رئیس جمهور آذربایجان خطاب به ایران : توضیح بدهید اسرائیل کجای مرز ما است

رادیو فردا :رئیس‌جمهور آذربایجان با رد بحث‌های مطرح شده درباره حضور اسرائیل در مناطق مرزی این کشور با ایران، گفته است این ادعاهای «بی‌اساس» ابتدا از زبان یک «آخوند ایالتی» مطرح شد و اعتنایی نکردیم، اما متاسفانه بعدا اظهارات مشابهی را از مقامات حکومت ایران شنیدیم.

الهام که روز دوشنبه ۱۲ مهرماه در جریان سفر به منطقه جبرائیل در مرز با ایران، گفت ایران ادعاهای «بی‌پایه» درباره حضور اسرائیل در این منطقه مطرح کرده است اما «اینجا نه کسی حضور دارد و نه ساختمانی برای اسکان افراد وجود دارد. من در مرز ارس هستم، ایران توضیح بدهد اسرائیل کجای این منطقه است؟»

ظاهرا اشاره رئیس جمهور آذربایجان به سخنان حسن عاملی، امام جمعه اردبیل در خطبه‌های نمازجمعه است که گفته بود رزمایش ارتش ایران در مرزهای آذربایجان «پاسخی به حضور اسرائیل» در جمهوری آذربایجان است.

طی روزهای گذشته تنش‌ها میان ایران و آذربایجان افزایش یافته و جمهوری اسلامی در مرزهای مناطق آزاد شده آذربایجان اقدام به برگزاری مانور نظامی کرده است.

مقامات لشکری و کشوری ایران طی روزهای گذشته بارها آذربایجان را متهم به «آوردن اسرائیل به مرزهای ایران» کرده‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز یکشنبه ۱۱ مهر طی سخنرانی در مراسمی به تیرگی روابط مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان اشاره کرده و گفت که «حوادثی که در شمال غرب ایران، در برخی کشورهای همسایه در جریان است باید با منطق پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان حل شود.»

رئیس‌جمهور آذربایجان با اشاره تلویحی به این اظهارات گفت ما خواهان ارائه شواهد و ثبوت هستیم و مقام‌های ایران باید: «چشم‌شان را باز کنند و درست نگاه کنند».

او تاکید کرد که این اتهامات بدون پاسخ باقی نخواهد ماند و هر کسی باید مسئولیت اظهاراتش را بپذیرد و دولت او اجازه نمی‌دهد هر کسی علیه آذربایجان «هر افترایی» را مطرح کند.

الهام علیف گفت بسیاری از کشورها هوادار ارمنستان هستند ولی دولت آذربایجان «با هیچ کشوری، از جمله کشورهای نزدیک دشمنی نکرده و نمی‌تواند اجازه دهد هیچ کشوری نیز در مسائل داخلی و سیاست‌های آذربایجان مداخله کند».

پیش از اظهارات رئیس‌ جمهور آذربایجان، لیلا عبدالله‌اوا، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور نیز گفته بود که دولت آذربایجان « ادعاها در خصوص حضور نیروهای ثالث، از جمله عناصر تروریستی، در نزدیکی مرز آذربایجان با ایران را کاملا بی‌اساس می‌داند».

اشاره او به سخنان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران باز می‌گردد که مدعی حضور جنگجویان سوری در جمهوری آذربایجان شده و گفته است «هنوز برای جمهوری اسلامی ایران خروج نیروهای تروریستی که از سوریه به این منطقه آمده‌اند، محرز نشده و جمهوری اسلامی ایران از این بابت حساس است».

هم‌زمان با بروز تنش در روابط ایران و جمهوری آذربایجان، وزیر خارجه ارمنستان امروز دوشنبه ۱۲ مهر وارد تهران شد و در همین حال ترکیه خبر می‌دهد که فردا، سه‌شنبه، رزمایش مشترک دیگری با جمهوری آذربایجان در نخجوان برگزار خواهد کرد.

روز دوشنبه همچنین یک افسر اداره ارتباطات وزارت دفاع ترکیه از آغاز به کار پروژه «تیپ برادری» به منظور آنچه افزایش توان همکاری و توان عملیاتی مشترک میان ارتش ترکیه و جمهوری آذربایجان خواند، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رزمایش نظامی «برادری خدشه‌ناپذیر ۲۰۲۱» با همکاری دو کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز در روزهای ۱۳ تا ۱۶ مهر در نخجوان برگزار می‌شود.
+35
رأی دهید
-81

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  نگاهی دیگر - وین، اتریش

  بهتره آخوندها یا مدارکشان را نشان دهندیا خفه خون بگیرند. دیپلماسی را لات بازی و تهمت و تهدید اشتباه گرفتند.
  77
  54
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد

  خفه احمق اگر نیستند بس هفته پیش آن مانور نظامی چه بود حضور اسرائیل واضح است چرا ترسیدی ته به آن هارت و پورت ات
  48
  83
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  ارتشش رو اسراییل تجهیز میکنه. این علییف یه دیکتاتوره، اجازه انتخابات ازاد نمیده،ولی باهوشتر از ارمنی هاست که دموکراسی دارند.چون توی جنگ قره باغ ارمنیها با خودشون مشکل داشتن، دعواشون توی مجلس پخش شد و علیف دیکتاتور از دموکراسی ارمنیها سبقت گرفت
  30
  69
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  اخوند ها به جای دشمنی ,بهتره سعی کنند با دوستی جایی در منطقه قفقاز از لحاظ اقتصادی و غیره برای خود باز کنند . زمان قلدری خیلی وقته گذشته.اگرجمهوری اسلامی راست میگه پایگاه ها رو بزنه و یا مدارک ادعاهایش را عرضه کنه. با هات و پورت نمیشه با جامعه بین المللی طرف شد و چیزی به دست اورد.
  59
  42
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  تو خودت اسراییلی بابا ، مرتیکه دزد
  39
  87
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  دراز گوش وقتی میگن اسرائیل تو کشور شماست منظور این نیست که سرباز اسرائیلی سر مزر ایران هست، حسن کچل هم میدونه اسرائیل و ترکیه کمکت کردن در جنگ ارمنستان.
  41
  89
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  saeed6465 - بریستول، انگلستان
  این بابا هم بی بخار هستش، گوش کن مردک اگه ما با تو مشکل داریم به خاطر اینکه یه بار میخ میکوبی یه بار به نعل حالا که آخوندا دارن انگولکت میکننت تو هم تکلیف خودت رو روشن کن من دقت کن گفتم من چون دارم از جانب خودم حرف میزنم نه مشکلی با اسرائیل دارم نه با کشور تو، هر کاری دوست داری بکن چون تو خاک خودتی، اونی دوستانی هم که میگن قبلا این کشور مال ایران بوده، یه زمان تونس و لیبی هم جزئ از خاک ایران بوده، بودم بودم رو ولش کنین، الان همین مردمی که تو آذربایجان دارن زندگی میکنن عرق و کافه شون سر جاشه ، پول مملکت واسه بیگانه خرج نمیشه حالا اگه ملا خور میشه هون هم از بی عرضه گی مردمی هست که اونجا زندگی میکنن مثل مااااااااااااااااا، الهام جان توی ازگل مرد باش به جای اینکه با آخوند زر زر کنی بیا پیام بده بگو قضیه چیه و به خاطر حسن همجواری با مردم ایران نه چهار تا آخوند لاشخور به خاطر اون شانزده کیلومتر جاده خودت بگو من اعلام میکنم اصلا ۱۰۰۰ دلار عوارض میخوام ولی شش ماه فرصت میدم انتخاب کنید میخوان رد باشید یا نه، کنار مردم ایران وایستا و چشم داشتی به خاک کسی دیگه نداشته باش اونوقت ببین مردم ایران از
  22
  28
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  saeed6465 - بریستول، انگلستان
  از تو حمایت میکنن یا از چماق علی با تفنگچی هاش، مشکل تو‌اینکه‌میخوای هم از توبره بخوری هم از طویله
  16
  31
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  در زمان شاه اسماعیل شیعیان عثمانی از ترس قتل عام به ایران پناه آوردند و همین باعث شد که جنگ چالدران اتفاق بیافته و دیار بکر از ایران جدا شد و هزاران نفر هم از سپاهیان شاه اسماعیل در دفاع از ترکهای شیعه کشته شدند، بعدها که آذربایجان شمالی از ایران جدا شد و رفت زیر سلطه روسها همه این فداکاریها از یادشون رفت انگار که هیچ تاریخی نداشته اند و نمیدونند که چه کسانی در حقشون برادری کردند و به اجداد اینها در خاکشون پناه دادند! حالا شاخ شونه میکشند!
  23
  57
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان
  ببین دماغت قشنگه خاطرخوات شدن. راه نداره. اسرائیل اینا بهانه اس
  17
  34
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  نمیدونم چه ربطی داره آخه؟!!؛اسرائیل نیازی نداره بیاد لب مرز وقتی هزاران جاسوس داخل حکومت اسلامی داره!؛اسرائیل انقدر خر نیست که باعث نابودی حکومت اسلامی داعشی شیعی بشه؛اگه اینا با رجز خوانیاشون اسرائیل رو روزی هزار بار تهدید نکنن اونوقت بهانه اسرائیل برا خفه کردن منتقد و دشمن تو سرتاسر دنیا چی میتونه باشه؟!!
  14
  39
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج
  شما خیلی فکرتون رو درگیر نکنید بلاخره باید یه دلیلی باشه برا اومدن به باکو ! .
  18
  14
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  مارشال زرد - وپرتال، آلمان
  پشت سر همه این جنجال سیاستمدار خطرناکى به نام پوتین خوابیده که بعد از جنگ آذربایجان و ارمنستان تصمیم گرفت که این غائله را سریع آرام کند و بعدا از آذربایجان انتقام بگیرد و براى پیشبرد مقاصد سیاسى خود از تاکتیک تفرقه بیانداز و حکومت کن نیز بهره ببرد. برنده ابن جنجال ارمنستان و در نهایت روسیه خواهند بود و بازنده آن نیز یقیقنا ایران خواهد بود که با اطلاعات غلط دریافتى از منابع روسى مجبور به اتخاذ این تصمیم و اجراى مانور نظامى شد. استفاده از ارتش نیز براى دو هدف بود: اول فریب دادن ایرانیان در جهت القاى ملى بودن این بحران و در خطر بودن منافع ملى و دوم نیز پررنگ کردن نقش ارتش ایران در مسائل منطقه ایی کشور و بازسازى اعتماد ارتش به نظام بعد از مسائلى که در مورد سران ارتش کشور پیش آمده بود. فقط میتوان امید داشت که این اختلاف در حد بیان شعار باقى بماند و ایران عزیزمان را از شر و گزند یک جنگ جدید دور نگه دارد.
  9
  25
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس

  تمام این آتش از گور ارمنی های کمونیست بیشرف است که چون از مگس ضعیف تر هستند شیر (ایران) را بیدار می کنند که به جنگ (گرگ) برود!
  36
  12
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  واروژان - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  زیر دامن ......
  5
  7
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  کنار همان حسابهای های بانکی مخفی برای پول شویی و ساختمانهای میلیونی در لندن برای پسر ۱۱ ساله ات است که اصلا وجود نداند.
  7
  19
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  جمهوری اسلامی ایران اگر منطق داشت که الان الان حال و روز مردم این نبود. همه این واق واق ها برای لاش خور ها و ساندیس خورهای متوهم هست.
  5
  15
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  آخ آخ امیر گریه او بدو بدو که بدبخت شدیم دیگه تاراختور از این به بعد میره تو لیگ نفتچی باکو بازی می کنه
  9
  13
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  من تا حالا با 4 تا الهام دوست بودم همشون دماغاشونو به زیبایی عمل کرده بودند در تعجبم چرا این الهام خانوم نمیره این دماغه خوشگلشو عمل کنه
  9
  17
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  نه اینکه آقات، رقابت با جرج کلونی می‌‌کند. تولید. حضرت قاطر و مادر اکوان دیو. یک سوزن به خودت بزن. یک جوالدوز به دیگران. نبودی یک مدت. دوباره از .....بسیج سایبری کشیدند بیرون؟ با ۴ الهام هم دوست نبودی. با ۴ علما بوده.
  6
  5
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  من که مثل تو علاف و بیکار و سوسیال بگیر نیستم که عمرمو به بطالت و اراجیف بگذرونم گاهی اوقات میام یه سر می زنم ببینم تو کمپ موساد چقدر دیگه دستور زبان فارسی یاد گرفتی
  3
  9
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.