ورود مجلس ایران به تنش‌های اخیر ایران و آذربایجان

دویچه وله :سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از برگزاری جلسه‌ای در این کمیسیون برای بررسی آخرین تحولات بین ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد. قرار است مجلس در نخستین روز کاری خود تنش بین ایران و آذربایجان را بررسی کند.

محمود عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) از برگزاری نشست کمیسیون امنیت ملی در روز یکشنبه بعد از تعطیلات دو هفته‌ای مجلس خبر داد.

به گفته عباس‌زاده مشکینی، قرار است در جلسه کمیسیون امنیت ملی موضوع تنش‌های اخیر در ارتباط با جمهوری آذربایجان مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

رسانه‌های ایران نظر برخی از نمایندگان مجلس را نیز منتشر کردند که نشان می‌‌دهد، آن‌ها ضمن هشدار به جمهوری آذربایجان به شدت از الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان انتقاد می‌کنند.

اغلب این نمایندگان گفته‌اند، مخاطب اصلی‌ رزمایش ایران در شمال‌غربی کشور اسرائیل است. رزمایشی که از آن صحبت می‌شود روز جمعه ۹ مهر (اول اکتبر)  تحت عنوان "فاتحان خیبر" در نزدیکی مرزهای ترکیه و آذربایجان برگزار شد.

کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی جمهوری اسلامی حین برگزاری این رزمایش گفت: «آغازگر جنگی نیستیم اما وجود عناصر مشکوک در منطقه را تحمل نمی‌کنیم حضور عناصر تروریستی داعش و رژیم صهیونیستی را برنمی‌تابیم.»

او تاکید کرد، هنوز برای جمهوری اسلامی خروج نیروهای تروریستی که از سوریه به این منطقه آمده‌اند محرز نشده و جمهوری اسلامی ایران از این بابت حساس است.

این مقام نظامی ایران در این ارتباط که چگونه در مرزهای شمال غربی ایران عناصر داعش حضور پیدا کرده‌اند توضیحی نداده است.
انتقاد نمایندگان از رئیس جمهور آذربایجان
الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان در آستانه مانور نظامی ایران از جمهوری اسلامی به دلیل برگزاری این مانور در نزدیکی مرزهای این کشور و تردد "غیرمجاز" کامیون‌های ایرانی در قره‌باغ انتقاد کرد.

در واکنش به اظهارات علی‌اف، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لحنی تند به او تاختند.  

محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده تبریز گفته است: «ایجاد مانع در مسیر ترانزیتی کشورمان در ⁧‫قفقاز‬⁩ برخلاف حسن همجواری است». نماینده تبریز تاکید کرد که "ایران هرگونه تغییر در ⁧‫ژئوپلیتیک‬⁩ منطقه و مرزها را نپذیرفته و آن را ⁧‫خط قرمز‬⁩ خود می‌داند".

اشاره فرماندهان نظامی ایران و برخی نمایندگان مجلس در اینجا به توافق آتش‌بس ۱۰ ماده‌ای میان ارمنستان و آذربایجان است که در سال گذشته با میانجی‌گری روسیه بین ارمنستان و آذربایجان در مسکو امضا شد.

بر اساس این توافق، ارمنستان باید کریدوری (دالان زنگه زور) را در بخش جنوبی خاک خود، نزدیک به ایران، جهت اتصال آذربایجان به جمهوری خودمختار نخجوان اختصاص دهد. در عوض، جمهوری آذربایجان نیز مانع تردد ارمنی‌ها از خان‌ کندی، مرکز قره‌باغ کوهستانی به ارمنستان نشود.
بند ۱۰ آتش‌بس آذربایجان و ارمنستان
در بخشی از بند ششم در ارتباط با تردد ارمنی‌های قره‌باغ به ارمنستان آمده است که جمهوری آذربایجان ایمنی تردد شهروندان، وسایل نقلیه و کالاها در طول گذرگاه لاچین را در هر دو جهت تضمین می‌کند.

در بند دهم توافقنامه جمهوری ارمنستان نیز ایمنی ارتباطات حمل و نقل بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان به منظور سازماندهی حرکت بدون مانع شهروندان، وسایل نقلیه و بار در هر دو جهت تضمین شده است.

این همان بندی است که مقام‌های ایران را نگران کرده است.

ایران تاسیس این کریدور را مخل ارتباطات زمینی خود با قفقاز، گشوده‌شدن راه برای حضور بیشتر ترکیه در منطقه و وابسته‌شدن هر چه بیشتر ایران به مسیر ترکیه برای ارتباط با اروپا می‌داند و با آن از در مخالفت درآمده است.

اما دلیل آن که چرا مقامات ایرانی تا به‌حال سکوت اختیار کردند و تا کنون در یک سال گذشته به آن اعتراضی نکردند توضیح داده نشده است. در ارتباط با این موضوع  اعتراض بیشتر از سوی نظامیان و فرماندهان سپاه بوده است.
اظهارات نمایندگان مجلس
محسن علیزاده، نماینده سپیدان و بیضاء می‌گوید: «فرزندی که به نصیحت گوش نسپارد ناچار به تنبیه تن خواهد سپرد».
آرا شاوردیان، نماینده مسیحیان ارامنه شمال کشور نیز می‌گوید: «همانطور که رهبر انقلاب فرمودند جمهوری اسلامی نسبت به تغییر ژئوپلیتیک منطقه واکنش نشان خواهد داد.»
مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده رودبار هم به آذربایجان هشدار داده است: «رزمایش خیبر، آخرین فرصت به دولت آذربایجان برای فهم قدرت ایران در خصوص مرزهای بین‌المللی بدون تعارف است.»

محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران نیز گفته است: «سرزمین‌های قفقاز جزوی از کشور ما بود که به علت بی‌کفایتی پادشاهان گذشته از ایران جدا شدند و این مناطق استراتژیک را از دست دادیم.»

وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم این‌گونه واکنش نشان داده که مخاطب اصلی رزمایش ایران نه آذربایجان، بلکه اسرائیل و "مزدوران ادلب" سوریه است.
محسن دهنوی، عضو هیات رئیسه مجلس گفته است: «آمریکا و اسرائیل برای ایجاد تغییرات ژئوپلیتیک به ضرر ایران و روسیه، الهام علی‌اف را وارد سناریوی خطرناکی کرده‌اند. قلب ۶ میلیون شیعه در جمهوری آذربایجان متمایل به ⁧‫ایران‬⁩ است. مقامات این کشور کوچک و همسایه‌، به جای بازی با دم شیر، سر عقل بیایند وگرنه ما ناچار به اقدام می‌شویم.»

علیرضا سلیمی، عضو دیگر هیات رییسه مجلس گفته است: «چرا دولت ⁧‫آذربایجان‬⁩ با آن که وزن خود را می‌داند توسط دیگران تحریک می‌شود؟!»
لحن مسالمت‌جویانه وزیر کشور ایران
شاید ورود مجلس به موضوع تنش‌های اخیر آذربایجان و ایران باعث شده که احمد وحیدی، وزیر کشور ایران موضعی مسالمت‌جویانه‌تر و آشتی‌پذیرتر اتخاذ کرده‌ است. او به‌‌جای "دستورالعمل‌ها و توصیه‌های نظامی" از "رفع سوءتفاهمات " صحبت کرده است. وزیر کشور ایران گفته است که سوءتفاهمات پیش‌آمده با پیگیری وزارت خارجه حل خواهد شد.

در ارتباط با سخنان فرماندهان نظامی و انتقادات نمایندگان مجلس ایران مقام‌های جمهوری آذربایجان هنوز واکنشی نشان نداده‌اند.
+26
رأی دهید
-11

  • قدیمی ترین ها
  • جدیدترین ها
  • بهترین ها
  • بدترین ها
  • دیدگاه خوانندگان
    ۴۰
    kakolzari - لندن، انگلستان
    اینا جنگ نکنن نمیشه. یحتمل روسیه گفته جیگریا چرا انقده دورید اذربایجان رو بگیرین همسایه شیم
    21
    14
    شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۷
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۳۲
    agha_ehsan - تهران، ایران
    باکو خوب میدونه که اسراییل بود که قدرت کافی به آذربایجان داد تا قره باغ رو پس بگیره . با ایران بود که هنوزم تو تب و تاب کمک به ارمنستان میسوزه . کدوم برای باکو بهتره ؟ اسراییل کمک کننده یا ایران که به دشمنش کمک میکنه ؟ اینو بهتره آقایون دزدهای داخل اون طویله بدونن . شماها که همتون تا جزیره هم خریدین که اگه اوضاع ایران خطری شه در برین . باعث اصلی گند زدن به ایران شماها هستین
    30
    42
    شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۳
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۶۲
    Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
    مادر ناتنی مریض خیلی هم لذت میبرد! زمان بیداری آذربایجان بسیار نزدیک است و امیدوارم مثل همیشه بقیه ایران را هم از دست این حکومت عصر حجری نجات دهد.
    39
    22
    شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۳۸
    freedom of the press - تهران، ایران
    خامنه ایی خ.ا.ک بر طرف که هیچ شعور سیاسی اقتصادی اجتماعی نداری. شاه فقید زمانی که استقلال بحرین را خواستند شاه گفت به رفراندم می گذاریم و در برنده شدن ۳ جزیره تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی را می خواهم. امارات رگ غیرتش جوشید و گفت باسه این سه جزیره را می دهم و به بحرین استقلال بده. شاه به بحرین استقلال داد و ۳ جزیره را گرفت، جزایری که همه به شاه می‌خندیدند حتی آمریکا که شاه کشور بحرین را داد و سه جزیره بی آب و علف و خشک را خواست ولی الان فهمیدند این سه جزایر چه نقش استراتژیکی در منطقه داره. این شاه ایران بود! سیاست خارجی و داخلی خامنه ایی همه شکست و بدبختی و دستش رو بشه و خفت. طرفدار حمله آذربایجان به منطقه قره باغ و حمایت صد در صد و الان فهمیده چی رفته تو پاچه اش به گ.و.ه خوردن افتاده. خامنه ایی خاک بر سرت. تو هیچی نیستی حالا ببین اون کسانی که تو براشون حجت هستی دیگه کی هستند البته همشون تیغ زن هستند و دارند می دوشنند چون رند هستند و فهمیدند با چه احمقی طرف هستند. خامنه ایی ابلیس سگ چهره طرفدارانت هم دارند می دوشنند
    24
    24
    شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۴۵
    sahandogli - لندن، انگلستان
    ایران نمی تواند شکست ارمنستان در قره باغ را تحمل و هضم کند و الان هم که یک تصمیم بزرگ در ارمنستان در حال وقوع است آن ایجاد روابط نزدیک با آذربایجان و ترکیه که به نوعی راه را برای ارمنستان باز خواهد کرد تا در پروژه های سودآور قفقاز سهیم باشد ترس تمام بدن ایران را برداشته که داره تمام برنامه ها و سرمایه گذاری گه توی این سی سال روی ارمنستان کرد یک شبه به باد خواهد رفت. بعد از ظهر امرروز ایران اسباب بازی های نظامی اش را پس می کشد بعد از اینکه ترکیه پاکستان اسراییل خیلی آشکارا بهش هشدار دادند که پا از پا خطا کند تمام کشور را دو روزه نابود می کنند . من از اول هم گفتم ایران نه جسارتش را دارد نه توانش را که بخواهد با آذربایجان جنگ کند. هر جنگی برای ایران به منزله آغاز نابودی ایران خواهد بود. ایران به طول کامل از سوریه عراق افغانستان که با هزار امید از طالبان حمایت کرد اما الان می دانیم که طالبان به عنوان دشمن ایران تبدیل شده است و در آینده برای ایران دردسر ایجاد خواهد کرد رانده شد . این مانورها با ادوات سال پیش به نوعی من هم هستم ایران بود اما خوشان هم می دانستند جسارت هیچ کاری را ندارند
    1
    3
    شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۴۵
    sahandogli - لندن، انگلستان
    ارمنستان بعد از جنگ دوم قره باغ فهمید که نه روسیه و نه ایران متحدان قایل اعتمادی نیستند و بدون هیچ دلیل به خاطر اشغال خاک آذربایجان مجبور شد فقر و بدبختی که روسیه و ایران مثل هندوانه زیر بغلش گذاشته بودند تحمل کند اما امروز به نظر من بهترین تصمیم تاریخشان را دارند می گیرند که با آذربایجان و ترکیه روابط بسار نزدیکی ایجاد کند که از فقر و بدبختی رها یابند و این پشت پرده توافق آنها ایران را ترسانده. از چند روز پیش فضای ارمنستان و آذربایجان بروی هواپیماهای غیر نظمامی همدیگر باز شد و به احتمال زیاد ارمنستان کریدور زنگنه زور را به اذربجان خواهد داد تا آذبایجان و نخجوان و ترکیه و تمام کشورهای ترک بهم متصل شوند و این به این معنا نخواهد بود که راه ارتباطی ایران و ارمنستان قطع خواهد شد فقط یک کریدور از داخل خاک ارمنستان برای استفاده آذربایجان ایجاد خواهد شد و کنترل ان باز هم در اختیار ارمنستان خواهد بود. اما احمق های سیاسی ایران قدرت تحلیل ندارند که چرا روسیه برای این توافق ساکت شده است چون این کریدور مسیر بسیار مهمی برای روسیه هم خواهد بود و ایران به طور از معادلات حذف خواهد شد
    2
    2
    شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۲
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    نظر شما چیست؟
    جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.