گفت‌وگو با یلدا، زن ترنس که در سمنان با چاقو مورد ضرب و شتم قرار گرفت

ایران وایر :شایا گلدوست
«یلدا»، زن ترنس ۲۹ ساله ساکن سمنان روز‌سه‌شنبه چهاردهم مهر ۱۴۰۰ توسط افرادی ناشناس مورد ضرب و شتم با چاقو قرار‌گرفت. او به دلیل جراحت‌های عمیق، به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

یلدا به «ایران‌وایر» می‌گوید در ایران کسی صدای آن‌ها را نمی‌شنود و آن‌ها هر‌ روز دردهای بیشتر و بیشتری را متحمل می‌شوند.

او از ناحیه قفسه سینه، دست و گردن مورد جراحت قرار گرفته است و حالا بعد از عمل جراحی، دوره نقاهت خود را در بیمارستان می‌گذراند.
این زن ترنس در صفحه اینستاگرامش از وضعیت بسیار‌ بد ترنس‌ها و جامعه رنگین‌کمانی در ایران  گفته است و عدم امنیتی که برای افراد ترنس، به‌ویژه زنان ترنس در جامعه متعصب و مردسالار ایران وجود‌ دارد.

ترنس ‌به افرادی گفته می‌شود که تعریف و باورشان از جنسیت و هویت جنسیتی‌ خود با آن‌ چه در بدو تولد بر اساس ظاهر اندام جنسی به آن‌ها اطلاق شده، متفاوت است.

افرادی که با جسم و اندام جنسی منتسب به مردانه متولد شده‌اند اما خود را یک زن هویت‌یابی می‌کنند، «زن ترنس» و به کسانی که با جسم و اندام جنسی منتسب به زنانه متولد شده اما خود را یک مرد هویت‌یابی می‌کنند، «مرد ترنس» نامیده می‌شوند.

برخی از ترنس‌ها نیز خود را در هیچ یک از دوگانه زن و‌مرد تعریف نمی‌کنند و جنسیت خود را «نان‌باینری» یا «غیردوگانه» تعریف می‌کنند.

یلدا پس از آن که شب گذشته تحت عمل جراحی قرار گرفت، با صدایی که گویای حال بد روحی و‌جسمی او است، در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» واقعه را این گونه شرح می‌دهد: «در پارک به همراه دوستم نشسته بودم که فردی به ما نزدیک شد و ما را به خاطر هویت جنسیتی‌مان و این که ترنس هستیم، مورد تمسخر قرار داد. از ما خواست تا گوشی‌های موبایل‌مان را به او بدهیم، ما از این کار امتناع کردیم و همین امر منجر به درگیری فیزیکی و زد و خورد شد. ناگهان با چاقو به من حمله کرد و با چند ضربه، از چند ناحیه من را مورد آسیب قرار داد و با نفرت گفت جای افرادی مثل شما این‌جا نیست.»

یلدا می‌گوید در ایران کسی صدای آن‌ها را نمی‌شنود و آن‌ها هر‌ روز دردهای بیشتری را متحمل می‌شوند.

او از ناحیه قفسه سینه، دست و گردن مورد جراحت قرار گرفته است و حالا بعد از عمل جراحی، دوره نقاهت خود را در بیمارستان می‌گذراند. اما از صدای غمگینش به وضوح می‌توان فهمید که روح آزرده‌اش در تمام سال‌های زندگی بیشتر از جسمش مورد آسیب و جراحت قرار گرفته است؛ آسیبی که ناشی از ترنس‌هراسی و‌ نفرت‌پراکنی‌هایی است که علیه جامعه رنگین‌کمانی وجود دارد.

«امیرا ذوالقدری»، کنش‌گر برابری جنسی و‌ جنسیتی که چند سالی‌ است یلدا را دو‌را دور‌می‌شناسد و با او‌ در ارتباط بوده، با انتشار تصویری از یلدا نوشته است: «یلدا که از اقشار کم‌ درآمد جامعه است، از کودکی به دلیل فقر خانواده، تنها زندگی می‌کند. اکثر افراد ترنس که از طبقه فرودست جامعه هستند، نسبت به قشر متوسط از امنیت کمتری در جامعه برخوردار هستند و هم‌چنین در مواجهه با چنین اتفاقات وحشتناکی، سهم کمتری از حداقل امنیت دارند و به خاطر هویت جنسیتی‌ خود، بیشتر مورد آسیب و تبعیض قرار می‌گیرند.»

یلدا بارها به تنهایی در‌ برخورد با خطرات این‌چنینی، از خود محافظت کرده است؛ از بی‌خانمانی گرفته تا خشونت‌های فیزیکی، روانی و جنسی. اما این‌ بار به شدت مجروح شده است.

او به خوبی می‌داند که ضاربش تنها بخشی از این ماجرا است و مساله اصلی، در واقع حکومتی است که پول شهروندان ایرانی را صرف گرفتن فضا و حذف سیستماتیک شهروندان ترنس از جامعه، کار و تحصیل می‌کند.

یلدا در حالی که بدنش جراحت شدیدی برداشته است، خطاب به جامعه می‌گوید حضور‌ دارد و‌ حذف شدنی نیست.

سال‌ها است در ایران با استناد به فتوای «روح‌الله خمینی» مبنی بر این که جراحی تغییر جنسیت از مرد به زن و برعکس در صورت لزوم و با تایید پزشک بلامانع است، به ترنس‌ها مجوز لازم برای ترنزیشن و انجام جراحی‌های تصدیق یا باز‌تایید جنسیت از سوی دادگاه داده می‌شود.

روح‌الله خمینی در کتاب «تحریرالوسیله»، فصلی درباره مسایل فقهی و حقوقی افرادی که این جراحی‌ها را انجام می‌دهند، نوشته است. اما با این وجود، شرایط افراد ترنس در جامعه ایران، چه از نظر فرهنگی و‌ اجتماعی و چه از نظر قانونی، جای بحث دارد.

امیرا ذوالقدری درباره شرایط رنگین‌کمانی‌ها در جامعه ایران می‌گوید: «بسیاری از بچه‌های ترنس، گی، لزبین و… را در ایران می‌شناسم که به دلیل نداشتن شرایط مالی مناسب، بیشتر از افراد دیگر مورد تبعیض قرار می‌گیرند، بی‌خانمان می‌شوند، پول کافی برای غذا ندارند و بسیاری از آن‌ها به اجبار به کارگری جنسی روی می‌آورند و در همان کار نیز حداقل امنیت جانی و روانی را ندارند. این بسیار نگران کننده است که این افراد در جامعه‌ای مانند ایران زندگی می‌کنند و هم به این دلیل که از قشر فرودست هستند و هم به دلیل ترنس، گی، لزبین و یا بای‌سکشوال بودن، تبعیض‌های چند لایه‌ای و مضاعف را تجربه می‌کنند.»

او که خود در حال حاضر در تورنتو کانادا ساکن است، از کوتاه بودن دست سازمان‌های مربوط به رنگین‌کمانی‌ها برای کمک به افراد داخل ایران می‌گوید. متاسفانه سازمان‌هایی که در کانادا هستند، به دلیل مسایل حقوقی و سیاسی، قادر نیستند به افراد رنگین‌کمانی بی‌خانمان که از خانواده طرد می‌شوند، کمک مالی برسانند و بیشترین تمرکز آن‌ها روی پناهندگان ساکن ترکیه است.

از نظر او اما شرایط برخی از این افراد داخل ایران بسیار بحرانی‌تر و بغرنج‌تر از افرادی‌ است که از ایران خارج شده‌اند.

مرکز مداخله در بحران‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور سال‌ها است که مسوولیت رسیدگی و سازمان‌دهی به افراد ترنس را در ایران بر عهده دارد. وظیفه این سازمان، ارایه خدمات مشاوره، دادن سرپناه و کمک‌های حقوقی و مالی برای انجام عمل‌های جراحی است. اما در سال‌های گذشته به دلیل افزایش درخواست افراد ترنس برای انجام ترنزیشن و جراحی، نبود سازمان‌دهی لازم و عدم تخصیص بودجه کافی به این افراد، عملا کاری از پیش نمی‌برد و هم‌چنان شرایط ترنس‌ها در ایران نابسامان است.
+35
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  seperh1400 - میامی، ایالات متحده امریکا

  دمشون ۰۰م ، مردان سرخاب ماتیکی با منفی حملللللللللللللله
  42
  2
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  لامصب اگه ترنسی حداقل اونهمه پشم شیکمتو میزدی! ترنس پشمالو. خخخ. ولی موندم چرا باید یک انسان رو بدون اینکه آسیبی به کسی بزنه با چاقو بزنن. ایرانیها در همه زمینه های اخلاقی رسیدن به در عقب. فقط ادعا فقط خودخواهی فقط توهم فقط دلالی فقط زیاده خواهی فقط سواستفاده فقط خودبزرگ بینی احمقانه فقط ....... انتهاش کجاست! معلوم نیست.
  33
  15
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. واقعا بی شرمی، به مو بدن اون بنده خدا هم کار داری، البته از مغز پوچ تو انتظار دیگری نداریم
  3
  26
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. مشنگ ترنس یعنی خود جنسیت دیگری پندار. این مردی هست که گرایش زنانه داره. اگه کلاهبردار نیست و قصدی نداره باید به این موضوع توجه کنه و بدنش رو مثل خانمها کنه. این یه موضوع طبیعیه.
  16
  1
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] بیشرمی از اونجا میاد که وقتی مینویسه " خانواده فقیر" اون فهم و شعور میخواد که بفهمی یعنی چی. تو برو با گربه ات ابگوشت بخور و دستمال برای عرعردوغان بخر که ساییده شدند انقدر مالیدی. قرصاتم یادت نره و...
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. یعنی یک خانواده فقیر قدرت خریدن 1 ژیلت رو هم نداره! من دشمنی با این بنده خدا ندارم و براش ناراحت هم شدم اما دارم نقدش میکنم. همینجوری رو هوا نمیشه ترنس بود. قواعد داره. در ضمن تو ناراحتیت از جای دیگه هست و به مرور خوب میشی.
  9
  2
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] حالا میخوای برای ترنس ها هم قاعده بگذلری، برو جدا رو خودت کار کن، شیدسوفری و یا هر زهر مار دیگه، من که روانپزشک نیستم ولی تو واقعا بیماری.
  1
  7
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. تو هم باید بپذیری هر همجنس خواهی ترنس نیست. همه انسانها بر اساس هورمونهای تستسترون و استروژن سمت و سوی مرد و زن بودن میگیرن که خوب این در دوران جنینی با شکل اونجاشون تعیین میشه. بعضیا تستسترونشون در حالت زن بودن زیاده و گرایشات مردی پیدا میکنن بعضیا برعکس. اگر کسی اندامش دو جنسه باشه نیاز به جراحی و دارو داره. اما اگر کسی اندامش جنسیت مشخص داره اما گرایشات به تغییر جنسی داره ممکنه اثرات روحی روانی و زندگی و افسردگیهای حاد ووو باشه. چرا نباید تحت درمان قرار بگیرن. مگه انسانی که خودش رو حیوانی تجسم میکنه باید حیوان بشه! (نمونش در سریال ابوعلی سینا اون شاهزاده بود). راههای درمانی زیادی هست برای بهبود اینها.
  5
  1
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. من هیچگونه نشونه ای از شیزوفرنی ندارم. فقط بیش فعالی دارم.
  5
  3
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. نمونه بارز یسم تویی . بعنوان همزبان!! دلم بهالت میسوزه. قرصها فراموش نشه
  1
  6
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. من گرایش به گربه بودن دارم. چون میبینم زجر زیادی در بین انسانها میکشن و کار چندانی ازم بر نمیاد لذا اگه خودم گربه بودم نیازی نبود دلم به حال خودم بسوز. به زودی هم یک انگل جامعه با ماشینش از روم رد میشد و خلاص. خیلی از ایرانیها لازم نمیدونن وقتی گربه ای از جلوی ماشینش رد میشه ترمز بگیرن. اگر در دوران غرب وحشی و گانگستری بودیم من هرکی رو که گربه ای رو با بی توجهی و بی اهمیتی زیر میکرد سوراخ سوراخش میکردم.
  5
  5
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] دیدی پسر خوب، اشکالی نداره، همینکه میدونی گرایشی داری خودش باعث میشه که مشاور روانپزشکی اگر کار بلد باشه بتونه روت کار کنه. باور کن اگر اینجا بودی یک کم باهات کار میکردم که شفا پیدا کنی. برای من مثل روز روشن بود که درگیر هستی. حالا چرا پرخاشگر شدی؟ ما انقدر گربه های موسیقی داریم ، فقط تو تهران شبها گربه های ولگرد پرخاشگر دیدم که اونم از مشگلات مختص منطقه ماست.
  1
  3
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. باور کن خیلی ها روش کار کردن اما فایده ای نداشت. کلا بچه های تهران فرقشون با بچه های شهرستان همینه. بچه های شهرستان همش فکر پیشرفت و سودجویی هستن و بچه های تهران همش فکر ترحم و کمک. هرکی هم اومده روش کار کنه فایده ای نداشته.
  5
  3
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] ببین من که میدونم از کجا امدم ولی تو با اصالت اذری و یا شاید آسیای شرقی ادعا داری بچه تهرونی، خندم میگیره یاد سربازی یک سرباز صفر داشتیم با لهجه غلیظ اذری میگفت من بچه تهرانم . در هر حال برای من که فرقی نداره از کجا امدی و کجا میری. مهم سلامت روانی تواست که خودت باید دست بالا بکنی و همت داشته باشی. قرصاتو فراموش نکن.
  4
  4
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  بشنوبشنو - تهرون، ایران
  خدمت علما اینکه علت اصلی ال جی بی تی ستیزی همون زن ستیزی هست چرا که تقریبا همه شاخه های ال جی بی تی پایه های نظام فاشیستی مردسالاری رو سستتر می کنه و بیشتر روی این مورد تاکید می شه که جنسیت به کسی این اختیار رو نمیده که بقیه رو برده خودش بدونه. و زن ستیزی اشکال گوناگون داره. مثلا همینکه زن ستیزها اینطور جامعه رو شستشوی مغزی کردند که انگار زن همیشه باید بدن بی مو داشته باشه در حالیکه همه زنان روی بدنشون به صورت طبیعی مو دارند و انتخاب اینکه موهارو بزنن یا نه کاملا باید به خودشون و بدون انتقاد دیگران باشه. در نتیجه، نه زنی که ترنس هست و نه دختران هیچ یک نه موظف هستند که موهاشونو بزنن و نه اینطور هست که بدون مو باشند و باید کاملا آزادانه تصمیم بگیرند که می خوان موهای بدنشون رو بزنند یا نه چون بدن خودشونه و برای خوشایند مرد هرگز نباید موظف باشند که تغییری در خودشون بدن فیزیکی یا غیرفیزیکی. اتفاقا بد نیست که نزنن که چشم زن ستیزها که اکثرا مرد پرمو و بدون بهداشت هستند دربیاد. نمی دونم چرا در ال جی بی تی خیلی از افرادش انگار تشخیص نمی دن که ظلمی که بهشون می شه همه پایه در زن ستیزی داره.
  0
  0
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  بشنوبشنو - تهرون، ایران
  ضمنا می خوام بدونم که چطور اقلیت ال جی بی تی که انقدر خودش طعم ظلم رو چشیده و انقدر مدام داره داد و فریاد می کنه از ظلمی که همه دنیا بهشون می کنن انقدر خودشون حیوان آزار هستند؟! شامل همینی که اینجا هم پیام داده که یه مشت مزخرف در تبلیغ حیوان آزاری گفته و گربه داشتن رو مسخره کرده! چطوریکه ال جی بی تی انقدر خودش ادعا داره زمین و زمان باید بهش احترام ویژه بذاره ولی همیشه خودش کلی حیوان آزار و آدمنمای عقده ای داره که حتی چشم دیدن دوستی یک آدم و حیوان رو هم ندارن و حتی نمی تونن غذا خوردن یک گربه رو تحمل کنند و زن ستیزی هم که دارند با این روندی که هر بار زن ستیزی می بینند به جای دفاع از زنانگی و زنان و حقوقشون و نابود کردن مردسالاری ای که دنیا رو مسموم کرده شروع می کنن به داد و فریاد که باید ال جی بی تی احترام خاص بگیره؟ چطوریکه از همه انتظار همه چیز رو دارید ولی خودتون رو از قاعده انسان بودن و وجدان داشتن جدا می دونین دقیقا؟!؟! من ضمنا ایرانی و پارس هستم (اگه احیانا خواستین منو به ترک بودن متهم کنید!) و نهایت سعی ام رو همیشه کردم که عادل و زبان بی زبونها باشم.حیوان آزاری ممنوع حتی برای شما.
  0
  0
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.