گزارش گاردین از نقش بریتانیا در ترور قاسم سلیمانی

رویداد۲۴ : روزنامه گاردین در گزارشی نوشت که بر اساس تحقیقات انجام‌شده، «احتمال دارد» مِنتویث هیل، پایگاه اطلاعاتی نیروی هوایی سلطنتی انگلیس (RAF) به عملیات پهپادی ترور قاسم سلیمانی در دی‌ماه سال ۹۸ مرتبط بوده باشد.
 
عملیات ترور شهید سردار سلیمانی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا و طی حمله‌ای پهپادی به خودروی حامل او در نزدیکی فرودگاه بغداد انجام شده بود.
 
گاردین در ادامه می‌نویسد: فعالان سیاسی در پی انتشار گزارشی که سوالاتی را درباره دست‌داشتن انگلیس در حملات آمریکا برانگیخته است، از وزرای انگلیس خواسته‌اند توضیح بدهند که آیا پایگاه اطلاعاتی مرموز منویث هیل در یورکشایر در عملیات‌های ترور اخیر نقش داشته است یا نه.
 
این گزارش می‌افزاید: تحقیق انجام شده نتیجه‌گیری می‌کند که «احتمال دارد» شهید سردار سلیمانی در ژانویه سال گذشته با استفاده از اطلاعاتی که از این پایگاه انگلیسی به دست آمده بود، ترور شده باشد. این محل در اصل یک پایگاه دورافتاده آژانس اطلاعاتی ملی آمریکا (NSA) است.
 
گاردین می‌افزاید: این تحقیق همچنین این سوال را مطرح می‌کند که آیا کارکنان انگلیسی در این پایگاه در کمک به حملات پهپادی مرگبار آمریکا دست دارند یا نه، بویژه در یمن، پاکستان، سومالی و تمام مناطق درگیری که انگلیس بطور رسمی در آنها درگیر یک جنگ نیست.
 
این گزارش همچنین مطرح می‌کند که بر اساس اسناد درزیافته، پایگاه منتویث هیل بخشی از یک شبکه استراق سمع جاسوسی است که قادر به جمع‌آوری روزانه داده‌ها از میلیون‌ها ایمیل و تماس تلفنی است.
 
در ادامه گزارش این روزنامه آمده است: بارنبی پِیس، یک روزنامه‌نگار تحقیقاتی در یک گزارش مطرح می‌کند که نیروهای آمریکا و انگلیس در منتویث هیل «فراتر از حد دیده‌بانی و پاسخگویی علنی عملیات می‌کنند».
 
این روزنامه علاوه بر این مطرح می‌کند: پیس بر اساس اطلاعاتی که درز پیدا کرده نتیجه‌گیری می‌کند که احتمال دارد منتویث هیل در ترور ژنرال سلیمانی نقش داشته باشد. اما وزیران انگلیسی طبق این سیاست که «ما درباره جزئیات عملیات‌هایی که در پایگاه متویث هیل انجام می‌شوند نظری نمی‌دهیم»، از ارائه توضیحات در این‌باره که آیا پایگاه یورکشایر در این حمله پهپادی نقش داشته است یا نه، خودداری کرده‌اند.
 
گاردین در ادامه می‌نویسد: پیس استدلال می‌کند این حد از پنهان‌کاری باعث پیش‌آمدن سوالاتی جدی می‌شود. به گفته او «دست‌داشتن انگلیس و منتویث هیل در تروری که در بر دارنده خطر شعله‌افروزی یک جنگ بود، تا حد زیادی نگران‌کننده است. شکست دولت انگلیس در اطمینان‌دادن اینکه این پایگاه هیچ نقشی در این ترور نداشته است، سوالات بزرگی را درباره پاسخگویی بابت اقدامات این پایگاه ایجاد می‌کند».
 
در بخش پایانی این گزارش آمده است: یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس در این‌باره گفته است «پایگاه منتویث هیل بخشی از شبکه ارتباطات دفاعی آمریکاست و فعالیت‌های ارتباطی متعددی را پشتیبانی می‌کند. به دلایل امنیتی و سیاستی که در این زمینه وجود دارد، نه وزارت دفاع انگلیس و نه وزارت دفاع آمریکا بطور علنی درباره جزئیات عملیات‌های نظامی یا ارتباطات محرمانه حرفی نمی‌زنند».
+56
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  انگار فقط خواجه حافظ شیرازی تو این ترور نقش نداشته.
  2
  61
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  بس کنید بابا، همچین میگن همکاری بریتانیا انگار میخواستن مثلا اوباما رو ترور کنن! یه جت، یه موشک، بقیه اش هم که معلومه. از اولش هم عددی نبود. چند روز پیشم که میگفتن همکاری اسراییل !
  9
  59
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  ترجمه عکس: از خروس لاری به کتلت همسایه
  6
  35
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  نمیگی بلیط مال منه میگی مال تو - تهران، ایران

  هر کس با دولتها کار کنه یک تاریخ مصرفی داره . تاریخ مصرف این گچکار هم تموم شده بود. از این ...خولها زیاد هست این رفت حالا یک خره دیگه جاش میاد
  28
  51
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  تعجبه به یک تروریست شهید سلیمانی میگن ما که بهش میگیم قاسم کتلت.
  3
  27
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  حالا خوبه که ظریف افشا کرد که سلیمانی نوکر روسها بوده
  2
  31
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Roger Waters - میامی، ایالات متحده امریکا
  [::ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک::]. البته پهباد بود نه جت.
  0
  3
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این روزنامه های کاغذی دیگر نقش قبل را ندارند و بهمین دلیل چند بار بیشتر از گذشته ها دچار دغل و دروغ شده اند تا به طریقی روی اب باقی بمانند
  0
  3
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.