نخستین گفتگوی تلفنی پادشاه اردن با بشار اسد پس از ده سال

رادیو فردا :عبدالله دوم، پادشاه اردن، برای اولین بار از زمان شروع جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، با بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور، تلفنی گفت‌وگو کرده است.

بر اساس اطلاعیه کاخ پادشاهی اردن، در این تماس تلفنی رهبران دو کشور درباره «روابط برادرانه و راه‌های گسترش همکاری‌ها» مذاکره کرده‌اند و پادشاه اردن از حفظ تمامیت ارضی همسایه شمالی و ایجاد ثبات در این کشور حمایت کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از برخی مقامات دولتی اردن گزارش داده است که پادشاه اردن که سه ماه پیش گفته بود اسد در سوریه ماندنی است، در حال تلاش برای ترغیب آمریکا به مذاکره با سوریه و روسیه است و می‌گوید این اقدام دولت بشار اسد را از ایران دور خواهد کرد.

با این حال دولت آمریکا اخیرا اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای «عادی سازی یا ارتقاء» روابط دیپلماتیک با حکومت سوریه به ریاست بشار اسد ندارد و دیگران را نیز به این کار تشویق نمی‌کند.

پادشاه اردن در ماه اوت نیز با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دیدار کرد و اظهار امیدواری کرد که دولت روسیه «زمام شبه‎‌‎نظامیان مورد حمایت ایران در مرزهای سوریه و اردن را در دست خواهد گرفت».

اردن که در سال‌های اخیر حامی برخی گروههای شبه‌نظامی مخالف دولت بشار اسد بود، طی ماه‌های گذشته اقداماتی برای عادی‌سازی روابط با سوریه انجام داد که باز شدن دوباره مرزهای دو کشور در هفته گذشته در همین راستا بود.

دو هفته پیش نیز وزیر دفاع دولت بشار اسد به اردن سفر کرده بود تا موضوع امنیت گذرگاه‌های مرزی را بررسی کند.

جنگ در سوریه به دنبال اعتراضات مسالمت آمیز علیه حکومت بشار اسد در ماه مارس سال ۲۰۱۱ آغاز شد. اما این اعتراضات در نهایت به جنگ داخلی در سوریه منجر شد.

دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد٬ هویت بیش از ۳۵۰ هزار نفر از قربانیان جنگ سوریه طی ۱۰ سال گذشته را شناسایی کرده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اضافه کرد، این تعداد، نشان‌دهنده حداقل آمار کشته شدگان جنگ در سوریه است که مورد تایید قرار گرفته است و مطمئنا تعداد بیشتری از ۳۵۰ هزار نفر در این جنگ کشته شدند.
+3
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.