تبرئه حمید صفت؛ رپر مشهور آزاد شد

حمید صفت، خواننده سرشناس موسیقی پاپ، با رای قضات دادگاه کیفری یک استان تهران از اتهام قتل عمد تبرئه شد .

حکم قصاص حمید صفت، خواننده موسیقی پاپ که به قتل پدرخوانده‌اش متهم بود، توسط قضات شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران نقض و او از این حکم تبرئه شد. براساس حکم جدید صفت، برای او دیه به میزان یک فرد مسلمان در نظر گرفته شده و او امروز از زندان آزاد شد.

به گزارش فرادید؛ پس از گذشت دو هفته از آخرین باری که حمید صفت در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران به دفاع از خود پرداخت و اتهام قتل عمدی را رد کرد، سرانجام حکم نهایی دادگاه کیفری او صادر شد.

حسین شاهرخی وکیل حمید صفت درباره این حکم گفته است که پس از برگزاری دو جلسه دادرسی و استماع دفاعیات توسط دادگاه طی دو ماهه اخیر، سرانجام قاضی رحمانی و هیأت مستشاران شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران با رسیدگی منصفانه، موشکافانه و علمی به ابعاد مختلف پرونده، موکل را از اتهام بلا وجه قتل عمدی تبرئه کردند.
حکم نهایی دادگاه حمید صفت
علاوه بر شاهرخی، مهرداد زمانی که دیگر وکیل حمید صفت است به تشریح حکم نهایی دادگاه کیفری یک استان تهران پرداخته است.

به گفته او موکلش از اتهام قتل عمد و قصاص تبرئه و برای او دیه به میزان دیه یک فرد مسلمان در نظر گرفته شده است.

همچنین قرار بازداشت موقت صفت هم به قرار وثیقه تبدیل شده و او امروز از زندان آزاد می‌شود.

به گفته زمانی، دادگاه حمید صفت تاکنون دو مرتبه در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران تشکیل، اما به دلیل شبهات و اختلافات موجود در نظریه‌های کمیسیون پزشکی قانونی، ابهاماتی به پرونده وارد شد، اما در نهایت دادگاه رأی نهایی را اعلام کرد.

رای صادر شده از سوی دادگاه بر این اساس است که «نظر به اینکه آقای حمید صفت در لحظه مشاجره، توجه و آگاهی به وضعیت جسمی مرحوم نداشته، بنابراین نمی‌توان اتهام قتل عمد را متوجه وی دانست صرف‌نظر از اینکه ابهاماتی نیز در نظریه پزشکی قانونی وجود داشت.»

بااین حال مهرداد زمانی درباره اینکه آیا رأی اعلام شده قابل فرجام‌خواهی است یا خیر گفته است: «بله رأی قابل فرجام‌خواهی است، اما پیش‌بینی ما (بنده و دیگر وکیل آقای صفت؛ آقای حسین شاهرخی) این است که خدشه‌ای به این رأی وارد نشود، چون دیوان عالی کشور، دو مرتبه در دو رأی مختلف، نظرش بر قتل شبه‌عمد بود و قتل عمد را قبول نداشت.»
حمید صفت چگونه کارش به زندان رسید؟
ماجرای پرونده دار شدن حمید صفت به مرداد سال ۱۳۹۶ برمی‌گردد؛ درست زمانی که این خواننده سرشناس موسیقی پاپ به قتل همسر مادرش متهم و بازداشت شد.

پس از بازداشت شدن و در بازجویی‌های اولیه صفت گفته بود که هیچگونه مشکلی با ناپدری‌اش نداشته، اما به علت اینه او مردی تندخو بوده و مادرش را کتک می‌زده، سعی داشته از مادر دفاع کند تا او تصور نکند مادرش کسی را ندارد.

همچنین صفت گفته که دعوای بینشان اتفاقی بیش نبوده و او قصد نداشته بلایی بر سر پدرخوانده اش بیاید، اما در نهایت این نزاع به قیمت جان پدرخوانده تمام شده بود و پزشکی قانونی، خونریزی و آسیب مغزی را دلیل مرگ اعلام کرده بود.

به همین علت هم حمید صفت به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.

اما پس از گذشت حدود یکسال کمیسیون هفت نفره پزشکی قانونی در گزارش خود اعلام کرد که ۵۰ درصد علت مرگ مقتول بیماری او بوده؛ بنابراین حدود حمید صفت با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

این آزادی طولانی نشد، چراکه در اواخر سال ۱۳۹۹ فرزندان پدرخوانده صفت به حکم صادره اعتراض کردند که به همین خاطر پرونده به کمیسیون ۱۱ نفره پزشکی قانونی فرستاده شد.

در نهایت هم قرار جلب به دادرسی و صدور کیفرخواست جدید با عنوان اتهامی مباشرت در قتل عمد صادر شد و حمید صفت دوباره بازداشت شد.

شعبه مربوطه پس از برگزاری اولین جلسه رسیدگی در تاریخ ۴ مرداد سال جاری و در پی ابهامات پزشکی موجود در پرونده که مورد ایراد وکلای مدافع متهم قرار گرفته بود جلسه دادرسی را برای اواخر شهریور ماه ۲۷ برگزار کرد.

در این جلسه که حمید صفت باید آخرین دفاعیات خود را ارائه میداد گفته بود: «مثل همه دعواها، درگیری ما هم با هل دادن یکدیگر شروع شد و من هم چند مرتبه او را هل دادم. من شکلات‌خوری را به‌سوی او پرتاب نکردم، فقط یک گلدان بود که به دیوار کوبیدم، آن موقع متوفی به‌سمت آشپزخانه رفت و من فکر کردم می‌خواهد چاقو بردارد، دستش را گرفتم. او یک لیوان برداشت که آن را هم از او گرفتم و لیوان افتاد و شکست، بعد هم دعوایمان تمام شد.»
 
در پایان دفاعیاتش هم گفته بود: «دیشب در خلوت خودم در زندان، دفاع آخر را نوشتم که تقدیم دادگاه می‌کنم. در سال‌های زندگی‌ام نه دعوایی بودم، نه به کسی پرخاش کردم. الان که اینجا در مظان اتهام قتل ایستاده‌ام باورم نمی‌شود و با گذشت این سال‌ها هنوز در شوک هستم. من خودم داغدار فوت مردی هستم که مثل پدرم بود و مثل پدرم دوستش داشتم. هر حکمی بدهید من مطیع هستم.»

پس از آخرین دفاعیات حمید صفت، هیئت قضایی قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی را به قرار بازداشت موقت تبدیل کرده و صفت را مجدداً روانه زندان کردند.

در ادامه حکم قصاص برای متهم صادر شد، اما اولیای‌دم حمیدصفت به حکم صادره اعتراض کرده بودند که به همین خاطر پرونده برای فرجام‌خواهی مجددا به دیوان‌عالی کشور فرستاده شد.

درنهایت با بررسی های مختلف پرونده توسط دادگاه و اخذ آخرین دفاع از متهم، حمید صفت از اتهام قتل تبرئه شد.
+41
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.