هشدار کمال خرازی به آذربایجان : با اشتباه استراتژیک آتش جنگ را در منطقه شعله ور نکنید

رادیو فردا :کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، روز سه‌شنبه به رهبران آذربایجان هشدار داد که مراقب باشند با اشتباه «استراتژیک»، آتش جنگ را در منطقه شعله‌ور نکنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی شورای راهبردی روابط خارجی با انتشار این خبر به نقل از خرازی نوشت که اسرائیل «بدون شک... بدون ‌توقع در آذربایجان لانه نکرده است و هدف‌های شومی را در سر می‌پروراند.»

وی در پاسخی غیرمستقیم به الهام علی‌‌یف، رئیس‌جمهوری آذربایجان، گفت که اسرائیل قصد دارد «آتش جنگ را در منطقه به دلیل اشتباه استراتژیک دولت فعلی شعله‌ور کند و این فاجعه‌ای مصیبت‌بار خواهد بود.»

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود که آقای علی‌یف ادعاهای مطرح شده درباره حضور اسرائیل در مناطق مرزی این کشور با ایران را رد کرده و از این که مقامات حکومتی جمهوری اسلامی، ادعاهای «بی‌اساس» یک «آخوند ایالتی» را تکرار می‌کنند، ابراز تاسف کرده است.

اشاره رئیس جمهوری آذربایجان به سخنان حسن عاملی، امام جمعه اردبیل در خطبه‌های نمازجمعه است که گفته بود رزمایش ارتش ایران در مرزهای آذربایجان «پاسخی به حضور اسرائیل» در جمهوری آذربایجان است.

الهام علی‌یف روز دوشنبه ۱۲ مهرماه در جریان سفر به منطقه جبرائیل در مرز با ایران گفته بود: «اینجا نه کسی حضور دارد و نه ساختمانی برای اسکان افراد وجود دارد. من در مرز ارس هستم، ایران توضیح بدهد اسرائیل کجای این منطقه است؟»

طی روزهای گذشته تنش‌ها میان ایران و آذربایجان افزایش یافته و جمهوری اسلامی در مرزهای مناطق آزاد شده آذربایجان اقدام به برگزاری مانور نظامی کرده است.

مقامات لشکری و کشوری ایران طی روزهای گذشته بارها آذربایجان را متهم به «آوردن اسرائیل به مرزهای ایران» کرده‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز یک‌شنبه ۱۱ مهر طی یک سخنرانی در مراسمی به تیرگی روابط مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان اشاره کرده و گفت: «حوادثی که در شمال غرب ایران، در برخی کشورهای همسایه در جریان است باید با منطق پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان حل شود.»

کمال خرازی هم بدون پاسخ دادن به پرسش الهام علی‌یف به مقام‌های جمهوری آذربایجان توصیه کرده که «توهم خرید امنیت از طریق توسل به نیروهای بیگانه را از سر بیرون و برای حفظ امنیت به مردم کشور خود تکیه کنند.»

وی اقدام آذربایجان در بازپس‌گیری منطقه مورد مناقشه این کشور با ارمنستان را «آزادسازی اراضی آذربایجان که به مدت ۳۰ سال در اشغال بود» نامید و آن را ستایش کرد، اما افزود که ایران به جمهوری آذربایجان توصیه کرده بود «اراضی اشغال‌شده را به دست نیروهای خود آزاد سازد.»

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران از اینکه به گفته وی رئیس‌جمهوری آذربایجان حاضر به پذیرفتن این پیشنهاد ایران نشد و «نتیجه آن اتکای بیشتر آذربایجان به قدرت‌های بیگانه و توسل به نیروهای خارجی شد» ابراز تاسف کرده است.

در حالی که ایران در مناقشه میان آذربایجان و ارمنستان به طور تلویحی طرف باکو را گرفته بود، خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه از دیدار عباس بدخشان ظهوری، سفیر تام‌الاختیار جمهوری اسلامی در ارمنستان، با آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، به گزارش ایسنا، طرفین در این دیدار، علاوه بر موضوعات تجاری و اقتصادی، «درباره برخی از مسائل مهم روابط دوجانبه از جمله مشورت‌های سیاسی» رایزنی کردند.

روز دوشنبه همزمان با بروز تنش در روابط ایران و جمهوری آذربایجان، آرارات میرزویان، وزیر خارجه ارمنستان نیز برای دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی وارد تهران شده بود.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، در توضیح انگیزه برگزاری رزمایش‌های ایران در مناطق مرزی آذربایجان گفته که «دولت‌های همسایه بهتر از هرکس دیگری دلایل برگزاری رزمایش‌های ایران را می‌دانند.»
+38
رأی دهید
-68

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  نمیگی بلیط مال منه میگی مال تو - تهران، ایران

  اگر جنگی هم بشود دیگه مردم عمرا شرکت کنند. مگر اینکه گروهبان قندلی و دیگر مفتخوارهای کاسه لیز شرکت کنند که البته شک دارم که وجود جنگیدن را داشته باشند
  60
  81
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  آخوندها برای سر کار ماندن احتیاج به جنگ دارند و ظاهرآ این دو الاغ هم مثل صدام با عقده خود بزرگ بینی شان این جنگ را دارند دو دستی به آخوندها تقدیم میکنند.
  21
  70
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  این فسیل دیگه از کجا پیداش شد!
  11
  57
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ای خر راضی تو اصلاً میدونی استراتژی یعنی چه؟
  12
  64
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  خودشان آتش جنگ را در منطقه شعله‌ور میکنند بعد انتظار دارن دیگران مراقب باشند
  21
  58
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  خدا کنه جنگ بشه چون بهترین استفاده ش اینه که آخوندا فرار میکنن، سپاهیها، بسیجی ها و ذوب شدگان در ولایت شهید (!) میشن و یه ایران بدون غل و غش باقی میمونه!
  6
  18
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  خر زیادی هیچ .. نمی خورید چون مردم باهاتون نیستند و چنگ یعنی پایان سلطه کثیف تون. خامنه ایی زنش را بده حکومتش را نمی ده.
  13
  17
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  آذربایجان و ارمنستان در حال مذاکره و عقد قراردا صلح هستند که ارمنستان را از وابستگی به ایران و روسیه نجات خواهد داد و یک صلح بین آنها ایجاد خواهد شد و ایران هم به طول کامل از معادلات منطقه حذف می شود و ایران نمی تواند صلح در منطقه قفقاز را تحمل کندو صلح اصلا با روحیه اینها سازگار نیست. یک زرتی کرد اما بعد از چند روز در یک مانور 3 کشته داد و دهها زخمی به وراخهایشان بازگشتند
  5
  21
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  بجز چرندیات فردوسی که البته منظورش از تورک قزنویها بودن هیچ شاعر قدیمی فارس معروفی سعی نکرده بین تورک و فارس دشمنی بندازه. و البته شاهان تورک هیچوقت سعی نکردن ملت فارس رو محو یا تحقیر کنن و این حکومت فاشیسم فارسیسم با ارتش سایبری بد گند زده. امیدوارم ملت باشعوری باشیم
  42
  13
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. ارمنستان سالهاست مثلا از طرف ایران حمایت میشه. چیزی جز فقر و ترانزیت مواد مخدر عایدش نشده. اما کافیه با آزربایجان و گرجستان دوست بشه و یک قفقاز واحد تشکیل بدن قطعا اوضاعش خوب خواهد بود. تا کی مثل بی مخهای ایرانی مغزشون فقط باید تو وادی زبان و قومیت و توهم و هارت و پورت باشه.
  23
  8
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  اینم دو کلمه از مادر عروس!..
  1
  6
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] درست است که جیب برادران سپاه از ترانزیت مواد مخدر از طریق خط پل مغری به ارمنستان تأمین می شد. اما مقدار زیادی از پول قاچاق موادمخدر توسط برادران جان برکف سپاهی در همان فاحشه خانه های ارمنستان خرج می شود. رژیم تلاش دارد در صورت بسته شدن راه ارتباطی ارمنستان، به اتوبان مشهد-کربلا و رونق بازار کسب پایاپای) روی بیاورد. درآمد حاصل از فروش مواد مخدر از طریق اتوبان مشهد-کربلا و درآمد حاصل از اختیار گذاشتن میوه های آبدار صیغه موقت مشهد به مافیای مواد مخدر خط کربلا. اینطور بنظر می رسد که احداث جاده ترانزیت مشهد-کربلا راه حل فعلی رژیم برای جبران کسری درآمد حاصل از فروش موادمخدر در صورت بسته شدن راه ایران- ارمنستان خواهد بود.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.