استقبال کرملین از اهدای جایزه صلح نوبل به روزنامه‌نگار منتقد روسی

 دیمیتری موراتوف، برنده جایزه صلح نوبلرادیو فردا :سخنگوی کرملین روز جمعه با استقبال از اهدای جایزه صلح نوبل به دیمیتری موراتوف، روزنامه‌نگار منتقد روسی، او را روزنامه‌نگاری «شجاع و متعهد» خواند.

آکادمی نوبل روز جمعه اعلام کرد که جایزه معتبر صلح نوبل سال ۲۰۲۱ را به ماریا رِسا، روزنامه‌نگار فیلیپینی آمریکایی، و دیمیتری موراتوف، روزنامه‌نگار روس، اهدا می‌کند.

آقای موراتوف یکی از بنیانگذاران روزنامه مستقل نووایا گازِتا در روسیه است و مطالب انتقادی بسیار علیه دولت روسیه منتشر کرده است.

استقبال دولت پوتین از اهدای این جایزه به یک روزنامه‌نگار منتقد در حالی است که پیشتر روزنامه‌نگاران منتقد مشهوری چون آنا پولیتکووسکایا در این کشور به قتل رسیده‌اند.

آنا پولیتکووسکایا، منتقد ولادیمیر پوتین که در گزارش‌های جسورانه خود فساد مالی در سطوح عالی روسیه و نقض گسترده حقوق بشر در چچن را افشا کرد روز ۷ اکتبر ۲۰۰۶ در منزل خود در مسکو به ضرب گلوله به قتل رسید.

این روزنامه‌نگار در روز تولد ولادیمیر پوتین به قتل رسید و این امر به گمانه‌زنی‌هایی دامن زد که گویا این قتل «هدیه‌ای» به رئیس جمهور روسیه بوده است.

دولت روسیه در ماه‌های اخیر همچنین فشار سیاسی عظیمی را علیه رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی برنامه‌ریزی کرده و به گفته مسئولان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی تلاش کرده است که با اعمال فشارهای مالی، آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها را سرکوب کند.

اتحادیه اروپا نیز مردادماه امسال از روسیه خواست «سرکوب مستمر» رسانه‌های مستقل، روزنامه‌نگاران و نهادهای مدنی را متوقف کند.
+29
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.