پیشنهاد عراق به ایران و عربستان : ساخت بزرگراه مشهد - کربلا - مکه

عصر ایران : مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق به دو طرف ایران و سعودی پیشنهاد کرده است جاده بین المللی از مشهد تا مکه با عبور از کربلا ساخته شود. این پیشنهاد با استقبال طرف های ایرانی و سعودی روبه رو شد.

پیشنهاد ساخت اتوبان مشهد - مکه با عبور از کربلا در مذاکرات اخیر ایران و سعودی مطرح شده و دو طرف از آن استقبال کردند.

به گزارش عصرایران، این خبر را سایت خبری "عربی پست" مستقر در ترکیه به نقل از منابع آگاه در عراق منتشر کرده است.

به گفته این منابع، پیشنهاد ساخت اتوبان مشهد - مکه با عبور از کربلا از سوی مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در مذاکرات اخیر ایران و سعودی در بغداد ارائه شد و دو طرف از آن استقبال کردند.

براساس اطلاعات موجود در گوگل مپ، مسیر مشهد در شمال شرق ایران تا شهر مکه در غرب عربستان سعودی بیش از 3300 کیلومتر فاصله دارند که طی این مسیر حدود 38 ساعت زمان می برد.

هم اکنون حجاج عراقی علاوه بر مسیر هوایی، از طریق زمینی به مکه می روند. همین روند درباره حجاج دیگر کشورها از جمله اردن و کشورهای جنوب خلیج فارس نیز برقرار است.

شمار زیادی از شهروندان عراقی و شیعیان سعودی برای زیارت به مشهد سفر می کنند گرچه از زمان قطع روابط تهران - ریاض، سفر شیعیان سعودی متوقف شده است. حجاج ایرانی هم احتمالا می توانند از مسیر زمینی به مکه و مدینه بروند.

سایت خبری "عربی پست" به نقل از منابع آگاه، برخی جزئیات توافقات مذاکرات ایران و عربستان سعودی به میزبانی عراق را منتشر کرد.

در این گزارش از منابع مختلف آگاه در این مذاکرات از جمله یکی از مقامات حاضری حاضر در مذاکرات استفاده شده است.

برخی جزئیات این گزارش این گونه است:

- توافق ایران و عربستان سعودی برای بازگشایی سفارتخانه ها و کنسولگری های خود در دو کشور (تهران و مشهد - ریاض و جده)

- هیات های امنیتی از طرف عربستان سعودی برای بررسی وضعیت سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد و برآورد حجم آسیب ها و خسارت ها به ایران سفر کرده اند. همچنین هیات هایی از طرف ایران برای فراهم کردن مقدمات بازگشایی سفارت و کنسولگری ایران در ریاض و جده به سعودی سفر داشته اند.

- مرحله قبلی مذاکرات ایران و سعودی با حضور  علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و عادل الجبیر وزیر مشاور دولت عربستان سعودی در فرودگاه بغداد انجام شد و مثبت بود.

- دولت عراق به عنوان میانجی و میزبان مذاکرات، نگران موضع دولت جدید ایران بود اما در اولین دور مذاکرات بعد از شکل گیری دولت جدید ایران، این نگرانی برطرف شد.

- مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق به دو طرف ایران و سعودی پیشنهاد کرده است جاده بین المللی از مشهد تا مکه با عبور از کربلا ساخته شود. این پیشنهاد با استقبال طرف های ایرانی و سعودی روبه رو شد.

- از جمله توافقات، درخواست ایران از عربستان سعودی برای توقف حمایت مالی، رسانه ای و تسلیحاتی از گروه های مخالف جمهوری اسلامی از جمله جیش العدل است.

- مقامات رسمی ایران و عربستان سعودی برگزاری این مذاکرات را تایید کرده اند و نسبت به آن موضع گیری مثبتی داشته اند. این مذاکرات ابتدا به صورت غیرعلنی آغاز و اولین بار توسط خبرنگاران روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال افشا شد.

- پرونده مذاکرات با سعودی از وزارت خارجه ایران به شورای عالی امنیت ملی منتقل شده است.

- هیات های سعودی تجهیزات امنیتی و فنی جدیدی در سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد نصب کرده اند.

- ایران گفته است که در ابتدا سفارتخانه های دو کشور بازگشایی شوند و سپس دو طرف درباره موضوعات مختلف از جمله سوریه، یمن، عراق به توافق برسند. با این حال ایران شرط کرده قبل از بازگشایی سفارتخانه ها، ریاض باید حمایت های خود از مخالفان جمهوری اسلامی را متوقف کند.

- هیات ایرانی از طرف سعودی خواسته است مقامات ریاض درباره اقلیت شیعه در عربستان سعودی سختگیری نکنند و به آنها اجازه دهند بدون محدودیت های امنیتی، برای زیارت به مشهد سفر کنند.

- ایران از ریاض خواسته است فعالیت شبکه ها و سایت های خبری به زبان فارسی که سعودی ها از آنها حمایت مالی می کنند را متوقف کند. در راس این خواسته، شبکه ایران اینترنشنال است.

-  ایران و سعودی در مذاکرات خود درباره این موضوعات به توافق های اولیه دست یافته اند: سرمایه گذاری سعودی در عراق، پایان جنگ و بحران یمن و از سرگیری  ارتباط رسمی دولت سعودی با بشار اسد و سرمایه گذاری این کشور در سوریه.
+18
رأی دهید
-79

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Ariyo Barzan - تهران، ایران

  چقدر این عراقی‌ها زرنگ شدن. خیلی زیرکانه درخواست ساخت یک اتوبان مفت و مجانی کردن که خرجش بین ایران و عربستان تقسیم بشه. اینطوری هر چه گاو و گوسفنده از دو طرف می‌رن کربلا جیب عراقی‌ها را پر می‌کنن.
  36
  109
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۶
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  غلط کرد هر کی این پیشنهاد را داد. بهترین کار کشیدن یه دیوار بلند دور ایرانه چون یه کشور حسابی با ما هم مرز نیست مخصوصا از غرب و شرق
  38
  103
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۰
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  بسلامتی، این را با شامپاین جشن باید گرفت.
  4
  27
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۴
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اگر چنین اتوبانی از مشهد به کربلا و بعد به عربستان سعودی ساخته شود فقط برای ان است که کسانی از کشورهای دوروبر خواستن از طریق زمینی به عربستان برای زیارت سفر کنن , اول زیارتگاه های شیعه در ایران و عراق را زیارت کنن بعدا" به زیارتگاه عربستان مشرف گردند !
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۵
  ۷۴
  hassan1326 - تهران، ایران
  این پیشنهاد ، در جهت اشاعه فساد و تحمیق توده ها بوده و در جهت گسترش حکومت های داعشی و طالبانی و ج.ا میباشد . و مانع پیشرفت بشریت میباشد
  23
  37
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۶
  ۲۹
  HumanFromEarth - مالمو، سوئد
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. خیلی سختش کردی. یعنی ایران ما بهتر از کشورای همسایه ست. درسته اونا جنگ دیده ان ولی ارزش پولشونو دیدی؟ کشور ما دست کمی از اونا نداره
  11
  22
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۰
  ۴۱
  Momiji - توکیو، ژاپن
  یکی از بدبختی‌های بزرگ و ریشه ای مملکت ما واقع شدن در جهنم خاورمیانه است. اگر ایران هم به لحاظ جغرافیایی در مکانی بسیار دور واقع میشد ، از شر حمله اسکندر و مغول و عربهای وحشی و مذهب زورچپون و کثیفشون و آخوند و ملای دجال و گروه‌های تروریستی اسلامی و کشورهای کوفتی دور و بری که چیزی جز دردسر ندارند ، در امان بود!
  6
  20
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
  ۴۲
  Herzl - امستردام، هلند
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. اینو درست فرمودی باید دور ایران دیوار بلندی کشید تا فتنه انقلاب اسلامی و توریستای سپاه و تروریستای پرورش یافته در ایران اسلامی بمانند ………. و دنیا از شرشون در امان باشند.
  4
  16
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷
  ۱۰۴
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  بخوانید استقبال ایران از کار و کاسبی شغل شریف فروش «میوه های آبدار مشهد»! یا أخی گر بگذری بر ساحل رود مشهد - بوسه زن بر شهد آن وادی و مشکین کن نفس
  11
  2
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۳
  ۴۵
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  اینا برای چاپیدن مردم به شیطان هم دست میدهند، خجالت بکشید. همه چیز حل شده و گل و بلبه، فقط همین یه قلم مونده بود.کی دست از سر مردم ور میدارید. تو رو خدا پیشنهاد رو ببین. مرغ پخته به جای خنده گریش میگیره، نخست وزیر عراق مرتیکه خجالت نمیکشه، خاورمیانه بهتر از این نمیشه با وجود این لاشخورهای اوسگل، حال بهم میزنید
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱
  ۴۵
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  [::hassan1326 - تهران، ایران::]. [::HumanFromEarth - مالمو، سوئد::]. دقیقاً حق مطلب رو ادا کردی.دوست گرامی
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۳
  ۳۸
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  با این شیعه بازی ها فقط گند بیشتری به ایران و منطقه زده میشود. نظام آخوندی باید محو شود.
  2
  15
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::Momiji - توکیو، ژاپن::]. حتما در ژاپن ماشینی ساختن که بتونه کشور ایران را به یک جای دیگر دنیا ببره و ما بی خبریم و به ما نگفتی ها؟!! دوست داری ایران کجای دنیا بود؟ جاهی بارانی ، اگزاتیک وووو.حق انتخاب داری نکنه یهو خجالت بکشی ، بگو کجا؟؟. واقعا که !!! گرفتی ما را ؟؟؟
  7
  4
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
  ۶۱
  zavareh - رودسر، ایران
  بی تردید برای راحت کردن مسافرت به مشهد برای علاقمندان زیارت خانه های عفاف.
  12
  10
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴
  ۳۲
  Yasharrr2232 - استانبول، ترکیه
  [::HumanFromEarth - مالمو، سوئد::]. معلومه هیچ اطلاعی از کشورای همسایه ایران نداری.ارزش پول همه چیز نیست.بمن بگو جز امارات،کدوم کشور همسایه ایران بهتره؟ افغانستان؟ پاکستان؟ عراق؟ یا عربستان؟ یه سفر برو پاکستان انگار رفتی عصر حجر.حکومت ایران افتضاحه و خیلی خراب کرده ولی این کشورها خیلی عقب مونده و ابتدایی هستن پیش ایران.حتی این ترکیه هم فقط استانبولش خوبه بقیه شهرهاش مردم عقب مونده و خیلی متعصب بدتر از شهرستانهای بده ایران.تازه بدون اینکه تحریم و مشکلات ایران رو داسته باشن اینجورند.
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.