ایران: براى آغاز مذاکره آمریکا ۱۰ میلیارد دلار از پول ایران را آزاد کند

در حالی که تهران هنوز نه تیم‌مذاکره کننده خود و نه زمان بازگشت به مذاکرات وین را تعیین کرده و پیشتر از سوی کشورهای غربی به نقض تعهدات هسته‌ای، وقت‌کشی در روند مذاکرات و تلاش‌ برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای متهم شده است، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران از ایالات متحده آمریکا خواست 10 میلیارد دلار پول بلوکه شده کشورش را به عنوان پیش‌شرط برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای آزاد کند.

امیرعبداللهیان شنبه‌شب، 2 اکتبر، در گفت‌وگوی زنده با تلویزیون دولتی ایران، مدعی شد که در سفر اخیرش به نیویورک برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آمریکایی‌ها مدام به دنبال ارتباط و پیغام رسانی با طرف ایرانی بودند.

او با اشاره به تمایل مقامات دولت جو بایدن برای ارتباط با دولت جدید ایران، گفت که «اگر آمریکایی‌ها نیت واقعی دارند بخشی از اموال بلوکه شده ایران را آزاد کنند.»

وزیر خارجه ایران همچنین تاکید کرد که تهران «به زودی به روند مذاکرات باز خواهد گشت اما سر میز مذاکره نیت طرف‌های مقابل را محک خواهد زد و اقدامات عملی آمریکا در این زمینه ملاک خواهد بود.»

او با تاکید بر اینکه «سیاست خارجی و اقتصاد کشور را به مذاکرات و برجام محض گره نخواهیم زد»، گفت: «روی اصل اینکه مذاکرات در وین بوده و فرمت وین را می‌خواهیم ادامه دهیم، اتفاق نظر وجود دارد. درحال نهایی کردن ترکیب تیم هستیم. وزارت خارجه مذاکره را دنبال خواهد کرد و مذاکرات در چارچوب معاونت سیاسی وزارت خارجه دنبال خواهد شد و طرف‌های مذاکراتی و توافقی که انجام می‌شود در سطح وزرای خارجه کشورهای مذاکره کننده تایید و جمع بندی نهایی خواهد شد.»

این در حالی است که مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در وین برای احیای توافق هسته‌ای پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران و روی کار آمدن دولت جدید متوقف شده و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.
+15
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  شجاع الدینی محسن 1 - کرمان، ایران

  شتر در خواب بیند پنبه دانه گاهی لپ لپ خورد گاه دانه دانه، این بدبخت فکر کرده که طرف مقابل کشته مرده گرفتن امضا از اینها است. هنوز نفهمیده که سیاست پدر و مادر نداره، همینطور که مسئولین کله گنده و شما‌ها بی‌پدر و مادر هستین.
  4
  29
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  majiddk - کپنهاک، دانمارک

  اینا طوری شرط میذارند که ادم فکر میکنه نکنه امریکا تحریم شده توسط ایران؟ بیدار شید بابا شما تحریمید نه امریکا
  2
  26
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  قدر مسلم همینه که حکومت داعش ایران هدفش در مسلح شدن به سلاح اتمیست چون هیچ زیر ساختی . که نشان دهدصلح آمیز است مشاهده نمیشود واین را همه دنیا میدانند و اصلا در فکرشان نیست که از تکنولوژی اتمی برای مقاصد بهینه استفاده کنند اروپاییان کجدار مریض با این حکومت مقابله که نه مماشات میکنند وتنها امریکاو اسرائیل در مقابلشان ایستاده .
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.