هشدار درباره مصرف خشک مکمل‌های ورزشی

پودرهای ورزشی را باید با آب قاطی کردبی بی سی :برخی از مراجعه‌کنندگان به سالن‌های ورزشی مدتی است که پودر مکمل را با آب قاطی نمی‌کنند و برخلاف دستور تولیدکنندگان خشک مصرف می‌کنند، رویه‌ای که مایه نگرانی پزشکان شده است.

انتشار ویدیوهای متعددی از این کار در اینترنت پژوهشگران را نگران رواج یافتن این رویه در بین نوجوانان کرده است.

گروهی از این پژوهشگران اخیرا در یکی از کنفرانس‌های پزشکی در ایالات متحده در این باره سخنرانی کردند. آن‌ها با بررسی ویدیوهای موجود در شبکه اجتماعی تیک‌تاک به محبوبیت گسترده این کار پی بردند.
هشدارهای پزشکی
پودرهای که پیش از ورزش مصرف می‌شوند، معمولا از مقدار زیادی اسید آمینه، ویتامین و مواد دیگر نظیر کافئین تشکیل می‌شوند.

این پودرها قرار است استقامت بدن را پیش از ورزش افزایش دهند، هر چند که مبنای علمی این کار چندان واضح نیست.

ولی مصرف بیش از حد مواد انرژی‌زا با خطرات مشخصی همراه است.

برای نمونه، مصرف زیاد کافئین ممکن است برای قلب عوارض جانبی داشته باشد، از جمله تپش بیش از حد و نامنظم.

محققان مرکز پزشکی کودکان کوهن در نیویورک می‌گویند که کافئین یک پیمانه پودر مکمل ممکن است در حد پنج فنجان قهوه باشد.

جذب چنین مقداری می‌تواند منجر به "افزایش فشار خون و ضربان قلب شود، و شاید روند کاری قلب را مختل کند".

و پژوهشگران می‌گویند که استنشاق ناخواسته پودر به داخل ریه‌ها می‌تواند باعث خفگی یا بروز عفونت یا سینه‌پهلو شود.

در بریتانیا، این محصولات از نظر قانونی در بین مواد غذایی دسته‌بندی می‌شوند، نه مواد دارویی. با این حال، مصرف آن‌ها باید پیش از فروش به افراد بالای هجده سال بی‌خطر تشخیص داده شود.

برخی از پودرهایی که در اینترنت فروخته می‌شوند شاید از منابع مورد اعتماد تهیه نشده باشند، یا حاوی عناصری که روی بسته‌بندی عنوان شده است نباشند.

فروش تعدادی از آن‌ها به خاطر وجود عناصری مانند دی‌ام‌ای‌ای، نوعی آمفتامین مصنوعی، و سینفرین، یک نوع محرک، ممنوع شده است.

یکی از اینفلوئنسرهای آمریکایی به نام بریاتنی پورتیلو که ۲۰ سال دارد اخیرا با انتشار ویدیویی مدعی شد که به خاطر مصرف خشک این پودرها دچار حمله قلبی شده است، اقدامی که توجه روزنامه‌ها را به خود جلب کرد و مطالبی راجع به خطرات این کار منتشر شد.
رشد محبوبیت
پژوهشگران در جریان پژوهش خود ۱۰۰ ویدیو را در شبکه اجتماعی تیک‌تاک بررسی کردند و متوجه شدند که این پودرها در تنها ۸ ویدیو به شکل درست مصرف می‌شوند.

این پودرها در بیش از ۳۰ ویدیو به صورت خشک مصرف می‌شدند، به این ترتیب که افراد یک پیمانه پودر خشک را در دهان خود می‌ریختند و مقدار کمی آب یا مایع دیگری می‌نوشیدند.

این ۳۰ ویدیو روی هم بیش از ۸ میلیون لایک خورده بودند.
بریاتنی با انتشار ویدیویی از تجربیات خود گفتاین پژوهشگران در سخنرانی خود در جلسه آکادمی پزشکی کودکان آمریکا گفتند: "پزشکان باید از فراگیری شیوه‌های خطرناک مصرف این پودرها، و احتمال مصرف بیش از حد، استنشاق، و آسیب ناخواسته آگاه باشند."

بریجیت بنلام، متخصص علوم تغذیه، می‌گوید: "این پودرها معمولا از کافئین و اجزاء دیگری نظیر کراتین، اسید آمینه و ویتامین تشکیل می‌شوند."

"به نظر نمی‌رسد که تحقیقات علمی زیادی راجع به فواید این محصولات صورت گرفته باشد، اما مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد کافئین شاید در برخی موارد عمل‌کرد ورزشی را ارتقا دهد. این پژوهش‌ها معمولا با شرکت ورزشکاران حرفه‌ای انجام می‌شود و معلوم نیست تا چه اندازه در عامه مردم صدق کند."

"میزان کافئین موجود در این محصولات از حدود یک تا سه فنجان قهوه متغیر است، البته به شرطی که طبق دستور تولیدکننده آماده شده باشند."

"پس مصرف بیش از یک بار در روز، یا مصرف پودر خشک که شاید باعث شود بیشتر از میزان توصیه‌شده مصرف کنید، ممکن است به جذب بیش از حد کافئین منجر شود."

نکته مهم دیگر مصرف آب یا مایعات هنگام ورزش است.
توصیه‌های بنیاد قلب بریتانیا:
    باید روزانه شش تا هشت لیوان مایعات مصرف کنید - چه ورزش بکنید چه نکنید
    به بدنتان توجه کنید - اگر احساس تشنگی می‌کنید یا دارید شدیدا عرق می‌کنید، آب بنوشید
    مصرف بیش از حد آب هم ضرر دارد، پس به اندازه بنوشید
    این مساله درباره کافئین نیز صادق است
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.