جنجال برخورد یهودی ستیزانه کارکنان یک هتل با خواننده یهودی

خواننده یهودی آلمانی گیل اوفاریمدویچه وله :اوفاریم، خواننده یهودی آلمانی می‌گوید کارکنان هتلی در لایپزیگ به خاطر گردنبند ستاره داودش اجازه چک‌این به او نداده‌اند. شورای یهودیان آلمان از مسئولان هتل انتقاد کرده و عده‌ای در حمایت از خواننده مقابل هتل تجمع کردند.

گیل اوفاریم روز سه‌شنبه در ویدئویی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرد یکی از کارکنان هتل "وستین" لایپزیگ را متهم کرد که به خاطر گردنبدش که یک ستاره داود بوده با او رفتاری تبعیض‌آمیز داشته است.

به گزارش "تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان مدیریت هتل در پی طرح این اتهام هر گونه اقدام یهودی‌ستیزانه را به شدت محکوم و دو کارمند خود را تعلیق کرده است.

مدیر هتل این پیش‌آمد را "نگران‌کننده و هشدارآمیز" خوانده و گفته آغوش این هتل به روی همه شهروندان جهان باز است و مدیریت آن هرگونه نارواداری، تبعیض و یهودی‌ستیزی را به شدت رد می‌کند.

اوفاریم در ویدئوی خود می‌گوید در یک صف طولانی در لابی هتل منتظر بوده و وقتی می‌بیند دیگران زودتر از او برای "چک‌این" دعوت می‌شوند و علت را جویا می‌شود یکی می‌گوید اول باید ستاره داودش را جمع کند.

ویدئوی این خواننده یهودی آلمانی پس از یک مکث طولانی و حالتی متحیر با این عبارت خاتمه می‌یابد: «آلمان ۲۰۲۱.»
تجمع اعتراضی مقابل هتل
در پی انتشار این ویدئو و خبر برخورد تبعیض‌آمیز با اوفاریم صدها نفر برای پشتیبانی از این خواننده و ابراز همبستگی با شهروندان یهودی جلوی هتل تجمع کردند.

به گزارش تاگس‌شاو کارکنان هتل وستین برای حمایت از تظاهرکنندگان با بنری که روی آن نقش پرچم اسرائیل و هلال ماه به چشم می‌خورد جلوی در ورودی آن حضور یافتند.

یوزف شوستر، رئیس شورای یهودیان آلمان با انتقاد از این اقدام می‌گوید به نظر می‌رسد این افراد توجه ندارند که مسئله بر سر اقدام یهودی‌ستیزانه علیه یک یهودی آلمانی است و گذاشتن پرچم اسرائیل کنار نماد اسلام تناسبی با آن ندارد.

او افزود: «اضافه بر این ما بیش از حد حیرت‌زده‌ایم که مدیریت هتل هنوز به صورت آشکار از گیل اوفاریم عذرخواهی نکرده است.»
تجمع اعتراضی مقابل هتل وستین لایپزیگ با شعار علیه هر گونه یهودی‌ستیزی، پنجم اکتبر ۲۰۲۱فلیس کلاین، کمیسر یهودی‌ستیزی دولت فدرال آلمان می‌گوید این که یک شهروند در لابی پر رفت و آمد یک هتل هدف تبعیض یهودی‌ستیزانه قرار می‌گیرد برای او حیرت‌آور است.

او به حمایت از علنی کردن این ماجرا توسط اوفاریم می‌گوید بنر کارکنان هتل حتما با حسن نیت تهیه شده اما در عین حال نشان می‌دهد که برای بسیاری در زمینه آگاهی از هستی یهودیان و دولت اسرائیل کمبودهای زیادی وجود دارد.

به گفته پلیس لایپزیگ ویدئوی گیل اوفاریم در اختیار دادستانی قرار گرفته تا آن را بررسی کند و در صورتی که اتهام مطرح شده در آن اثبات شود احتمال پیگرد قضایی به خاطر توهین به اعتقادات مذهبی قابل تصور است.
شکایت علیه شاکی به اتهام افترا
کانال یک تلویزیون آلمان به نقل یکی از سخنگویان پلیس لایپزیک گزارش داده که همکار هتل که اوفاریم او را به رفتار تبعیض‌آمیز متهم کرده علیه او به اتهام افترا شکایت کرده است.

این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی هم بازتاب گسترده‌ای همراه با حمله و انتقادهای تند علیه کارکنان هتل وستین داشته است. ظاهرا عده‌ای این انتقادها را تهدید علیه خود تلقی کرده و در واکنش به آن طرح شکایت کرده‌اند.

برخی کاربران فضای مجازی گفته‌اند همکار متهم هتل ایرانی یا ایرانی آلمانی بوده است. تا کنون هیچ منبع رسمی یا رسانه قابل اعتمادی این خبر را تائید نکرده است.

گیل اوفاریم روز دوشنبه مهمان یک مراسم رادیو و تلویزیون میانه آلمان MDR بوده است. یکی از سخنگویان این رسانه می‌گوید آنچه این خواننده روایت می‌کند به شدت شرم‌آور است و ما ضمن محکوم کردن هر اقدام یهودی‌ستیزانه خواهان روشن شدن کامل این ماجرا و اقدام متناسب در قبال آن هستیم.

با وجود بازتاب فراوان این ماجرا در رسانه‌ها و فضای مجازی هنوز بسیاری از جزئیات آن در ابهام قرار دارد. اگر لابی هتل  با دوربین‌های مداربسته کنترل شوند فیلم‌های آن احتمالا می‌تواند به روشن شدن واقعیت کمک کنند.
+10
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.