تهران: تغییر مرزها را تحمل نمی‌کنیم

یورونیوز :دومین روز رزمایش جنجالی ایران در شمال غرب کشور و نزدیک به مرز با آذربایجان در حالی برگزار شد که پیش از این رئیس جمهوری آذربایجان نسبت به آن ابراز نگرانی کرده بود اما ایران می‌گوید دلیل این رزمایش «اسرائیل» است.

علی حاجیلو، فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمالغرب نیروی زمینی ارتش ایران در گفت‌وگویی اعلام کرد که این رزمایش با نام «فاتحان خیبر» پیام روشنی به اسرائیل است که از خارج از منطقه وارد آن شده است.

وی اضافه کرد: «ایران در دو قرن گذشته هیچ وقت مهاجم نبوده اما هر کجا منافعش مورد تهدید واقع شده با قاطعیت از آن دفاع کرده است.»

وی تاکید کرد که حضور اسرائیل را در جوار مرزهای ایران برنمی‌تابند: «این که بعضی از کشورهای همسایه بخواهند از این شرایط در منطقه سو استفاده کند و مرزهای بین کشورها را تغییر دهد این مسئله جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی بوده و برای ما قابل قبول نیست.»

مقامات ایران می‌گویند که در جریان جنگ سال گذشته قره‌باغ نیروی اسرائیلی در بخش‌هایی از جمهوری آذربایجان حضور یافته‌اند.

از سوی دیگر پس از آن توافق آتش‌بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بخشی از مسیر بین ایران و ارمنستان تحت کنترل نیروهای آذربایجانی درآمده است.

علی دلاور، فرمانده تیپ ۲۵ نیروی مخصوص ارتش، نیز درباره رزمایش ایران گفت که این رزمایش «استراتژی کنونی منطقه را تغییر خواهد داد.»

تنش‌ها با جمهوری آذربایجان در هفته‌های اخیر و پس از بازداشت دو راننده کامیون ایرانی از سوی نیروهای جمهوری آذربایجان بالا گرفته است. رانندگان ایرانی در حال انتقال سوخت و کالا به ارمنستان بوده‌اند و باکو از آن را حضور «غیرقانونی» در خاک آذربایجان عنوان کرده‌ است. الهام علی‌اف می‌گوید کامیون‌های ایرانی از مناطقی در قره‌باغ که پس از درگیری‌های سال گذشته با ارمنستان از کنترل ایروان خارج شده عبور کرده‌اند و این مسئله نگرانی باکو را به همراه داشته است.
وزیر خارجه ایران: بازداشت راننده‌های ایرانی توجیهی ندارد
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در برنامه نگاه یک تلویزیون درباره بازداشت رانندگان کامیون گفت: « برای ترانزیت کامیون‌های ما از بخش هایی از آذربایجان به سمت ارمنستان مشکلاتی ایجاد و دو راننده تریلر ایرانی در آذربایجان بازداشت شدند.»

وی افزود: «بازداشت راننده‌ تریلر ترانزیت ایرانی از نظر ما توجیهی ندارد و رفتار مثبتی تلقی نمی‌شود.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت: «به مقامات کشور آذربایجان به صراحت گفته‌ایم که وقوع تغییرات ژئوپولتیک و تغییر مرزها در منطقه را تحمل نمی‌کنیم و نسبت به آنها تحفظ جدی داریم.»

از سوی دیگر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توییتی گفت: «ایران بزرگ و مقتدر همواره خیرخواه همسایگان خود بوده و هرگز تهدیدی را متوجه آنان نکرده است. مشکلات با همکاری و همدلی همه کشورهای منطقه حل‌وفصل خواهد شد.»

وی این پیام را به زبان‌های عبری، عربی و انگلیسی نیز توییت کرده است.
این تنش‌ها به اینجا ختم نشد و روز گذشته عباس موسوی، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان از «تعرض» به حریم سفارت این کشور در باکو خبر داد و گفت که پلیس دیپلماتیک و وزارت کشور جمهوری آذربایجان چهار متعرض را شناسایی، بازداشت و بازجویی کرده است.

سفیر ایران به جزییات حادثه اشاره نکرد اما گفت که این نهاد در حال پیگیری موضوع تا حصول نتیجه و تنبیه خاطیان است. با این حال دلیل این اعتراض انتشار عکسی در شبکه‌های اجتماعی بود که نزدیک در ورودی سفارت ایران در باکو را نشان می‌داد که سه آفتابه به رنگ پرچم ایران در این مکان قرار گرفته بود.
+41
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  اینا هنوز نمیفهمن چی شده و داستان چیه!!..؛تحمل نکنین چیکار میکنین؟!؛کارت بازیت چیه؟!؛شریک استراتژیک داری؟!؛ببین میتونی حتی یه نفر از اون کشورهای همسایه رو با خودت علیه آذربایجان همراه کنی؟!؛ارمنستان که هیچی؛خودش نیازمند کمک این و اونه که تومونش رو بالا نیگه داره!..
  43
  10
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  حکومتی که از انسانهای احمق و خائن تشکیل شده و با تمام کشورهای دنیا به شکلی دست به یقه است, یک همچین روزهایی می فهمه که تنها ایستادن در مقابل چند دشمن متحد چقدر مشکله.
  4
  42
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ناراحتی ایران از توافق بزرگی است که داره بین ارمنستان و آذربایجان و ترکیه اتفاق می افتد و بیشترین بهره را خود ارمنستان از این توافق خواهد برد و خودش را از وابستگی به روسیه و ایران نجایت خواهد داد. هیچ تغییر مرزی اتفاق نخواهد افتاد فقط کریدور حمل و نقل برای آذربایجان در رنگه زور ایجاد خواهد شد و آن بیش از راه و جاده نخواهد بود و در صورت اتفاق آن ایران کاملا از همه چیز اوت خواهد شد و ایران از ایران ناراحت است نه مرز.
  26
  4
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. آن کریدور توی خاک ارمنستان خواهد بود، ما خودمان جاده ی خودمان را با ارمنستان خواهیم ساخت! ایران سرزمین ابا و اجدادی ات اگر باشد جور دیگری به علی اف نگاه می کنی، انها دیگر بخشی از ایران نیستند، تو ازادی بروی آنجا زندگی کنی، بسلامت
  3
  25
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.