کشف توالتی با قدمت ۲۷۰۰ سال در اسرائیل

باستان شناسان اسرائیلی می‌گویند این توالت خصوصی بخشی از ملک باشکوهی مربوط به حدود ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بودهدویچه وله :باستان شناسان در اسرائیل در حفاری‌های خود توالتی کشف کردند که قدمت آن را ۲۷۰۰ سال می‌دانند. پژوهشگران امیدوارند با بررسی این یافته اطلاعاتی در مورد تغذیه و بیماری‌های مردم آن دوران به دست بیاورند.

باستان شناسان در اورشلیم یک توالت شخصی ۲۷۰۰ ساله پیدا کرده‌اند. اداره آثار باستانی اسرائیل، روز سه شنبه (۱۳ مهر) اعلام کرد، این توالت بخشی از یک ملک باشکوه از قرن هفتم پیش از میلاد مسیح بوده است.

این توالت یک بلوک مربعی شکل از سنگ آهک است با سوراخی در میانه. زیر این تخته سنگ یک گندانبار (چاه فاضلاب خانگی) در صخره حفر شده، شبیه توالت‌های قدیمی.

یاکوب بیلیگ سرپرست تیم حفاری از این یافته به عنوان یک یافته نادر اسم می‌برد. بیلیگ می‌گوید، تنها ثروتمندان می‌توانسته‌اند چنین توالت خصوصی‌ای داشته باشند.

الی اسکوسیدو سرپرست سازمان باستان‌شناسی اسرائیل می‌گوید، این مسئله جذاب است که ببینیم چیزی مانند توالت که امروزه داشتنش برای ما یک امر بدیهی است در آن زمان کالایی لوکس بوده است.

بر پایه گزارش‌های منتشر شده در این گودال (آب انبار) همچنین ظروف سفالی و استخوان جانوران پیدا شده است که قدمتشان به دوران نخستین معبد یهود می‌رسد.

مسئولان باستان‌شناسی می‌گویند، همچنان در حال بررسی یافته‌های به دست آمده از این حفاری هستند.

پژوهشگران امیدوارند در تحقیقاتشان اطلاعاتی درباره رژیم غذایی مردم و همینطور بیماری‌های دوران باستان به دست بیاورند.

نخستین معبد باستانی یهود یا همان معبد سلیمان (هیکل سلیمان) در سال ۵۸۶ پیش از میلاد مسیح به دست بخت نصر بابلی (نبوکدنصر دوم، پادشاه بابل) ویران شد.

دومین معبد را رومیان در سال ۷۰ پس از میلاد تخریب کردند. یهودیان بر این باورند که دیوار ندبه که امروزه مهمترین مکان مقدس یهودیان است، از آخرین باقیمانده‌های معبد سلیمان است.
+7
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.