جایزه نوبل صلح به دو روزنامه‌نگار فیلیپینی و روسی اهدا می‌شود

ماریا رسا و دمیتری موراتوف به خاطر تلاش برای آزادی بیان و رسانه برندگان جایزه نوبل صلح ۲۰۲۱ معرفی شدند. نیم قرن پیش ویلی برانت، صدراعظم وقت آلمان جایزه نوبل صلح را دریافت کرده بود.

کمیته منتخب پارلمان نروژ جمعه هشتم اکتبر (۱۶ مهر) در یک کنفرانس خبری در اسلو برگزیدگان نوبل صلح سال ۲۰۲۱ را معرفی کرد. طی چهار روز گذشته برندگان نوبل پزشکی، فیزیک، شیمی و ادبیات معرفی شده بودند.

جایزه نوبل صلح امسال به طور مشترک به ماریا رسا و دمیتری موراتوف دو روزنامه‌نگار فیلیپینی و روسی اهدا می‌شود تا آن گونه که در بیانیه کمیته آمده از تلاش آنها برای آزادی رسانه تقدیر شود.

بریت رایس-اندرسن مدیر کمیته یادشده در تقدیر از این دو روزنامه‌نگار تاکید کرد که آزادی عقیده و بیان پیش‌شرط دموکراسی و صلح پایدار است.

ماریا رسا یکی از بنیانگذاران و سردبیر پورتال خبری Rappler است. این روزنامه‌نگار ۵۸ ساله که مدتی به عنوان گزارشگر شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان در آسیای جنوبی شرقی فعالیت می‌کرد بارها به خاطر فعالیت‌های رسانه‌ای در فیلیپین دادگاهی شده است.

او که انگیزه محاکمه‌های خود را سیاسی می‌داند سال ۲۰۲۰ به اتهام افترا محکوم شد. سازمان دیده‌بان حقوق بشر محکومیت این روزنامه‌نگار را حمله به آزادی رسانه ارزیابی کرده است.
معرفی برگزیدگان نوبل صلح در پایتخت نروژ
جایزه نوبل صلح که مبلغ نقدی آن معادل حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار است معتبرترین و ارزشمندترین جایزه سیاسی جهان به شمار می‌رود و سال گذشته به برنامه غذای سازمان ملل متحد اهدا شد.

از میان جوایز نوبل، جایزه صلح تنها جایزه‌ای است که نام برنده یا برندگان آن در اسلو، پایتخت نروژ اعلام می‌شود و موسسه‌ها و نهادهای سوئدی در انتخاب دریافت‌کنندگان آن نقشی ندارند.

دریافت‌کنندگان نوبل صلح توسط یک کمیته پنج نفره منتخب پارلمان نروژ انتخاب می‌شوند. برای امسال ۲۳۴ شخص و ۹۵ نهاد به عنوان نامزد دریافت این جایزه مطرح شدند.
انتشار رسمی نام نامزدان نیم قرن دیگر
نام نامزدان دریافت این جایزه به طور رسمی تا ۵۰ سال محرمانه باقی می‌ماند. اسفند ماه سال پیش دو نماینده پارلمان نروژ، نرگس محمدی و لجین الهذلول، دو فعال حقوق بشری ایرانی و عربستانی را نامزد دریافت جایزه نوبل صلح کردند.

در چهار روز گذشته که دریافت‌کنندگان جایزه نوبل در چهار حوزه معرفی شدند دو آلمانی در میان آنها بودند. آخرین آلمانی که جایزه نوبل صلح را دریافت کرد ویلی برانت، صدراعظم سابق آلمان بود که نیم قرن پیش (سال ۱۹۷۱) به خاطر نقشی که در تنش‌زدایی در دوران جنگ سرد بر عهده داشت تقدیر شد.

مراسم اهدای جوایز به برندگان، مطابق معمول دهم دسامبر در سالروز درگذشت آلفرد نوبل، بنیانگذار این جایزه برگزار خواهد شد. در وصیت‌نامه آلفرد نوبل اهدایی جایزه‌ای برای اقتصاد پیش‌بینی نشده بود.

نوبل اقتصادی به ابتکار و با هزینه بانک ملی سوئد از سال ۱۹۶۹ اهدا می‌شود و معرفی برنده یا برندگان آن روز دوشنبه ۱۱ اکتبر انجام می‌شود.
+33
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  همینکه چند سال پیش به جیمی کارتر جایزه صلح نوبل دادن دیگه مطمین شدم و از چشمم افتاد! انگار به لجنی که ۴۲ سال پیش تو خاورمیانه راه انداخت ازش تشکر کردن!. فقط یه هفته بعد اینکه باراک حسین اوباما رییس جمهور شد هم بهش صلح نوبل دادن که خودشم تو یه مصاحبه میخندید و گفت وقتی بهم گفتن سوال کردم واسه چه کاری
  1
  8
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.