توافق تهران و ایروان با تکمیل جاده ارمنستان برای حل مشکل کامیون های ایرانی

یورونیوز :ایران قصد دارد با تکمیل بخش‌هایی از جاده در قطعه ۴ جنوبی ایروان، مشکل ورود کامیون‌های ایرانی به آذربایجان را حل کند.

خیرالله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران روز چهارشنبه با اعلام این مطلب تاکید کرد که دیدارهای موفقیت آمیزی میان مقام‌های ایران و ارمنستان شکل گرفته تا مشکل تردد کامیون‌های ایرانی برطرف شود.

آقای خادمی با اشاره به اینکه تصمیمات مناسبی برای رفع مشکل کامیون‌های ایرانی گرفته شد، افزود: «در پی مشکلاتی که از سمت نوردوز به سمت ارمنستان ایجاد شد، مقررشد تا روسازی جاده جایگزینی -جاده تاتو- که مورد نظر مقامات کشور ارمنستان است به اتمام برسد. همچنین، حداکثر تا ۳ ماه آینده، گردنه‌ها و نقاط حادثه خیز که در محور جایگزین به واسطه جاده فرعی بوده برطرف خواهد شد.»

این توافق میان و ارمنستان بعد از آن صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر جمهوری آذربایجان مشکلاتی را برای برخی از رانندگان کامیون‌های ایرانی ایجاد کرده بود. به دلیل در هم تنیدگی جاده‌های محلی، رانندگان ایرانی که قصد دارند خود را به ارمنستان و ایروان برسانند، در برخی از نقاط باید وارد بخش‌هایی از خاک آذربایجان می‌شدند. باکو اخیرا با تعیین تعرفه ۱۳۰ دلاری برای رانندگان ایرانی، موجبات نارضایتی تهران را فراهم ساخته بود.

توافق ایران و ارمنستان برای تکمیل مسیر جاده منتهی به ایروان در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌های میان ایران و جمهوری آذربایجان در روزهای اخیر به اوج رسیده است.

بعد از برگزاری رزمایش نظامی مشترک میان ترکیه، جمهوری آذربایجان و پاکستان، ایران در نزدیکی مرز خود با جمهوری آذربایجان دست به برگزاری رزمایش نظامی زد؛ اتفاقی که ناخرسندی جمهوری آذربایجان را با خود به همراه داشت. بعد از آن باکو و آنکارا تصمیم گرفتند بار دیگر یک رزمایش نظامی مشترک این‌بار بدون پاکستان برگزار کنند.

در همین حال روز سه‌شنبه ۵ اکتبر، وزرای دفاع ترکیه، گرجستان و آذربایجان در نشستی در تفلیس با یکدیگر دیدار و بر تقویت همکاری‌های مشترک تاکید کردند.

وزیر دفاع گرجستان همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری رزمایشی با نام «روح عقاب» در آینده نزدیک در گرجستان و با حضور آنکارا و باکو خبر داد.

با بالا گرفتن روند تنش‌های منطقه‌ای، حسین امیرعبداللهیان، سه‌شنبه ۵ اکتبر وزیر امور خارجه ایران هم به روسیه سفر کرد. آقای امیرعبداللهیان در بدو ورود به مسکو در گفتگو با خبرنگاران گفت: «ما انتظار داریم روسیه نسبت به تغییرات احتمالی در مرزهای کشورهای منطقه حساسیت و واکنش به خرج دهد.»

اشاره آقای امیرعبداللهیان به برنامه‌هایی است که جمهوری آذربایجان برای تغییر مرزهای جنوبی ارمنستان و قطع ارتباط میان ایران و ارمنستان در دست دارد. وزیر امور خارجه ایران همچنین بار دیگر نسبت به حساسیت ایران در خصوص حضور نیروهای اسرائیلی در مرزهای منطقه ابراز نگرانی کرد و افزود: «انتظار می‌رود مسکو نسبت به حضور تروریست‌ها و تحرکات اسرائیل در منطقه که علیه صلح و امنیت است حساس باشد.».
+95
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  وزیر دفاع گرجستان همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری رزمایشی با نام «روح عقاب» در آینده نزدیک در گرجستان و با حضور آنکارا و باکو خبر داد. علی ماند و حوضش
  41
  36
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  قاچاق موادمخدر بین ایران- ارمنستان و سرازیر شدن این پولها به قمارخانه ها و فاحشه خانه های ایروان بخشی کسری بودجه ارمنستان را تأمین می کند. اما بسته شدن این راه مواصلاتی رژیم را در انزوای سیاسی بیشتر قرار خواهد داد. احتمالا جاده ترانزیت کابل-مشهد-کربلا تنها راه حل باقیمانده رژیم برای ارسال تروریسم و ناامنی و مواد مخدر خواهد بود.
  76
  23
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. خب این بهتر از ایجاد داعش و کشتار و اوارگی برای میلیونها نفر در سوریه هست که خالق خدای شما پان ترکان جناب خردوغان می باشد.
  58
  35
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. [::golden remix - استکهلم، سوئد::]. ۱. عزیزان لطفاً انقدر کامنت های آب دوغ خیاری ننویسید یا لااقل زیر کامنت سن خودتان را هم اضافه کنید تا بدانیم طرفمان کیست ۲.بعد از آن تمام این حرکت ها به نفع ایران زمین است مهم نیست از طرف چه حکومتی مهم ایران است که به نفعش است
  8
  43
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  ایران ، ارمنستان، یونان، فرانسه، صربستان، روسیه، افغانستان، عراق و سوریه و لیبی و تاجیکستان و چین متحدین تاریخی، دیروز و امروزین ما هستند در مقابل پاکی_ترکیسم، به امید اینکه آمریکا و اسرائیل و عربستان هم هرچه زودتر به این پیمان ناخوانده وارد شوند. همه ی این کشورها با ترکیه مشکل دارند. به امید بهبودی روابط با آمریکا و اسرائیل ( اگر ترک ها بگذارند! )
  8
  12
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::من و تو باهم - لندن، انگلستان::]. ای پیر برنا، نه! نمیشه هم نگران ایران بود و هم از جمهوری اسلامی ایران طرفداری کرد.
  5
  10
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. یا تو دنبال تفرقه هستی یا اینکه با آذریهای ایران مشکلی داری. چون همیشه بهشون توهین میکنی!
  14
  7
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::golden remix - استکهلم، سوئد::]. ایران خانه ی من و شماست، جمهوری اسلامی یک امر سیاسی داخل کشور است، rahjoo- مازندران، با آذری ها مشکل ندارد، آذری ها مانند خراسانی ها یک لهجه دارند، و یا هر زبانی که هست، بچه های اذری گل سر سبدمان هستند، مشکل ما با خائن هاست که سرزمین ابا و اجدادی شان را ول کردند، برای علی اف و اردوغان که مردم خودشان را می کشند، دست می زنند. شما لطفا توجه کن که این یعنی خیانت به اجداد این سرزمین
  6
  16
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. عجیب است که عراق و روسیه که سابقه تجاوز به خاک ایران را دارند و فرانسه خائن جز متحدان ایران شده البته در کتاب شما متوهمین ولایت! چرا پادر میانی نمیکنی کانادا را هم متحد ایران کنی .
  4
  7
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::من و تو باهم - لندن، انگلستان::]. توی این چند سال این حکومت کدوم کار رو برای منافع ملت ایران کرده. کارهای داخلیشون ضد ملت بود بماند کارهای خارجیشون.
  17
  7
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. یعنی مواد مخدر و خانمانسوزی از داعش بهتره! چه مقایسه ای!.
  19
  4
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. همه این کشورهایی که اسم بردی متحد فارسها هستن کشورهای جانی و دیوانه ای هستن. خوب پس اعتراف کردی چی هستین!
  3
  3
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::golden remix - استکهلم، سوئد::]. فعلا که ما با کشور دیگری مشکل سرزمینی نداریم و در یک قدمی ورود به دنیای مدرن هستیم، پتانسیل بالایی هم داریم، شما اگر ایرانی هستید ، از ایران جایی بهتر نخواهد بود، خودت می دانی، بخاطر 5 کیلومتر جاده خودتان را جلو ملت ایران خراب کردید، اون راننده های بیچاره را که زندانی کردید، چه گناهی دارند، یعنی چه؟ ملت باکو بدون ویزا وارد ایران می شوند، با ماشین، عقب ماشین شان را پر از اجناس ارزان می کنند، بدون مالیات و تشریفات بر می کردند، با زن و بچه شان در امنیت کامل، انوقت اون رفتار باکو یی ها با راننده های ایرانی درست است؟ ایران و ارمنستان همین الان مشغول ساختن جاده خودشان هستند، خوش گلدی!
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. اصلان من تعجب میکنم که درمورد مدرن بودن حکومت ما وروابط حسنه ما با همسایگانمان که مثل روزبرجهانیان روشن هست،صحبت میکنی! در ضمن من جاسوس اسراییل هستم نه ایرانی نه آذربایجانی ام ! نشون به نشونی عادت دیکتاتورهای خاورمیانه که هرکی انتقاد کنه میشه عامل اسراییل و جدایی طلب و پ ک ک
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::golden remix - استکهلم، سوئد::]. خخخ. جاسوس عزیز همکار نمیخوای. حقوق خوب بدن منم هستم.
  3
  1
  ‌پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::golden remix - استکهلم، سوئد::]. نه عزیز، من آنگونه که به تصویر کشیدی نگفتم که تو جاسوس هستی، تهمت زدن را نشانه ی ضعف فکری می دانم، من و شما هردو ایرانی هستیم، و هر دو دغدغه های خودمان را داریم، شما به بزرگی خودتون ببخشید، من شما را ایرانی می دانم، ان جا هم سرزمین پدران مان است.
  0
  0
  جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::golden remix - استکهلم، سوئد::]. اذری از نظر من کسروی و دوستان این سایت هست که دلشون با ایران هست نه با خردوغان و ترکیه!. شما تازه رسیدی. این سکندری لولیده در هم قطارانش(خب میدونه چی میگم) و اون کهنه فسیل هر کامنتی که میذارن جز از سر نژاد پرستی نیست.خب مشکل عقلی هست دیگه.
  0
  1
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. البته سکندری درستی جوابی نداره که توی نادرست پریدی وسط . به طرف گفتم که سوزن بخودش بزنه!اگر ادعاش درست باشه. مث تو که هر پیامت گند نژادی داره و بعد وقت مارو میگیری. .
  0
  1
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.