برای مرگ تک تک شما ما جواب خواهیم داشت و مردم رو قانع میکنیم.

این زندانی سیاسی در پایان سخنانش با تاکید بر اینکه جان زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ در خطر است، از افکار عمومی و فعالان حقوق بشر خواسته است اجازه ندهند خون این زندانیان بی‌گناه ریخته شود.

محمدمهدی حاجی‌محمدی، رئیس سازمان زندان‌های ایران، روز شنبه با تایید ضمنی خبر درگیری با زندانیان سیاسی در تیپ دو زندان تهران بزرگ آن را «غیر دقیق» خواند و مدعی شد که در بند این زندانیان زندانی دیگری «حضور ندارد»

این مقام دستگاه قضایی ایران همچنین گفته بود: «زندان محفل فرهیختگان نیست بلکه محفل مجرمان است. باوجود کنترلها؛ اختلاف و تنش بین آنها دور از انتظار نیست.»

گفتنی است که ضرب و شتم و حتی قتل زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران به دست زندانیان جرایم خشن بی‌سابقه نیست و در مواردی این اقدام با تحریک مقامات زندان صورت گرفته است.

در یکی از این رویدادها، درشامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸ دو زندانی با حمله به علیرضا شیرمحمد‌علی در زندان فشافویه، او را به قتل رساندند. آقای شیرمحمدعلی در اعتراض‌های مرداد ۹۷ بازداشت و به هشت سال زندان محکوم شد.

این زندانی سیاسی در حالی در زندان کشته شد که بیشتر در اعتراض به عدم امنیت جانی و شرایط غیر انسانی در زندان فشافویه دست به اعتصاب غذا زده بود.

وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی که در سال ۱۳۹۷ در جریان اعتصاب غذا درگذشت نیز در اعتراض به رعایت نشدن اجرای اصل تفکیک زندانیان متناسب با جرائم، اعتصاب غذا کرده بود.
+13
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.