گاف عجیب سعید جلیلی در مذاکرات هسته‌ای!

ویلیام جوزف برنز (بیل برنز)، دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی و از جمله چهره‌های کلیدی مذاکرات محرمانه‌ای که منجر به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام) شد، توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب به عنوان گزینه ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) معرفی شد.

برنز، در سال ۲۰۱۹ کتابی با عنوان «مذاکرات پشت پرده» منتشر کرد و در آن پشت پرده‌هایی از تلاش‌های اوباما برای مذاکره با ایران، نامه وی به مقام معظم رهبری، مذاکرات هسته‌ای ایران و گفت‌وگوهای محرمانه را روایت کرده است.

بیل برنز در بخش‌هایی از کتابش روایتی از اوج پیاده بودن جلیلی در اولین مذاکرات محرمانه با ایران را شرح داده و نوشته است:

جلیلى در پایان سخنانش برگه‌هایى از تفاهم شفاهى ایران در اختیار اعضای مذاکره‌کننده گذاشت. عنوان نسخه انگلیسى این برگه‌ها غلط املایى داشت! آن‌ها به جاى این‌که در بالاى برگه بنویسند [Nonpaper‏ به معناى تفاهم شفاهى] نوشته بودند: [paper None هیچ کاغذى نیست]

البته به زودى معلوم شد که همان عنوانِ اشتباه، بیش‌تر برازنده آن کاغذ بوده است.

سولانا و باقى ما نگاهى سریع به متن ارائه‌شده انداختیم. ‏ناگهان نماینده فرانسه آهى کشید و غرغرکنان زمزمه کرد: «مزخرف است.»!

جلیلى ناگهان چهره‌اى بهت‌زده به خود گرفت و من هم نزدیک بود ژست قاطع خود را از دست بدهم. خوشبختانه دوربین‌ها از اتاق بیرون رفته بودند.

‏همان روز عصر در یادداشتى کوتاه خطاب به رایس نوشتم: «مذاکره پنج ساعت و نیمه امروز با ایرانى‌ها آشکارا به من یادآورى کرد که احتمالاً در طول چند سال گذشته چیزى را از دست نداده‌ایم.»

** منبع: کتاب «مذاکرات پشت پرده» تالیف: ویلیام جوزف برنز
+55
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  سعید جلیلی یک فرد متعهد بنظام و اسلام میباشد ، در حکومت های اسلامی علم و آگاهی سیاسی و اجتماعی و تخصص ، در مذاکرات از درجات کمتری برخوردار میباشد . مهم حفظ بیضه اسلام است.( که مهم همان اسلام ....میباشد)
  7
  87
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.