نماینده مجلس: ایرانی ها ترکیه را از ورشکستگی نجات دادند

بی بی سی :مجتبی یوسفی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران از "خروج ۷ میلیارد دلار ارز از ایران برای خرید ملک در ترکیه" طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ خبر داده است. او گفته با این اقدام، شهروندان ایرانی "ترکیه را ورشکستگی نجات دادند."

به گزارش بی بی سی، یوسفی با انتشار پیامی در توییتر نوشته: "پس از نقش ایران در عدم سقوط دولت اردوغان در کودتا، این بار ایرانیان با خرید ملک، ترکیه را از ورشکستگی نجات دادند."

او در بخش دیگری از همین پیام آورده: "از ۹۷ تا ۹۹ معادل ۷ میلیارد دلار ارز برای خرید ملک در ترکیه از کشور خارج شده است. هزینه گستاخی های اخیر را برخی از ایرانیان پرداخت کرده‌اند."

طی سال‌های اخیر شهروندان ایرانی از جمله پرشمارترین خریداران خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند؛ طی یک سال اخیر در اکثر ماه‌ها، ایرانی‌ها در مقایسه با سایر شهروندان غیرترک، بیشترین تعداد خانه‌ها را در این کشور خریده‌اند.

جدیدترین داده‌های ارائه شده توسط مرکز آمار ترکیه که به ماه اوت (۲۰۲۱) برمی‌گردد نشان می‌دهد شهروندان ایرانی با خرید ۹۱۱ خانه در این کشور باز هم از سایر شهروندان خارجی پیشی گرفته‌اند.

در این ماه شهروندان عراق و روسیه به ترتیب با خرید ۹۰۰ و ۴۵۱ خانه رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.

حدود دو سال پیش دولت ترکیه برای جذب سرمایه‌های خارجی و خروج از رکود، قوانین شهروندی این کشور برای اتباع خارجی را تغییر داد که در پی آن کسب شهروندی این کشور با خرید خانه آسان‌تر‌ شد.

پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه‌هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند که بر اساس قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

تغییر این قوانین در حالی بود که افزایش نرخ تورم عمومی و جهش قیمت مسکن در کنار بحران‌های سیاسی و اجتماعی بسیاری از شهروندان ایرانی را را تشویق به خرید خانه در کشور همسایه کرد.

بیشترین خانه‌های خریداری شده توسط شهروندان خارجی در ترکیه بطور سنتی مربوط به شهرهای استانبول، آنکارا، آنتالیا و بورسا بوده است.

همزمان طی دو سال اخیر با افزایش نرخ ارز، قیمت خانه در ایران چند برابر شده است؛ افزایش بی‌سابقه جهش قیمت مسکن در ایران از سال ۱۳۹۷ در حالی است که این بازار به نوعی در رکود تورمی به سر می‌برد.

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد در شهریور ماه امسال متوسط قیمت هر متر مربع مسکن معامله شده در شهر تهران ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل (شهریور ۱۳۹۹) ۳۰/۵ درصد افزایش یافته است.

اقدام کشور همسایه در حالیست، دولت ایران در سال ۱۳۹۸ مجوز اقامت پنج‌ساله برای خارجی‌ها در ازای سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بلندمدت ۲۵۰ هزار دلاری را تصویب کرد که این طرح مورد استقبال قرار نگرفت.

بابک دین پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور اخیرا گفته "به دلیل بالا بودن رقم سرمایه گذاری، حتی یک مورد تقاضا در این چهارچوب صورت نگرفت."
+79
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  معمولا ویرانی یک کشور ، آبادانی کشور دیگر را به دنبال دارد ، ایران به دنبال فتح قدس و صدور انقلاب و گروگانگیری بود ، ترکیه راه دیگری گزینه کرد ، وارد ناتو شد ، تو فستیوال موزیک اروپا شرکت می‌کند و قدرت نیروی نظامی ۴ در ناتو و ۵ در اروپا حساب میشه ، حتی اون اردوغان دجال از یک زاویه از رهبر ایران عاقل تره ، دنیا ستیزی نمیکنه و به منافع ملی کشورش اهمیت میده ،
  6
  74
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  نمیگی بلیط مال منه میگی مال تو - تهران، ایران
  وقتی تو مملکت امنیت مالی وجانی نیست و امید به آینده به صفر رسیده و همه نگران آینده خود و فرزندانشان هستند دیگه فرار و مهاجرت به کشوورهای دیگر طبیعی است .
  74
  72
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  ایرانیها اگر میتوانستند اینچنین کاری را بکنند چرا کشور خودشان را از ورشکستگی نجات ندادند .
  40
  39
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  قبلا توی شمال ویلا می خریدن،حالا دیگه شمال تمام مزارع برنج ویلا ساختن اشباع شده، بنابراین خریدار ویلای ترکیه و خارج و اقامت خارج همه هم قرض وقول.همون مردم انقلابی که تکالیف نمازروزه بارشون میکردن حالاتکالیف قسط وقرض و قول بارشون کردن.گاو بدنیا امدن خر از دنیامیرن.
  13
  40
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  نگاهی دیگر - وین، اتریش
  این هم یکی دیگر از یاوه گوییهای حضرات است. صادرات ترکیه امسال 217میلیارد دلار بوده. هفت میلیارد دلار ایرانی ها رلی بازی نمیکنه.
  32
  49
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ایرانیها عراق ترکیه سوریه دبی و سعودی را آباد کردند دولت بی لیاقت هم فلسطیز لبنان یمن و سوریه را آباد کردند و همگی هم بی خیال ایرانند
  5
  27
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  اره راست میگی با آوردن دمپائی و حنا و شیلنگ آب.
  3
  17
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  اعتماد به نفس ما ایرانی ها رو خر داشت، سلطان جنگل میشد. فقط یه قلم صادرات مبلمان تو ترکیه تو شش سال اول ۲۰۲۱، نزدیک ۳.۲ میلیارد دلار واسه ترکیه منفعت اقتصادی داشته، بعد ایرانی ها ترکیه رو از ورشکستگی نجات دادن!!!!
  27
  5
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  **شش ماهه اول سال ۲۰۲۱
  24
  2
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  امیدوارم که سرمایه آنها از بین نرود چون ترکیه اصلا قابل اعتماد نیست
  4
  8
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد. کوروش جان قربانت گردم رهبر ایران بی عقل نیست اون و اطرافیانش برای این اتفاقی که در ایران افتاده سالها برنامه ریزی و حتی درس خوانده‌اند دوره تحصیلی در روسیه گذرانده‌اند. خوب میدونن چکار می‌کنند و چند تا از ابرقدرتها اونا رو رهبری می‌کنند و جایزه اونها هم چند صد ملیارد دلار پول هست که در وقت موعد( سرزمین سوخته) از ایران خارج شده و در جزیره و املاک شخصی قصر و هتل و کلیپهای قمار .......ساکن شده در ضمن عبا و عمامه رو هم برداشته ریش سه تیغ و خانمها سفید در بغل (نمونه ساشا سبحانی. خاوری......) . کجایی دوست من؟ . الان ایران هنوز آمنه برای اونا و درآمد داره میلیارد دلاری کجا برن بهتر؟،. بعدا میرن وقتی ایران سوخت و خالی شد از ثروت و منابع. حیف کشور زیبایی داشتیم و هنوز هم داریم ولی آینده ۱۰ سال تا ۲۰ سال بسیار خطرناکی در پیش هست.
  2
  9
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  7 میلیارد دلار برای 16 مین اقتصاد دنیا چیزی نیست که بخواهد آن را نجات دهد.
  4
  5
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  نکبتی که ایرانی بر سر خود آورد با نمک نشناسی و بی شرمی تمام شاه و خانواده اون رو که برای سربلندی ایران تلاش می‌کردند به این صورت دربدر کردند و شاهی رو که بر اثر فشار کاری و تلاشی که برای ایران می‌کرد و سرطان گرفته بود بیرون کردند که در غربت اینطور بمیرد هرگز از سر ایران پاک نخواهد شد. و این نکبت بعد از چهل سال هنوز قربانی می‌گیرد و کشور رو به نابودی خواهد کشاند. برای پاک کردن این نکبت باید انقلاب کرد و از خون خود بگذریم و صدها هزار گشته بدیم تا ایران رو پس بگیریم. این نکبت فقط با خون پاک خواهد شد.
  4
  8
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  حساب کردم با این پول می شد 16 تا بوئینگ 747 سری 8 نو خرید.
  0
  0
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.