چرا مدارس‌ ایران شبیه فنلاند نیست؟!

روزنامه شرق :وحید شامخی (مشاور مدیریت استراتژیک)
هر چقدر هم که درباره سیستم‌ها و نظام‌های آموزشی مدارس کم شنیده باشیم، احتمالا نام کشور فنلاند به‌عنوان کشوری با بهترین نظام آموزشی به گوشمان خورده است. به‌واسطه شروع مدارس و ماه مهر، داشتم فکر می‌کردم ممکن است برایمان سؤال پیش بیاید چه چیزی در نظام آموزشی مدارس‌شان متفاوت است؟

چرا به‌عنوان یکی از بهترین الگوهای آموزش مدارس در دنیا مطرح می‌شوند؟ و چرا ما مطرح نمی‌شویم؟ برای پاسخ به این سؤال کلیدی، هفت نکته را درباره نظام آموزشی‌ آنها مرور می‌کنیم.

هنگام خواندن این هفت نکته، خوب است که هر نکته را با وضعیت فعلی‌مان مقایسه ذهنی کنیم!
 
یک؛ فنلاندی‌ها مدرسه خاص، گران‌قیمت، استعدادهای درخشان، باهوش‌ها، سختکوش‌ها، متفاوت‌ها یا اسامی دیگر نوآورانه ندارند! همه بچه‌ها یک‌جور مدرسه می‌روند.
 
دو؛ معلمان مدارس در فنلاند، منزلت و شأن اجتماعی ویژه‌ای در حد پزشکان و جراحان دارند.
 
فرآیند انتخاب معلمان به قدری رقابتی و دشوار است که تنها افراد با ضریب هوشی و هیجانی بالا توانایی گذراندن آن را دارند. می‌گویند تنها ١٠ درصد از متقاضیان موفق به پذیرش نهایی می‌شوند. یک معلم مقطع ابتدایی در فنلاند، بین سه تا شش سال، معلم ١٥ تا ٢٠ نفر از بچه‌ها باقی می‌ماند. پس عجیب نیست که در انتخاب‌شان تا جای ممکن دقت به کار برده شود.
 
سه؛ جدی‌ترین آزمونی که بچه‌های فنلاندی با آن مواجه می‌شوند، در سن ١٦سالگی است.
 
تا پیش از آن، آزمون و امتحان جدی و استرس‌آوری وجود ندارد. هم بچه‌ها در آنچه دوست دارند بیشتر یاد بگیرند، آزادند و هم معلم‌ها در نحوه تدریس‌شان آزادی و ابتکار عمل بسیار زیادی دارند.
 
چهار؛ مشق و تکلیف بچه‌ها به‌طور قابل توجهی کم است.
 
همچنین مطالعات زیادی انجام داده‌اند که بخش قابل‌توجهی از آموزش بچه‌ها با انجام بازی‌های عملی و تیمی صورت پذیرد و به اصطلاح خودمان، کمتر مشق بنویسند!
 
پنج؛ بچه‌ها تنها تا سن ١٦سالگی، تحصیل اجباری داشته و پس از آن از میان سه مسیر موجود، یکی را انتخاب می‌کنند.
 
سه سال تحصیل بیشتر برای آمادگی ورود به دانشگاه (در چند سال اخیر کمتر از ٤٠ درصد این مسیر را انتخاب کرده‌اند!)؛ سه سال آموزش مهارت‌های فنی-حرفه‌ای (در چند سال اخیر کمتر از ٦٠ درصد این مسیر را انتخاب کرده‌اند!) و مسیر سوم که ورود به بازار کار است (در چند سال اخیر کمتر از پنج درصد هم این مسیر را انتخاب کرده‌اند!).
 
پس، دانشگاه نه‌تنها یگانه آرزو و مسیر موفقیت متصور بچه‌ها نیست، بلکه اغلب آنها آموزش‌ها و مهارت‌های فنی-حرفه‌ای را ترجیح می‌دهند!
 
شش؛ موضوعات و مطالب درسی کم، اما عمق آنها و زمانی که به آنها اختصاص می‌یابد، زیاد است. معمولا معلمان نگران عقب‌افتادن یک درس یا پوشش مطالب بیشتر درسی نیستند.
 
و هفت که شاید مهم‌ترین جزء این نظام باشد، اعتماد است. جامعه به مدارس اعتماد دارد.
 
مدارس به معلمان اعتماد دارند تا متناسب با دانش‌آموزان‌شان در نحوه آموزش‌شان تصمیم بگیرند. معلمان به دانش‌آموزان اعتماد دارند و دانش‌آموزان نیز به معلمان اعتماد دارند و بر این باورند که معلمان موفقیت آنها را می‌خواهند. والدین نیز به معلمان اعتماد دارند و فرضشان این است که آنها قطعا خیر و صلاح فرزندان‌شان را می‌خواهند.
 
فنلاند در دهه ٤٠ میلادی به‌شدت درگیر بحران بود، در دهه ٥٠ میلادی پیشنهاداتی برای تحول آموزش مدارس‌شان مطرح شد، اما گروه‌هایی به‌طور جدی مخالفت کردند. بعدها در دهه ٦٠ میلادی دوباره بحث تحول آموزش مطرح شد و نهایتا از دهه ٧٠ میلادی، نظام آموزش امروزی فنلاند جریان پیدا کرد و در بیش از ٣٠ سال گذشته، کامل‌تر شد.
 
پس چنین موفقیتی، یک‌شبه یا حتی در چند سال نبوده است. دهه‌ها زمان برده است تا به اینجا رسیده‌اند! صبر می‌خواهد و تلاش مداوم! همت می‌خواهد و جدیت صادقانه! پیشرفت، رشد و موفقیت‌های بزرگمان در گرو بهبود آموزش‌مان است! حتی آموزش مدارس‌مان، بیشتر از دانشگاه‌هایمان
+19
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس

  عزیزان نکنید، مقایسه نکنید به مردم یک کشور درست و حسابی توهین نکنید! ایران را با کشورهای مسلمان دیگر مثل پاکستان و افغانستان مقایسه کنید، با فنلاند آخه؟!!! . فنلاندی ها نه مسلمانند نه ناموس کش اند و نه احمق که شاه را با ملا عوض کنند! مقایسه نکنید شما را بخدا خیلی قیاس عجیب و غریب و غلطی است، دقیقا انگار بگوییم چرا گوشت فاسد و سوخته مزه کباب برگ نمی دهد! 😂
  4
  48
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد
  من و شما هم سن هستیم و توی یه دوره زندگی کردیم، در اینکه ایران و با فنلاند نباید مقایسه کرد هیچ شکی نیست،. ولی متوجه نشودم قیاسِ با کشورها یی که ۲۰۰ سال از ایرانِ امروز عقبتر هستن چه معنی میتون داشته باشه!. آدم همیشه خودشو با کشورهای هم سطح مقایسه میکنه، نه با زیمباوه و جزایر قمر. با تمامِ ۴۰ سال تخریب و چپاول ایران هنوز زیر ساخت داره که خیلی از کشورهای همسایه ندارن، (جاوید شاه و رضا شاه)
  2
  20
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  چرا مدارس‌ ایران شبیه فنلاند نیست؟!!! مقایسه جنایت فرهنگی توسط مؤسسات باصطلاح فرهنگی بنام مدرسه در ایران، و مقایسه آن با مدارس فنلاند و نحوه آموزش در فنلاند؟!! در ایران اجازه دادن به آموزش و تحصیل بزبان مادری برای ملت های ترک، بلوچ، کرد، عرب، وسایر ملت های داخل محدوده چغرافیایی ایران، اولین، ابتدایی ترین و اساسی ترین گام برای خاتمه دادن به هلوکاست هولناک فرهنگی در ایران است که هشتاد سال آزگار است از زمان رضا شاه، محمدرضا پهلوی و رژیم خمینی با وحشیت تمام در جریان است. گام اول انسانی خاتمه دادن به این فاجعه هولناک است. متأسفانه جامعه روشنفکری فارس زبان همراه و همگام با رژیم فعلی و سهیم در این فاجعه است. این موضوع برای خاتمه دیکتاتوری و شروع روند دمکراتیزه شدن ایران بسیار مهم است. در حال حاضر بیش از هشتاد و پنج درصد از جمعیت کودکان ایران حتی از داشتن یک کودکستان بزبان مادری محروم هستند. مؤسساتی که تحت پوشش نام کودکستان و مدرسه در نقاط مختلف ایران دایر شده اند بواقع ،به ترویج زبان فارسی که برای کودکان یک زبان بیگانه است مشغول هستند. به این جنایت فرهنکی می بایستی پایان داده شود. همین
  1
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.