ابوالحسن بنی‌صدر در پاریس درگذشت

بی بی سی: سایت انقلاب اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای از سوی خانواده ابوالحسن بنی‌صدر، اعلام کرده که او در بیمارستان سالپتریه پاریس درگذشته است.
 
آقای بنی‌صدر اولین رئیس‌جمهور ایران بود و پس از خروج از ایران تحت تدابیر امنیتی در فرانسه زندگی می‌کرد.
 
در اطلاعیه‌ای که وبسایت آقای بنی‌صدر هم آن را منتشر کرده، گفته شده او شنبه ۱۷ مهرماه برابر با نهم اکتبر "پس از مدتی طولانی مباره با بیماری" در بیمارستان از دنیا رفت.
 
ابوالحسن بنی‌صدر ۸۸ سال داشت و متولد باغچه، از توابع همدان بود.
 
پدر او آیت‌الله نصرالله بنی‌صدر از روحانیان سرشناس و از دوستان آیت‌الله روح‌الله خمینی بود. این آشنایی باعث نزدیکی او به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و پیمودن پله‌های ترقی در روزهای اول انقلاب شد. هرچند او در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفته بود که آقای خمینی هیچ وقت حامی او نبوده است.
 
ابوالحسن بنی‌صدر در جوانی در دانشگاه سوربن پاریس در رشته‌ اقتصاد درس خواند و همزمان از رهبران دانشجویان در مبارزات علیه حکومت پهلوی و نزدیک به جبهه‌ ملی بود.
 
بعد از انقلاب اسلامی و در پایان دولت موقت ۹ ماهه، با بیش از ۷۵ درصد آرا به ریاست جمهوری رسید.
 
آقای خمینی تا آنجا به او اعتماد داشت که فراتر از قانون اساسی، فرماندهی کل قوا را به بنی‌صدر سپرد. او در جنگ با عراق در میان اختلاف نظرها، حرف آخر را می‌زد. در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران تا کنون اختیارات هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه آقای بنی‌صدر نبوده است.
 
شیوه‌اش در اداره امور جنگ و مخالفتش با نخست‌وزیر تحمیل شده حزب جمهوری اسلامی، یعنی محمدعلی رجایی باعث تشدید اختلاف‌ها شد. او بر نقش ارتش در جنگ تاکید داشت در حالی که حزب جمهوری اسلامی خواهان نقش بیشتر سپاه بود.
 
کشمکش‌های ابوالحسن بنی‌صدر و حزب جمهوری اسلامی که اکثر کرسی‌های مجلس اول را در اختیار داشت، در نهایت باعث عزل او شد. آقای بنی‌صدر خرداد سال ۱۳۶۰ با رای قاطع مجلس به "عدم کفایت سیاسی" از کار برکنار شد. بعد از تظاهرات خیابانی هواداران سازمان مجاهدین و شدت گرفتن اختلاف‌ها، آقای بنی‌صدر از ایران گریخت و به پاریس رفت.
 
در تبعید
در فرانسه، ابوالحسن بنی صدر با مسعود رجوی و شماری دیگر از نیروهای مخالف حکومت جمهوری اسلامی شورای ملی مقاومت را تشکیل داد، ولی در سال ۱۹۸۴ به دلیل اختلاف نظر با رهبری سازمان مجاهدین خلق، از جمله به دلیل مهاجرت این سازمان به عراق، این شورا را ترک گفت.
 
او در ماجرای دادگاه میکونوس علیه مسئولان جمهوری اسلامی شهادت داد. در این دادگاه مقام‌های جمهوری اسلامی به ترور رهبران مخالفان کرد متهم شده بودند.
 
ابوالحسن بنی‌صدر در فرانسه به انتشار هفته‌نامه‌ "انقلاب اسلامی در هجرت" و نوشتن و انتشار رشته کتاب‌هایی در زمینه‌ مسائل گوناگون اسلامی مشغول بود.
+143
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  Madjid aramesh - پاریس، فرانسه

  به درک
  62
  184
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا

  بنی سگ ....سگ رفت پیشاپیش ....به قبرش..
  63
  173
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  کاش میشد گفت روحش شاد, ولی این مرد نقش بزرگی در جنایات اول انقلاب اسلامی و در به قهقرا کشیدن ایران با تقدیم ایران در حال پیشرفت به مرتجع احمقی مثل خمینی را داشت.
  35
  230
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا

  روحش شاد. مرحوم بنی صدر تبعید را به خفت و. سازش با خمینی و دار و دسته اش ترجیح داد و یک رییس جمهور پاک باقی ماند.خدا رحمتش کند
  185
  66
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا

  هیچ گلی بی خار نیست و. بنی صدر هم همینطور بود در. پاکی مرحوم بنی صدر هیچکس حتی جمهوری وحشت و وقاحت هم نتوانستند لجن پراکنی کنند او هیچوقت ننگ نوکری هیچ کس را بر خود نپذیرفت و اوارگی را به سازش با تبهکاران وقاحت کثیف ترجیح داد.
  161
  67
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  در اولین فرصت دست امام را بوسید
  30
  179
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد

  ایران آینده و نسل آینده چیزی ازایشان به یاد نخواهد دشت. چون تاثیر گذار نبود.اگریک نسل جوانی داشته باشیم که یک کوله پشتی بندازن پشتشون وبرن چند تا کشور ببینن (جهانگردی ) نه مهاجرت و از راه سفر امرار معاش کنن یعنی استقلال مالی پیدا کنن از این رژیم، (حتا المکان کشورهای که در مورد ویزا سختگیر نیستند براشون) . تاثیراین چنین نسلی که کاری به سیاست هم نداشته باشند به صورت غیر مستقیم در آینده ایران بهتر و مفید تر از این سیاستمداران تاریخ گذشته خواهد بود.
  16
  67
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. منظور از امام همون خمینی ملعونه؟
  6
  134
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  کسی که با آخوک ( مخلوط آخوند + خوک ) دستش توی یه کاسه بود و در عاقبت همون آخوک از صحنه حذفش کرد . امثال این بیشرف بودن که ایران عزیزمون رو تقدیم دشمناش کردن . (((( روح کثیفش بدرک ))))
  26
  120
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد

  در اول جنگ کشور را دستی دستی داد به عراق و ما چقدر شهید دادیم تا انرا دوباره پس بگیریم،تف به روحت
  43
  82
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  چقدر از سرباز های ما به خاطر خیانت این بی ناموس در جنگ با عراق کشته شدن، ای تو روحت روحت
  56
  74
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا

  همین اظهار. نظر های جاهلانه در. مورد افرادی مثل بنی صدر. هست که نشون میده چطور خامنه ای و باندش بر مردم سولر شدن چون بدون اینکه اصلا بدونند. بنی صدر که بود و چکار کرد بد و بیراه و نامربوط میگن هنوز خیلیها که با وام بنی صدری خونه دار. شدن دعا گوش هستند ابن بی اخلاقی مردم ما را به این جا رسونده متاسفم برای فحاشی کننده ها به یه چهره سیاسی مبارز. اینها همونایی هستند. که عصر ۲۸ مرداد خونه مصدق را غارت کردن خجالت داره واقعا
  76
  42
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  همین بی وجدان وطن فروش باعث کشته شدن خیلی از جوانان ایرانی در جنگ شد.تو روح هر چی جاسوس و وطن فروشه.
  35
  79
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  [::shirzan - برلین، آلمان::]. بله قربان منظور از امام همون خمینی دجاله
  2
  67
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  به جهنم، یک بی شرفی بود که نگو. امثال این مملکت رو به فنا فرستادن و چند نسل رو اواره بعد یارو میگه بهش فحش ندید ! لایق فحشم نیست مرتیکه بی همه چیز.
  15
  76
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  این از همون اول نبایدوارد حوزه سیاست میشد.این مشکل همه ایرانیهاست که وارد حوزه ای میشن که تخصصش رو ندارن.مشکل ایران همینه،هیچکس در جای خودش نیست.این بنی صدر یه بار درباره انرژی هسته ای اظهار فضل کرد،گفت انرژی هسته ای بخاطر عوارض در خود غرب هم مورد اعتراضه...اما در خود اون فرانسه که می زیست ۷۰ درصد برق هسته ای هست.الان که گاز در اروپا گرون شده و در نتیجه برق هم.چون برق در نیروگاه گازی تولید میشه مثل انگلیس، اما فرانسه بخاطر برق هسته ای مصونه و مشکل سوخت نداره
  11
  36
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  هر فرد را باید نسبت به زمان، شرایط و موقعیتی که در آن بود قضاوت کرد بنی صدر درسته مخالف حکومت شاه بود و در موفقیت خمینی ملعون نقش داشت درست مثل خیلی ها اوایل انقلاب طرفدار خمینی بودند که بعدا پشیمان شدند اما بنی صدر وطن پرست واقعی بود و میتونست با سیاستهای ظالمانه ضد انسانی خمینی کنار بیاید و در قدرت بمونه ولی تحمل نکرد و در مقابل اخوندها و دین خشنشون ایستاد هر چند یه کمی به دین عربا اعتقاد داشت ولی روشنفکر واقعی بود. در حکومت جمهوری پلید اخوندی کسانی چون طالقانی منتظری مهندس بازرگان و بنی صدر را باید با بقیه مسولان حکومت اخوندی جدا دانست. روان همه این عزیزان شاد.
  46
  23
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  او هم یکی از خائنینی بود که تصویر سوسیالیزم اسلامی را نقاشی کرد و مردم ایران را به مذلت کشانید. تصویر دروغ چون در اسلام دموکراسی نیست و فقط دیکتاتوری دینی وجود دارد. دیگر اینکه سوسیالیزم با اسلام در یک دیگ قابل جوشانیدن نیست. به هر حال ارزوی حکومت دوباره را به گور برد
  13
  74
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  مانند سایرین در این رژیم منحوس ، جنایتکار نبود ، اما در مقابل جنایت همکارانش یا سکوت کرد ، و یا شاید تایید ، نیم قرن از زندگی خود را در پاریس زندگی کرد ، اما همچنان به اقتصاد توحیدی و اسلامی اعتقاد داشت ، هرگز هم از مردم در رابطه با نقش خودش در انقلاب و روی کار آمدن خمینی پوزش نطلبید ، کسی جای او را خالی نخواهد دید ، اما از رفتنش بیشترین سود را دولت فرانسه خواهد برد ، چرا که دهها میلیون یورو خرج محافظت از او بود
  8
  30
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  الحمدولله.
  10
  21
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hiwa68 - رتردام، هلند
  مردک عوضی. که گفت پوتین ها را در نیاورید تاکوردستان را از لوث اشرار پاک کنید. با مجاهدین انقلاب اسلامی را دم پخت کردند و به خورد ما دادند. البته اخوندکها آخرش سر ... راکج کردند. ایران از قدیم مسعمره انگل ستان بوده. که ایران را اشغال کردند آنجا را ملک خود حساب کردند. تاج را پشتیبان کردند و وقتی گندش درآمد تاج را بر داشتند و به جاش عمامه گذاشتند. هنوز هم هنگام ابجو خوردنشان به حماقت مامیخندند و متلک میاندازند. باید با پیرمردهای انگلیسی دوست شوی بعد میفهمی چطور در مورد ما فکر می‌کنند.
  10
  13
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  کیخسرو - کلن ، آلمان

  دست راستش به کله بی مخ علی گدای عظما
  3
  30
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  خائن درجه یک و جاسوس کثیفی بود. امیدوارم روحش همجوار شیطان و شیمون پرز باشه
  11
  18
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::bachchetehroon - ونکوور، کانادا::]. شیخ بر کول ما سوار شد. چون امثال بنی صدر وجود داشتند.می‌ دانی‌ بنی صدر امام امت را با چه کسی‌ مقایسه می‌‌کرد؟ حضرت آدم. زمانی‌ که در زیر درخت سیب.نشسته و پیام رساله در مورد سکس با کودکان می‌‌نوشت. همین بنی صدر نشست او را .در زیر درخت سیب .با شعر رواج می‌‌داد.زمانی‌ که جان پول سارتر .خواهان ترجمه رساله امام امت بود. همین بین صدر .هرچه راجع به پدفیلی .آداب مستراح رفتن بود. سانسور کرد و به او و روزنامه لومند داد.که از آن روز به بعد.امام شد گاندی دوم. البته این توله بسیجی هم که کشته شدگان جنگ را به گردن بنی صدر می‌‌اندازد .حرف مفت می‌‌زند. ریش لیس اقاش است. بنی صدر مخالف شرک سپاه در جنگ بود. و کوشش هم کرد. که خلبان‌ها پادگان نوژه را اعدام نکنند. زورش به رفسنجانی نرسید.
  5
  21
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  یه مزدور کمتر. حالا با همون لباس زنانه و آرایش خاکش میکنند.
  10
  23
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  بنی صدر در مجلس خبرگان گفته بود که ، موی خانم ها اشعه پخش میکند
  9
  22
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  [::bachchetehroon - ونکوور، کانادا::]. خیانت بنی صدر با هیچی پاک نمیشه ،حالا بگو خانه ، وام خانه داد ولی باعث آوارگی خرمشهری ها شد
  5
  13
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.