اعدام «بدون مدارک کافی و با اجرای مراسم قسامه »؛ دادگستری کرمانشاه تکذیب کرد

منابع حقوق بشری روز دوشنبه از اعدام یک زندانی به اتهام قتل عمد در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه خبر داده و عنوان کردند که این زندانی با وجود «نبود دلایل کافی»، تنها با اجرای مراسم قسامه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده است.

خبرگزاری هرانا و سایت هه‌نگاو هویت این زندانی را ماشاالله سبزی عنوان کرده‌اند. هرانا نوشته است که او تا آخرین لحظه و پیش از اجرای حکم، اتهام انتسابی را قبول نکرده است.

با این حال روابط عمومی دادگستری کرمانشاه در همین روز در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که پرونده مربوط به سال ۱۳۸۹ است یعنی حدود ۱۲ سال پیش و بارها به خانواده اعلام شده است که برای سازش اقدام کنند و با این که پرونده از سوی دیوان عالی کشور برای اعاده دادرسی دو بار رد شده بود، اما «با این حال حکم یک بار به تعویق افتاده است که سازش صورت گیرد».

بر اساس این اطلاعیه، با این که ادله لازم برای قتل «وجود داشته است، اما ۵۰ نفر سوگند یاد کردند که این فرد قاتل بوده است».

بر اساس قانون مجازات اسلامی، قسامه به معنای قسم یاد کردن گروهی از افراد است و آنها قسم می‌خورند که متهم گناهکار است تا بر اساس این قسم، حکم قابل اجرا شود و در قتل عمد ۵۰ نفر و در قتل غیرعمد ۲۵ نفر باید قسم یاد کنند.

این شکل از تعیین مجازات همواره مورد اعتراض و انتقاد کارشناسان و سازمان‌های حقوق بشری بوده است.
+15
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  این اعدام ها محصول حکومت اسلامی میبای از حکومت اسلامی عصر حجری انتظار بیشتری نباید داشت
  0
  22
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  همه چیز یک طرف، این مردمیکه از تیر رفتند بالا تا اعدام را ببینند یک طرف
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  چه تکذیب بکنه و چه نکنه ، قسامه یک قانون مندرآوردی احمقانه و کاملاً غیرمنصفانه و شریرانه برای صلب حق زندگی از افراد است! چه بسا در این دوره وزمانه افراد بی وجدانی هستند که در ازای دریافت پول خیلی راحت قسم دروغ میخورند! تف به ذات کثیفت مذهب!!
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.