ایران می‌گوید قایق‌های تندرو سپاه پاسداران یک شناور آمریکایی را رهگیری کردند

 تصویری آرشیوی از یک فروند قایق تندرو سپاه پاسدارانرادیو فردا :تلویزیون جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۱۵ مهر گزارش داد که قایق‌های تندرو سپاه پاسداران یک شناور ایالات متحده را در خلیج فارس رهگیری و رصد کرده‌اند. یکی از سخنگویان نیروی دریایی آمریکا اما گفت که از چنین رخدادی در روزهای اخیر بی‌خبر است.

منطقه خلیج فارس به خاطر افزایش تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران همچنان ملتهب است. در این میان مذاکرات هسته‌ای وین نیز در پی انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری ایران متوقف مانده و تهران هنوز تاریخی را برای ازسرگیری مذاکرات اعلام نکرده است.

تلویزیون حکومتی ایران روز پنجشنبه تصاویری را پخش کرد که نیروی دریایی سپاه پاسداران با استفاده از قایق‌های تندروی خود تهیه کرده است. این تصاویر یک شناور آمریکایی را با پرچم ایالات متحده و چندین سرنشین آن نشان می‌دهد در حالی که به نظر می‌رسد قایق‌های تندور آن را تعقیب می‌کنند.

صدایی نیز در پس زمینه تصویر شنیده می‌شود که می‌گوید: «همین‌طوری دنبال‌شان برو». گزارش تلویزیون جمهوری اسلامی اما مشخص نکرده که این برخورد چه زمانی رخ داده است.

تیموتی هاوکینز، یکی از سخنگویان ناوگان پنجم ایالات متحده در بحرین، گفت که او از چنین برخورد ناامنی با نیروهای ایران در دو روز اخیر بی‌خبر است.

این نخستین گزارش از این دست طی ماه‌های اخیر است. اواخر بهار امسال سپاه پاسداران گزارش نیروی دریایی ایالات متحده را که قایق‌های تندرو در تنگه هرمز باعث یک برخورد خطرناک شده‌اند رد کرد.

ایالات متحده گفته بود که سپاه پاسداران ۱۳ فروند قایق تندرو مسلح خود را به نزدیکی شناورهای آمریکایی در تنگه هرمز فرستاد.

ایالات متحده همان زمان اعلام کرد، گارد آمریکایی هنگامی که دو فروند از قایق‌های ایرانی به طرز خطرناکی نزدیک شدند، تیر اخطار شلیک کرد.

توافق وین برنامه هسته‌ای ایران را به طور چشم‌گیری محدود می‌‌ساخت و در ازای آن نیز تحریم‌ها علیه تهران را لغو می‌کرد، اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده با خروج از این توافق، تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

با روی کار آمدن دولت جو بایدن، آمریکا اعلام کرد که در صورت پایبندی تهران به تعهدات خود در برجام آماده بازگشت به این توافق است. شش دور مذاکره برای بازگشت تهران و واشینگتن به برجام در وین برگزار شد ولی از اردیبهشت ماه گفت‌وگوها میان ایران و قدرت‌های جهانی به‌دلیل امتناع تهران از اعلام زمان مشخص برای از سرگیری مذاکرات متوقف مانده است.

مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی فقط می‌گویند که ایران به زودی به میز مذاکرات باز می‌گردد.
+5
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  آره، اون هواپیما رو که انداختین موشک دیده بودین. این هم حتما کوسه‌ای بچه نهنگی چیزی بوده.
  6
  11
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  شما اراذل سپاه و خامنه ای حریف همین طالبان نیم بند هم نمی شین .تا هر وقت یکی از غرب و شرق مرزها میاد ابهت چاخان شما رو بباد میده راه میفتین دنبال یک ناوچه که ملت بازم جیگر شن.برو بابا
  2
  2
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.