مخالفت با اشتغال سفیر سابق ایران در سازمان ملل در «کالج اوبرلین» در اوهایو

العربیه :شماری از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام‌شده در ایران، کنش‌گران حقوق بشر، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان «کالج اوبرلین»، از برگزاری یک تجمع در اعتراض به ادامه اشتغال محمدجعفر امیرمحلاتی، سفیر سابق ایران در سازمان ملل که اکنون به‌عنوان استاد «کالج اوبرلین» در اوهایوی ایالات متحده مشغول به کار است، خبر دادند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که سازمان‌دهندگان این تجمع یک نسخه از آن را در اختیار «العربیه» گذاشته‌اند، معترضان سه‌شنبه، 2 نوامبر، از ساعت 12 تا دو بعد از ظهر مقابل «ساختمان اداری کواکس کالج اوبرلین» در ایالت اوهایو تجمع خواهند کرد.

در این بیانیه مطبوعاتی به نقش رسانه‌ای محمدجعفر امیرمحلاتی در انکار اعدام‌های دسته‌جمعی سال 1367 و ایجاد سپر دفاعی برای مسئولین این جنایات و جلوگیری از «پاسخگو دانستن» مجریان این اعدام‌ها اشاره شده است.

بر اساس این بیانیه، امیرمحلاتی، «بر قتل عام بیش از 5 هزار زندانی سیاسی بی‌گناه سرپوش گذاشت.» او با اقدامات و اظهارات تحریک‌آمیز، آتش آزار و آسیب علیه بهائیان را در ایران شعله‌ور کرد و با «یهودستیزی» در سازمان ملل متحد، به سخنرانی علیه اسرائیل و یهودیان پرداخت.

سازمان‌دهندگان این تجمع در این بیانیه، با اشاره به رسالت «کالج اوبرلین» یعنی «تعهد پایدار به جامعه‌ عادلانه»، عنوان کرده‌اند تدوام اشتغال امیرمحلاتی در این مؤسسه آموزشی، با این هدف در تضاد است.

لادن بازرگان، خواهر یکی از قربانیان اعدام‌های سال 67 در این زمینه گفت: «11 روز پیش از این‌که اعدام چپ‌ها در ایران صورت گیرد، سازمان عفوبین‌الملل با دریافت خبر اعدام فوری و دسته‌جمعی زندانیان سیاسی، اولین نامه «اقدام فوری» را در این زمینه منتشر کرد. »

او در ادامه می‌گوید: «اگر آقای محلاتی در این زمینه با سازمان ملل متحد همکاری کرده بود و به جای پنهان‌کاری و انکار، حقیقت را می‌گفت، شاید امروز برادر من و هزاران فرد دیگر زنده بودند.»

کاوه شهروز که عموی خود را در کشتار 67 از دست داد، با اشاره به «عدم پاسخگویی کالج اوبرلین» عنوان کرد: «کالج اوبرلین در برابر درخواست صدها بازمانده، نجات‌یافته و اعضای خانواده قربانیان قتل عام67 کاملاً سکوت کرده است.»

او افزود، این کالج «حاضر نیست درباره اعطای مقام استادِ ممتاز به فردی که جهان را در مورد این جنایات علیه بشریت گمراه کرد، توضیحی ارائه دهد.»

دیوید هرتز، رئیس کارکنان «کالج اوبرلین» پیش‌تر گفته بود که این مؤسسه آموزشی از این ادعاهای مطرح شده «آگاه» است و گام‌های خود را برای رسیدگی به این ادعاها برداشته است.

شادی صدر، فعال حقوق بشر و مدیر اجرایی سازمان «عدالت برای ایران» در زمینه عملکرد «کالج اوبرلین» گفته است: «نقش محلاتی در مشارکت برای این نقض گسترده حقوق بشر آشکار است. عدم واکنش‌پذیری کالج اوبرلین، خیانت در پاسخگویی را نشان می‌دهد.»

وحید وحدت حق، ربای آبراهام کوپر، ملیسا لاندا، نیلوفر بیضایی، خاطره معینی و بانو صابری از دیگر تهیه‌کنندگان این بیانیه مطبوعاتی هستند.

برگزارکنندگان می‌گویند هدف از این تجمع اعتراضی، جلب توجه به نقش محمدجعفر امیرمحلاتی در سرپوش‌گذاشتن بر اعدام‌های دسته‌جمعی سال 1367 است.
+43
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  این فرد محمد جعفر محلاتی سفیر ایران در سازمان ملل نبوده بلکه نماینده جمهوری اسلامی در ان سازمان بوده. نمایندکان اسلامی در سازمانهای مختلف جهانی باید سابقه قتل . چپاول . دزدی . سرقت از اموال مردم را باید در پرونده خود داشته باشند.مگر قبل از این فرد شخصی بنام سعید رجایی خراسانی نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل نبوده که بجرم سرقت پالتو از یک فروشگاهی در محل ماموریت خود دستگیر شد. پس فقط دردان و قاتلین نمایندگان جمهوری اسلامی هستند . این نام با نام ایران تفاوت دارد
  1
  24
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  واقعا اینا چه جوری از زیر زمین روییده اند؟ یک کار شبانه روزی روانشناسی و جامعه شناسی میخواد تا واقعا بفهمیم چه بر سر ما اومده. اونوقت میخواهیم نقب بزنیم از قرون وسطی بیایم تو قرن ٢١، اونهم تازه جلوی کشورهایی که توی ٤٠٠-٥٠٠ سال اخیر شبانه روز کار کردن و پیشرفت کردن.
  0
  2
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.