فرانسه :با برگزاری هر ۲ سال یکبار جام جهانی فوتبال مخالفتی نداریم

 خوشحالی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بعد از قهرمانی تیم ملی این کشور در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه می‌گوید با وجود مخالفت گسترده اروپا، با ایده برگزاری جام جهانی هر دو سال یکبار مشکلی ندارد.

اظهارات نوئل لو گرات در گفتگو با روزنامه ورزشی اکیپ بعد از آن مطرح می‌شود که در ماه‌های اخیر بحث‌ها پیرامون برگزاری جام جهانی هر دو سال یک بار بالا گرفته است. در حال حاضر بزرگترین تورنمنت بین‌المللی فوتبال هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. بعد از آنکه جانی اینفانتینو، رئیس فیفا پیشنهاد داد این مسابقات در فاصله زمانی کمتر برگزار شود، اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا با آن مخالفت کرده بود.

صحبت‌های رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه در موافقت با برگزاری هر دو سال یکبار جام جهانی در حالی مطرح می‌شود که پیشتر دیدیه دشان، سرمربی خروس‌ها با این طرح مخالفت کرده بود. دشان که چه به عنوان بازیکن و چه در مقام مربی توانسته جام جهانی را بالای سر ببرد روز پنجشنبه گفته بود کم کردن فاصله زمانی برگزاری جام جهانی، این تورنمت را «بی‌اهمیت» خواهد کرد.

دشان تنها سرمربی اروپایی نیست که با این ایده مخالف است. روبرتو مارتینز اسپانیایی که هدایت تیم ملی بلژیک را بر عهده دارد نیز در این خصوص می‌گوید: «جامعه فوتبال، جام جهانی را به این شکل می‌بیند که هر چهار سال یک بار اتفاق بیفتد.»

جانی اینفانتینو، رئیس فیفا می‌گوید برگزاری هر دو سال یکبار جام جهانی فرصت بازی و میزبانی بیشتری را به کشورهایی می‌دهد که به ندرت در این مسابقات حضور دارند و یا حتی هرگز چنین بختی پیدا نمی‌کنند. ایده آقای اینفانتینو در حالی پیگیری می‌شود که با پیشنهاد او قرار است این رقابت‌ها از سال ۲۰۲۶ برای نخستین بار با حضور ۴۸ کشوردر کانادا، ایالات متحده آمریکا و مکزیک برگزار شود. از سال ۱۹۹۸ این تورنمنت بزرگ فوتبالی شاهد حضور ۳۲ کشور از سراسر جهان بوده است. پیش از آن ۲۴ کشور اجازه حضور در این مسابقات را پیدا می‌کردند. حالا فیفا می‌خواهد بعد از ۲۸ سال این رقابت‌ها را با حضور ۴۸ تیم و برای نخستین بار در سه کشور به صورت همزمان برگزار کند.

فرانسه و فیفا ارتباطات نزدیکی با یکدیگر دارند و گفته می‌شود رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه نقش مهمی در پیگیری ایده اینفانیتنو برای تغییر فاصله زمانی جام جهانی، در قاره اروپا بر عهده دارد. آقای گرات همچنین ارتباطات گسترده‌ای در میان روسای فدراسیون‌های فوتبال آفریقایی دارد. او در این رابطه می‌گوید: «ما نمی‌توانیم سایر نقاط دنیا را نادیده بگیریم. تیم‌های آفریقایی تقریبا هیچ تاریخی برای بازی کردن با تیم‌های فوتبال اروپایی پیدا نمی‌کنند چرا که تقویم فوتبال اروپا بسیار شلوغ است.»

رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه در ادامه گفتگوی خود با اکیپ گفت: «من به درخواست‌های مسئولان فوتبال آفریقای جنوبی و مراکش گوش دادم. آنها می‌گویند هیچ تاریخی برای بازی کردن با تیم‌های فوتبال اروپایی پیدا نمی‌کنند و تمام تاریخ‌ها از پیش رزرو شده‌است. ما باید به خواسته‌های دیگر کشورها نیز توجه کنیم.»

فیفا امسال دفتر منطقه‌ای خود را در پاریس افتتاح کرد تا روی پروژه‌های توسعه فوتبال در آفریقا کار کند. برخی از کشورهای آسیایی نیز از ایده برگزاری جام جهانی هر دو سال یکبار حمایت کرده‌اند. شهاب‌الدین عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال ایران نیز یکی از کسانی است که با طرح فیفا و اینفانتینو موافق است. هنوز مشخص نیست سرنوشت این تغییر به کجا خواهد رسید و به نظر می‌رسد برای قطعی شدن این طرح رایزنی‌های بیشتری نیاز باشد.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.