پیامدهای روانی خشونت جنسی و تاثیر مخرب آن بر سلامت قلب و مغز

دویچه وله :از دیرباز مشخص بوده است که خشونت جنسی می‌تواند پیامدهای روانی برای بازماندگان داشته باشد، از جمله اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و افزایش خطر سوء مصرف مواد مخدر و الکل.

به گزارش Everyday Health، نتایج دو مطالعه جدید نشان می‌دهد که خشونت جنسی می‌تواند اثرات طولانی‌مدت بر سلامت جسمی نیز داشته باشد. محققان دانشگاه پیتسبورگ دریافتند که بیماری قلبی و آسیب عروق کوچک مغز ممکن است سال‌ها پس از وقوع این خشونت رخ دهد. نتایج این دو مطالعه در نشست سالانه انجمن یائسگی آمریکای شمالی (NAMS) ارائه شده است.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، بیش از یک‌سوم زنان و یک‌چهارم مردان این کشور در طول زندگی خود نوعی خشونت جنسی را تجربه می‌کنند.

این اعداد احتمالاً دست کم گرفته می‌شوند. ولی طبق گفته CDC، قربانیان اغلب از صحبت در مورد این خشونت خجالت می‌کشند و برخی هم سکوت می‌کنند زیرا در صورت صحبت کردن تهدید می‌شوند که آسیب بیشتری خواهند دید.

در یکی از مطالعات ارائه شده در کنفرانس NAMS، از ۱۴۵ زن میانسال (با میانگین سنی ۵۹ سال) بدون سابقه سکته مغزی، زوال عقل یا دیگر مشکلات عروق خونی در مورد سابقه خشونت جنسی پرسیده شد.

سپس از مغز زنان برای بررسی افزایش بیش از حد ماده سفید مغز (WMH) تصویربرداری شد. WMH نشانگر بیماری عروق کوچک مغز است و ممکن است ده‌ها سال قبل از شروع سکته مغزی، زوال عقل و سایر اختلالات تشخیص داده شود.

در این مطالعه حدود ۶۸ درصد از زنان گزارش کردند که حداقل یک تجربه تجاوز جنسی داشته‌اند. به‌ گفته محققان، در این زنان WMH در مقایسه با زنانی که تجربه خشونت جنسی نداشتند، به‌میزان قابل‌ توجهی بالاتر بوده است.

در مطالعه دوم، دانشمندان رابطه میان خشونت جنسی و بیماری‌های قلبی عروقی را بررسی کردند و دریافتند که خشونت جنسی با افزایش بروز بیماری‌های قلبی عروقی در میانسالی قربانیان ارتباط دارد. به‌ گفته محققان، زمان وقوع خشونت نقش مهمی در بروز بیماری‌های قلبی عروقی دارد و هرچه سن فرد کمتر باشد، شانس ابتلا به این بیماری‌ها در او بیشتر است.

به‌ گفته محققان، واضح است که آگاه‌سازی متخصصان قلب از تاثیر سابقه خشونت جنسی بر سلامت قلب و عروق می‌تواند به پزشک در نظارت بهتر بر سلامت این عضو بدن کمک کند.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.