جمهوری آذربایجان مسیر صادرات ایران به روسیه را مسدود کرد

العربیه :در ادامه تنش‌های میان ایران و جمهوری آذربایجان، رحیم وهاب‌زاده، نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک دو کشور گفت که مرز زمینی برای صادرات ایران به روسیه از طریق آذربایجان و گرجستان با مشکل مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری «آنا»، نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان جمعه، 8 اکتبر، در ادامه با بیان اینکه «باید از راه دریای خزر با کشتی‌ به روسیه صادرات داشته باشیم»، مدعی شد:«آذربایجانی‌ها مسائل سیاسی را وارد مسائل اقتصادی می‌کنند.»

وهاب زاده در این گفتگو اشاره کرد که کامیون‌داران ایرانی علاوه بر مشکل ورود به روسیه، در ورود به ارمنستان هم با مشکل مواجه هستند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان افزود:«سفارت جمهوری اسلامی در آذربایجان طی هفته‌های اخیر در حوزه اقتصاد فعال شده بود و حتی 20 روز پیش وزیر تجارت آذربایجان قول مساعدی برای حل مشکلات داده بود که متاسفانه مسائل سیاسی همه محاسبات را به هم زد.»
ممنوعیت ورود کامیون‌های ایرانی به ترکیه
از طرفی و اوزجان آلاش، رئیس انجمن توسعه روابط تجاری ترکیه با ایران اظهار داشت که گذرگاه‌های ترکیه در مرز با ایران در واکنش به اقدام اخیر تهران، به روی کامیون‌های ایرانی بسته شده است.

به گزارش وب‌سایت خبرگزاری «اسپوتنیک» رئیس انجمن توسعه روابط تجاری ترکیه با ایران گفت «:تصمیم ترکیه مبنی بر بستن گذرگاه‌های مرزی به روی کامیون‌های ایرانی اقدامی در پاسخ به تصمیم تهران درباره ممنوعیت ورود کامیون‌های ترکیه‌ای به این کشور بوده است.»

وی افزود: «گردش تجاری بین ایران و ترکیه به دلیل اوضاع متشنج در مرز ایران با جمهوری آذربایجان به طور کامل متوقف شده است.»

به گفته او، این وضعیت می تواند تاثیر منفی بر روابط تجاری بین تهران و آنکارا داشته باشد، روابطی که هم اکنون هم بخاطر وضعیت کرونا کاهش داشته است.

روابط تهران و باکو طی هفته‌های اخیر در پی بازداشت دو راننده ایرانی در مسیر اصلی ترانزیت کالا میان دو کشور در منطقه قره‌باغ به‌دلیل ورود غیرقانونی آنها به خاک آذربایجان و همچنین اقدام باکو به اخذ عوارض عبور از کامیون‌های تردد کننده میان ایران و ارمنستان وارد فاز جدیدی از تنش‌ها شد.

تهران به دنبال تنش‌های خود با باکو، ابتدا رزمایش سپاه پاسداران و پس از آن رزمایش ارتش را با عنوان «فاتحان خیبر» در مرزهای شمال غربی خود با آذربایجان برگزار کرد.

پس از انتقادات جمهوری آذربایجان نسبت به فعالیت‌های ارتش ایران در نزدیکی مرزهای این کشور، آنکارا از رزمایش مشترک خود با باکو در هفته جاری خبر داد.
این رزمایش دوشنبه، 5 اکتبر در «تفلیس» پایتخت گرجستان با حضور نیروهای نظامی ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان آغاز شد و تا 8 اکتبر ادامه داشت.
+133
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  بدبخت جمهوری اسلامی آذربایجان هم براشون شاخ و شونه میکشه
  23
  154
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  tarkofski - استکهلم، سوئد

  . باید مسائل رو از هم تفکیک کرد . عده زیادی از ما ایرانی ها با حکومت اسلامی مشکل داریم ، خامنه ای رو هم قطعا آدم بدی می دونیم . و به این هم اعتقاد داریم که جمهوری اسلامی در بعضی از کشورها تنش ایجاد می کنه . همه اینا درست ؟ ولی بعصی تنش ها امنیت ملی کشور رو تهدید می کنه و نقش رژیم ایران توی اون تنش ها کمرنگ هن هست . نمونه همین آذربایجان ، یه کشور فقیر و داغون که الان چند وقته مثل یه مگس مزاحم ایران شده ببینین کیا با هم مانور گذاشتن؟ آذربایجان ترکیه و کشور داغونی مثل گرجستان!!! من به تفلیس رفتم و میگم که مردم به شدت مزخرفی داره و از ایرانی ها هم ......هستن. حتی تو کتابای درسی شون علیه تاریخ ایران حرف میزنن . با همه این اوصاف چقدر جاهلانه هست که به خاطر دشمنی با رژیم ، بخواهیم این کشور های گدا گشنه اطراف مون رو بهشون حق بدیم! رژیم ملاها قابل تایید نیستن و حتی باید محاکمه بشن . اما این فقط به ما ایرانی ها ربط داره . امثال علی اف و خردوغان اگه بخوان این وسط پارس کنن ،باید جواب درخوری بدیم . همینجا تو این سایت ببینین که یه مشت پان ترک آواره چطور در مورد کشور عزیز ما حرف می زنن ؟
  79
  162
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  حالا برای کنسرتهای باکو ایرانیان عزیز چه کار کنن؟
  17
  137
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  دولت گوگلی مگولی اذربیجان از وقتیکه قره باغ را از ارمنیها پس گرفته پروه شده و میخواهد از اب گل الودی که اخوندها برای ایران به وجود اوردن اذربیجانهای غربی و شرقی ایران را هم جزء خاک خود کنن این بدین معنا است دولت اذربیجان دارد گور خود را میکند !
  55
  135
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  لاجرم میتوان پی برد که در پشت تمام این ماجراها خود روسیه دخالت دارد چون بعد از جنگ آذربایجان و ارمنستان ان نواحی مرزی توسط حدود 2000 سرباز روسی اداره میشوند و اذربایجان در اداره ی ان منطقه هیچکاره است
  13
  112
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  حالا مم جواد ظریف بی حیثیت کجاست که پاسخگو باشه؟ دریا خزر را دادید رفت حالا برید براشون شاخ و شانه بکشید و باهاشون درگیر بشید. کی این آخوندهای بنجل گورشون را گم میکنند خدا داند.
  15
  120
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  ....به ذات سپاه و خامنه ای که باعث شدن روی هر بچه پررویی به کشور ایران باز بشه!. می بینم روزی رو که همین ایران در آینده نزدیک یه چک افسری مشتی رو چهره کریح ترک عثمانی و ملیجکش می خابونه.این ادعا و لاف نیس مث پانچه مغولای سایت.حقیقتی هست که ایران همواره تو تاریخ انجامش داده.
  16
  37
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  ما فارسها و سایر اقوام غیر ترک ایران بعنوان صاحبان اصلی سرزمین ایران چندین سال است هر وقت موقع کثافتکاریهای ترکها خواستیم حرف بزنیم متهم شدیم به نژادپرستی یا عاملِ خود حکومت بودن برای ایجاد تفرقه! حتی متاسفانه شاهزاده هم از روی سیاست نادرست، یک چنین موضعی را اتخاذ کردند. این هم شد نتیجهء کار! دوستانِ بی حاشیه و محترم مسیحی و ارمنی مان که کوچکترین آسیبی در طول تاریخ همزیستی شان به ما نرسانده اند را ناجوانمردانه قلع و قمع کردند و این رژیم تفالهء صفوی و قاجار اجازهء هیچ واکنشی را به اجتماع نداد. تازه باز ترکها طلبکار هم بودند که ایران درحال کمک به ارمنستان است! اساساً طرز فکری را صاحبان قدرت و رسانه در دنیا در ذهن مردمان جهان براه انداخته اند که فریاد زدن موقع تضییع حق را بعنوان اِعمال خشونت تقبیح کنند! همه باید تَرک جهاد کنند که حوزه های شر، هر غلطی خواستند با طیب خاطر بکنند.
  26
  43
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان
  اصولا این قوم‌در تاریخ همیشه راهزن بودند. انتظار دارید یک کشور تحویلشان بدهید با ان چکار کنند. اینهم‌نتیجه سیاست اولویت دادن به منطقه. واقعا خریت برای کشور تنهایی مثل ایران اولویت دادن به این منطقه لجن گرفته خاورمیانه است. باید اولویت را به ابرقدرت ها و کسورهای صنعتی داد نه یک مشت گاگول.
  17
  35
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  حکومتی که در آن ایدئولوژی حرف اول رو بزنه و وطن و وطن پرستی براش اهمیتی نداشته باشه و بجای ملت ایران به امت اسلامی باور داشته باشه،آنقدر ذلیل و خوار و بدبخت میشه که اینجوری بازیچه دست کشورهای دور و نزدیک بشه؛دنیا هم خوب میدونه که اکثریت مردم اون باهاش همراه نیستن و هرطور دلشون میخواد باهاش بازی میکنن؛این کارهایی که سر حکومت داعشی شیعی یا در واقع ملت ایران میاد واقعا دردناکن ولی چکار میشه کرد که خود کرده را تدبیر نیست!..
  5
  32
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  آذربایجان ، یه کشور فقیر و داغون مساحت ۱۰۰ کیلومتر. در آمد سالیانه ۵۰ میلیارد دلار. درمد سالیانه مردم.میانیگین. ۱۶ هزار دلار. رشوه خواری میانگین. مثل اروپا. حالا مقایسه کن با ایران.و بگو کدام فقیر تر است.خیر ما مسائل را تفکیک نمی‌‌کنیم. حدود. ۸۰ درصد مردم آذربایجان.شیعه. و خود را به ایرانی‌‌ها بیشتر نزدیک می‌‌دانستند.تا به ترکیه. می‌‌دانستند. سیاست خانمان بر انداز آخوند پلید. آن‌ها را به دام ترکیه انداخت. با شیعه بازی. مدام دخالت. تعدید کردن. سیاست آخوندی ربطی به وطن ندارد. آن کسی‌ که می‌‌گوید. حالا ما کاری به شیخ علی‌ نداریم. ولی وطن مهم است. این نمونه ایران دوستی‌. ایران دوستی‌ نیست. آشی است. که آخوند‌ها به اسم وطن دوستی‌ به خورد ما می‌‌دهند. ولی همه می‌‌دانند. که در زیر آن.جرثومه فساد امپراطوری شیعه خفته. موضع مستقیم بدون اره.ن. بله. وطن. برگشت کلیه نیروها سپاه از عراق. لبنان. یمن. دخالت نکردن در مذاکرت صلح اسراهیل و فلسطین. پشتیبانی نکردن از تروریست‌ها در سراسر جهان با پول. دست بر داشتن از دشمنی بیهوده و خانمان بر انگیز با اسراهیل. ترک کردن جبهه سیاسی چین و روسیه.
  94
  27
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  اخر ۴۰۰۰ کیلومتر به دور از مرز خود دنبال چه هستیم؟ از کی‌ تا حالا با گونی دلار قسمت کردن. کسی‌ ابر قدرت شده؟ اگر اینجوری بود.امروز قطر و دوبی‌ بزرگترین ابر قدرت دنیا بودند.
  89
  20
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد

  [::tarkofski - استکهلم، سوئد::]. این هم روش شماست برای حمایت ازحکومت فاسد و قاتل، یک دشمن فرضی هم در چهار سوی ایران درست کردین تا صدای اعتراض ملت را خفه کنین،اعتراضات جنوب را ربط بدین به عربستان اعتراضات شمال غرب را رابط بدین به الیف و کردستان اعتراضات مرکز را ربط بدین به اسراییل و امریکا. حکومت ایران تا الان یک قدم برای بهبودی زندگی مردم و خاک ایران ورناداشته اما برای ترویج شیعه در دهات دور افتاده آفریقا میلارد ها هدر دادده به تروریست ها چمدانها پول فرستاده خلاصه انکه دشمن جمهوری اسلامی ایران در کنار ملت ایران است نه درمقابلشان.
  68
  25
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  شیر که پیر بشه ، موش با دمش بازی میکنه
  6
  4
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.