هدف ناسا از پرتاب ابرماهواره جدیدش چیست؟

برداشت یک هنرمند از لندست-۹ در مدار زمینبی بی سی :ناسا ماهواره‌ای بسیار پیشرفته را به مدار زمین فرستاده است تا از سیاره ما و چگونگی تغییراتش در گذر زمان تصاویر دقیقی تهیه کند.
تصویر لندست از جدا شدن کوه یخی به وسعت لندن از جنوبگانلندست-۹ آخرین عضو خانواده ماهواره‌های زمین‌نگر است. نخستین عضو این خانواده در سال ۱۹۷۲ به مدار ارسال شد.
هوای کالیفرنیا پیش از پرتاب لندست-۹ به فضا بارانی بوددر ۵۰ سال گذشته، ماهواره‌های قبلی تصاویر واضح و شگفت‌انگیزی از تاثیر تغییرات اقلیمی و فجایع طبیعی بر کره زمین برای ما تهیه کرده‌اند، و این ماهواره جدید نیز قرار است جزئیات دقیقتری در اختیار ما بگذارد.
توده عظیمی از فیتوپلانکتون‌ها در آب‌های مجاور سواحل جنوب‌غربی بریتانیا دیده می‌شوندمقایسه تصاویر قبلی با تصاویر جدید به دانشمندان اجازه خواهد داد تا تغییرات خطوط ساحلی، الگوهای کشاورزی، جنگل‌زدایی و گسترش مناطق شهری را تحت نظر قرار دهند.
جزیره گل اقیانوس در خلیج یانگپو چین یک نمونه از تغییرات ساحلی استدر ادامه دولت‌ها و سازمان‌های محیط‌زیستی می‌توانند از این تصاویر برای کمک کردن به کره زمین استفاده کنند.

دکتر جف ماسک، دانشمند عضو پروژه لندست-۹، در توضیحات خود می‌گوید "ما در نیم قرن گذشته توانسته‌ایم روایت شگفت‌انگیزی از تغییرات کره زمین ایجاد کنیم."

این ماهواره اخیرا توسط یک موشک اطلس از پایگاه هوایی وندربرگ در ایالت کالیفرنیا به فضا پرتاب شد و در ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین در مدار قرار گرفت.

پروژه لندست، با وجود قدمت ۵۰ ساله‌اش، هزینه‌های جاری زیادی به همراه دارد.
ماهواره‌های لندست روند جنگل‌زدایی در آمازون را نیز پیگیری کرده‌اندانتظار می‌رود که لندست-۹ در دوره حیاتش حدود ۱ میلیارد دلار هزینه بردارد، در حالی که برخی شرکت‌ها می‌توانند با هزینه بسیار کمتری ماهواره به فضا ارسال کنند.

با این حال، تصاویر برنامه لندست بعد از ارسال به زمین به صورت رایگان در اختیار همه قرار می‌گیرند و هر کسی می‌تواند آن‌ها را بررسی کند، ولی دسترسی به تصاویر ماهواره‌های خصوصی مستلزم پرداخت مبالغ گزافی است.

لندست-۹ چنان قوی است که حتی می‌تواند رفتار حیوانات را هم پیگیری کند، و تا به حال زندگی وامبت‌ها، دارکوب‌ها و گرازهای دریایی را تحت نظر داشته است.

این ماهواره در عین حال می‌تواند به کشورها کمک کند تا آسیب‌های ناشی از فجایع طبیعی را برطرف کنند.

دکتر ماسک می‌گوید "ما می‌توانیم آشوب‌های طبیعی، مانند آتش‌سوزی، گردباد، و هجوم حشرات را ببینیم و در ادامه نیز ترمیم زیست‌بوم‌ها را که چند دهه زمان می‌برد بررسی کنیم."
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.