برندگان جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ معرفی شدند

 برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۱، دیوید مک‌میلان (راست) و بنجامین لیست - ۱۴ مهر ۱۴۰۰صدای آمریکا :دو دانشمند، به خاطر یافتن راهی «نوآورانه» و سازگار با محیط زیست در ساختن مولکول‌هایی که می‌توان از آن در همه‌ ترکیب ها، از داروها گرفته تا آفت‌کش‌ها، استفاده کرد روز چهارشنبه ۱۴ مهر جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ را دریافت کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مطالعات بنجامین لیست، شیمی‌دان آلمانی، و دیوید مک‌میلان، شیمی‌دان اسکاتلندی‌تبار از آمریکا، دانشمندان را قادر ساخته است که این مولکول‌ها را ارزان‌تر، مؤثرتر، ایمن‌تر، و با تاثیرات محیطی بسیار کمتری تولید کنند.

ساختن مولکول‌ها - که مستلزم پیوند دادن تک‌تک اتم‌ها با یکدیگر در یک آرایش خاص است - کاری دشوار و کند است. تا اوایل هزاره سوم میلادی، دانشمندان تنها دو روش - یا کاتالیزور - برای سرعت بخشیدن به این فرایند را داشتند.

ولی همه چیز در سال ۲۰۰۰ تغییر کرد. در آن سال آقای لیست ۵۳ ساله از انجمن ماکس پلانک، انستیتیو تحقیقاتی در آلمان، و آقای مک‌میلان ۵۳ ساله از دانشگاه پرینستون آمریکا، به طور مستقل گزارش دادند که از مولکول‌های آلی کوچک می توان برای انجام همان کاری که آنزیم‌های بزرگ و کاتالیزورهای فلزی انجام می‌دهند، استفاده کرد.

کمیته نوبل اعلام کرد روش جدید که به عنوان «کاتالیز آلی نامتقارن» شناخته می‌شود، امروز در طیف گسترده‌ای، برای مثال در کشف داروها و تولید مواد شیمیایی مرغوب، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کمیته افزود، روش جدید «نه تنها مبتکرانه، بلکه ساده است.»

ارزش جایزه نوبل شیمی که بیش از یک قرن قدمت دارد ۱۰ میلیون کرون سوئد، معادل ۱.۱۵ میلیون دلار آمریکا است و همراه با یک مدال طلا به برنده یا برندگان اهدا می‌شود.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.