ایران می‌گوید حضور اسرائیل در منطقه را تحمل نمی‌کند

 آرشیوصدای آمریکا :رزمایش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نام «فاتحان خیبر» روز جمعه نهم مهر ماه با حضور شماری از مقامات لشکری و کشوری، در منطقه عمومی شمال غرب ایران آغاز شد.

به گزارش ایرنا، تیپ‌های ۲۱۶ زرهی، ۳۱۶ زرهی، تیپ ۲۵، گروه ۱۱ توپخانه، گروه پهپاد، جنگال، گروه ۴۳۳ مهندسی رزمی با پشتیبانی بالگردهای هوانیروز در این رزمایش که روز جمعه نهم مهر آغاز شد، شرکت دارند.

«شناسایی کل منطقه با پهپاد»، «اجرای آتش تهیه بر مواضع و اهداف از پیش تعیین شده»، و «عملیات قدرت ضربت زرهی»، از جزئیات این مانور نظامی که با پشتیبانی هلی‌کوپترهای هوانیروز انجام می‌شود، اعلام شده است.

روز پنجشنبه، خبرگزاری فرانسه گزارش داد الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان در واکنش به برگزاری این رزمایش گفت: «هر کشوری می‌تواند هر زمانی بخواهد در مرزهای خود رزمایش نظامی برگزار کند و این حق آن‌ها است. ولی چرا حالا و چرا در مرز با ما؟»

سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی روز جمعه در توییتی این رزمایش را ‏هشداری به اسرائیل توصیف کرد و گفت آنها «در صورت خطا با پاسخ کوبنده ایران مواجه خواهند شد.»

همچنین، فرمانده نیروی زمینی ارتش هدف رزمایش‌های نیروهای مسلح را «آزمایش سلاح‌ها، تجهیزات و ارزیابی آمادگی دفاعی» توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به تغییرات مرزهای رسمی کشورها حساس است و حضور اسرائیل در منطقه را «نامشروع» و «غیرقابل‌قبول» می‌داند.

کیومرث حیدری درباره چرایی برگزاری این رزمایش در مرزهای شمال غربی ایران، تأکید کرد از وقتی اسرائیل آمده، «حساسیت ما به این مرز افزایش یافته ... ایران در دو قرن اخیر هیچ‌گاه مهاجم نبوده و هیچ‌گونه چشم‌داشتی به خاک همسایگان نداشته» است.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر حفظ تمامیت ارضی کشورها، گفت: «ضعف احتمالی یک کشور در حفظ مرزهای خود دلیل نمی‌شود که کشور دیگری با کمک بیگانه، مرزها را به‌ هم بریزد و جمهوری اسلامی ایران اجازه این کار را نمی‌دهد.»

جمهوری آذربایجان در سال‌های گذشته همکاری‌های نظامی و امنیتی خود را با اسرائیل توسعه داده و به دنبال تشدید تنش بین ایران و اسرائیل و خرابکاری در مراکز هسته‌ای و صنعتی ایران و هدف قرار دادن کشتی‌های دو طرف در آب‌های منطقه، نگرانی جمهوری اسلامی از حضور اسرائیل در نزدیکی مرزهای ایران بیش از پیش افزایش یافته است.

ایران و جمهوری آذربایجان مرز مشترکی به طول ۷۰۰ کیلومتر دارند.

هرچند این رزمایش از سوی ارتش ایران برگزار می‌شود، اما این کشور از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران، با حضور در کشورهایی از جمله عراق و سوریه در جنگ‌های آن کشورها حضور دارد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل حمایت از شبه‌نظامیان و گروه‌های تروریستی در منطقه، از فروردین ۱۳۹۸ در فهرست دولت آمریکا در مورد گروه های تروریستی، در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش، قرار گرفته است.
+35
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  در بازی سیاست انتخاب دوست مناسب حرف اول را میزند ، در جنگ اول میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان ، آذربایجان شکست خورد چون متحد قوی نداشت ، در جنگ دوم برنده شد چونکه از ترکیه ، و اسراییل کمک گرفت ، روسیه هم کنار اومد ، آذربایجان نمی خواهد دختران و زنان زیبایش سرنوشت خواهران خود در ایران اسلامی را داشته باشد و زیر چادر و لچک بروند ، لذا موسیقی و رقص ، ورزش را تشویق میکنند ، و از تکنولوژی نظامی اسراییل استفاده میکنند ، دوستی با اسراییل دوستی با امریکا را به دنبال دارد ، ایران اما مسیر واپسگرایی را در پیش گرفته ، و تاوانش را مردم ایران و طبیعتا آذری های عزیز ما که حداقل ۲۵٪ درصد مردم ایرانزمین هستند پرداخت میکنند ، مشکل اصلی آذربایجان نیست بلکه این رژیم اخوندی است ،
  11
  52
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - کرمان، ایران

  یوخ بابا؟ میخواستید کاخ سفید رو حسینه کنید, مواظب باشید حرم معصومه رو کنیسه نکنن!!
  9
  48
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  جمهوری آذربایجان باید بچه خوبی بشه و حرف گوش کنه
  40
  22
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  اسراییل در منطقه نیست در داخل خانه هایتان است . اگر عرشه شان دارید در ایران جستجوش کنید نه در آذربایجان . ایران جسارت هیچ اقدام نظامی علیه آذربایجان را ندادر خودشان هم می دانند توان آن را ندارند و خیلی ها هم منتظر این تحظه هستند .
  17
  44
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  باز هم رجز خوانی های بی اساس که فقط و فقط مصرف داخلی دارند. فعلا که سالهاست که اسرائیل مواضع حکومت اشغالگران اسلامی ایران را در سوریه، عراق و پایگاه نطنز، مقام هسته ای حکومت در داخل مرزها و سربار پوشالی قاسم جوجو و و و و را دود کرده و به هوا فرستاده و شما اراذل بزدل بجز خط و نشان کشیدن هیچ توان دیگری نداشته اید.
  6
  18
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  خود علی اف گفته هرکشوری حق دارد در درون مرزهای خودش رزمایش برگزار کند، حالا اگر ما بودیم که با پاکستان و ترکیه کنارز مرز آذربایجان رزمایش برگزار می کردیم، چی می گفت؟ ما حق داریم در چنین شرایطی آمادگی داشته باشیم، روزی که ما با دنیا رابطه برقرار کنیم، این ها توی سوراخ خواهند رفت
  4
  9
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  حضور عمران خان و اردوغان رو چطور تحمل میکنید؟! همونطور که به حزب الله و حماس و فلان موشک میدید که رو سر اسراییل بریزن و به این مساله افتخار میکنید، اونا هم تجیهزات نظامی و مشاوره های اطلاعاتی به آذربایجانی ها و میدن.
  7
  9
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. بخش قابل توجهی از یهودیان بازمانده تورکهای خزر یا قزر یا به لفظ ایرانی آزر هستن. اوشقزی (اشکنازی) هم نامیده میشن. اونها برای متمایز موندن از سایر مردم دین یهودیت گرفتن. عموم یهودیان قفقاز و روسیه و اروپا از این طایفه هستن لذا این تمایلات اسراییل به آزربایجان از اینجا نشات گرفته. در ضمن دکتر صالحی وزیر وقت امور خارجه ایران در دیدار با تورکیه اعلام کرد که در ایران بیش از 40 درصد مردم اصالت تورک دارن. لذا 25درصد خیلی با واقعیت فاصله داره. هرکی فارسی حرف میزنه فارس نیست. بگذریم که خیلی از تورکهای ایران در استانهای غیر تورک حتی اصالتشون رو هم دیگه نمیدونن چه برسه به زبان. مثل تورکهای خوزستان و کرمانشاه و مازندران و گرگان و بندرعباس و اصفهان و شیراز و کرمان ووو. به تک زبانی فارسی در کشوری که حدود نیمی تورک داره میگن نسل کشی فرهنگ و زبان اون قوم.
  12
  8
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] . جدایی طلب جان اون واسه شما تورکه واسه ما ایرانیان تورکی وجود نداره و ما بهش میگیم تُرک و ترک هم مال ترکیه س و هیچ ربطی به ایرانمون نداره البته گرچه که خود ترکیه هم در ایران باستان از استان های ایرانزمین بوده اما خب بالاخره تاریخ مال گذشته س و ما الان در زمان حال هستیم . و همچنین در ایرانمون ما چیزی یا موجودی با اسم ترک نداریم و اونی که داریم آذری های عزیز و غیور و باعشقمون رو داریم . جدایی طلبیتون رو لطف کنین با خودتون به گور ببرید . ما ایرانیان در مورد خاک و تمامیت ارضی مون حتی اگر مجبور باشیم در کنار همین آخوک های بوگندو با شما دشمنای ایرانمون تا آخرین قطره ی خون مون هم می ایستیم .
  5
  6
  شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. یک دوست طورک دارم که خیلی با مزه است، البته قبلا فارسی زبان بود، ولی حالا طورکی می پراند و خب تا اینجای کار اشکالی ندارد، ولی اینکه چگونه آدم ممکن است از شب تا صبح زبانش ناگهان یادش برود روشن نیست، من خودم نمی دانم چرا چند زبانه شده ام و البته به آن هم می بالم، چون همه ی زبان ها برایم جالب هستند
  2
  2
  شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. کامنت شما جالب بود ، هر چند که خودم بچه تهران هستم ، اما واقفم که در خود تهران بزرگ بخش بزرگی یا ترک هستند ویا مخلوط ،
  0
  3
  شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. قطعا بچه تهرانی که با اینکه فارسی با تورکها دشمنی نداری و حرفهای منفور و نژادپرستانه نمیزنی. پس من حق دارم هرکی رو که اینجا قوم گرایی و فاشیستی رفتار میکنه و بخصوص نسبت به تورکها تنفر و دشمنی داره شهرستانی خطاب میکنم. چون تورکها و فارسهای تهرانی اصلا تعریفی از قومیت و زبان بین هم ندارن و بعیده در بحث حتی ازدواج هم به این موضوع توجه کنن. اما از تهران میری بیرون هرکی تو شهرستان خودش منم منم میکنه و عقده کمبودهاش رو از شهر کناری و روستای مجاور و استان مجاور و قومیت مجاور میدونه. والا مگه من بیکارم با این الدنگهای مغز فاشیست مخ تعطیل بحث قومی کنم که تورک چنین بود و فارس چنان. خدا عاقبت مارو با این ملت البته این جامعه بشری به خیر کنه. بیکار و الافن به خدا.
  0
  2
  شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.