ابی سکوتش را درباره کنسرت ارمنستان شکست

ایندیپندنت فارسی :ابراهیم حامدی مشهور به ابی، خواننده پرطرفدار ایرانی، سکوت خود را درباره حاشیه‌ها و هجمه‌های پیش آمده پس از کنسرت ایروان شکست و با اشاره به مشکلاتی که برای او و تیمش در ارمنستان ایجاد شد، گفت: «وقتی تکه‌های این پازل رو در کنار هم قرار بدید متوجه می‌شید که این‌همه موج‌سازی بی‌دلیل نمی‌تونست باشه.» او با کنایه به مطالب برخی رسانه‌های حکومتی از جمله روزنامه کیهان، خطاب به هواداران خود تاکید کرد که با این «دسیسه‌های پوچ» ارتباطش با آنان قطع نخواهد شد. رسانه‌های حکومتی و برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی ابراهیم حامدی را متهم کرده‌ بودند که در اجرای ارمنستان «ضعیف» حاضر شده است.

سرانجام پس از حدود دو سال ممنوعیت برگزاری برنامه‌های زنده مثل کنسرت، مجوز اجراهای زنده در برخی کشورها که واکسیناسیون عمومی را به پایان رسانده‌اند، صادر شد و هنرمندان زیادی فصل جدیدی از فعالیت هنری خود را آغاز کردند. یکی از آنان ابی، خواننده پرطرفدار ایرانی بود که در روزهای ۱۸ و ۳۱ شهریور در شهرهای استانبول و ایروان کنسرت اجرا کرد.

پس از برگزاری کنسرت استانبول که مورد استقبال بسیاری از هواداران ابی قرار گرفت، برخی رسانه‌های حکومتی و فعالان شبکه‌های اجتماعی به او و تیم برگزار‌کننده‌اش تاختند که در شرایط همه‌گیری کرونا اقدام به برگزاری کنسرت کرده است. این انتقادها چند روز وارد فاز جدیدی نیز شد. پس از برگزاری کنسرت ابی در شهر ایروان پایتخت ارمنستان، ویدیوی کوتاهی از این کنسرت بیرون آمد که نشان می‌داد، ابی با تیم نوازندگان خود هماهنگ نیست.

این ویدیوی کوتاه به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی ابراز می‌کردند که ابی باید در اوج خداحافظی می‌کرد و برخی دیگر به او و همسر و فرزندش تاختند و آنان را متهم کردند که به خاطر پول کنسرت اجرا می‌کنند.

اگرچه بسیاری از منتقدان اجرای ابی در ایروان، طرفداران واقعی او بودند اما رویکرد و لحن پرخاشگرانه برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی، احتمال حمله سازماندهی‌شده به ابی را تقویت می‌کرد به خصوص اینکه این ماجرا خیلی زود از برخی رسانه‌های حکومتی ایران مثل روزنامه کیهان سر درآورد.

روزنامه کیهان، در مطلبی مدعی شد که ابی در کنسرت ارمنستان با صدای «ضعیف»، «بی‌رمق» و «فالش» ظاهر شده است. این روزنامه همچنین خواننده پرطرفدار ایرانی را متهم کرد که به خاطر پول برنامه اجرا کرده است و نوشت: «درست مانند حضور او در جشنواره طنطورای عربستان سعودی و اجرای کنسرتی که بخشی از برنامه‌های تبلیغاتی دربار آل‌سعود بود. این آوازخوان سلطنت‌طلب مدت‌ها پیش با بردن چند آوازه‌خوان لوس‌آنجلسی به عربستان سعودی برنامه‌ اجرا کرد.»

رسانه‌ها و فعالان اصولگرا پیش‌تر هم به حضور نام‌آوران موسیقی ایران از جمله ابی و لیلا فروهر در جشنواره موسیقی بین‌المللی طنطورا در شهر العلا در عربستان سعودی حمله کرده بودند. جشنواره‌ای که با هدف نزدیک‌تر کردن فرهنگ‌ها با پیام صلح و دوستی در راستای اصلاحات گسترده در عربستان سعودی برگزار می‌شود. کیهان در یادداشت خود علیه ابی به سلطنت‌طلب بودن او نیز تاخته است. ابی بارها حمایت خود را از تجمع‌های اعتراضی در ایران اعلام کرده و ترانه‌هایی نیز در حمایت از مردم معترض به حکومت جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

برخی رسانه‌ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز به قیمت بلیت‌های کنسرت خوانندگان ایرانی اعتراض کردند و مدعی شدند که قیمت بلیت کنسرت‌های خوانندگان ایرانی در ترکیه پنج برابر بیشتر از خوانندگان این کشور است.

پس از حاشیه‌های ایجاد شده ابراهیم حامدی، شامگاه پنج‌شنبه هشت مهر در صفحه اینستاگرام خود پستی را منتشر کرد که با این جمله شروع می‌شد: «خب دیگه وقتش رسیده که پاسخ این حواشی و هجمه‌های وارده بعد از کنسرت ارمنستان رو بدیم»

ابی در این یادداشت کوتاه از «قابل پیش‌بینی» بودن «هجمه‌ها» و «حاشیه‌ها» پس از کنسرت استانبول، پرده برداشت و گفت که به‌صورت «عمدی» یا «سهوی» برای او و تیمش در ایروان مشکلاتی ایجاد شد که از کنترل آنان خارج بود. به‌طوری‌که ساعاتی پیش از شروع برنامه اعلام کردند، میکسر اصلی، از گمرک این کشور ترخیص نشده و نخواهد شد.

ابی در ادامه توضیح‌ خود آورده است: «دوستان حرفه‌ای من به‌خوبی می‌دانند وقتی همچین مشکلی پیش بیاید چقدر کار برای خواننده سخت خواهد شد و چه فشاری به صدای خواننده وارد خواهد شد.»

به گفته ابی با حاد شدن مشکل، یکی از گزینه‌های پیش روی برگزارکنندگان این بود که برنامه را لغو کنند اما در نهایت «تیم حرفه‌ای» تصمیم می‌گیرند با دستگاه دیگری که قدرت دستگاه اصلی را نداشت، برنامه را اجرا کنند.

ابی درباره صحنه‌ای که ماجراها و حاشیه‌ها را ایجاد کرد، نیز نوشت: «برنامه شروع شد، همه‌چیز داشت به‌خوبی پیش می‌رفت و همگی از برنامه لذت می‌بردیم، به خصوص خود من تا اینکه رسیدیم به آهنگ آخر (سبد سبد) که اون اتفاق رخ داد، درست در لحظات پایانی کنسرت به مدت چند ثانیه از آخرین آهنگی که بعد از دو ساعت اجرای پر فراز و نشیب در حال خوندنش بودم، برای لحظاتی ارتباط من با صدای بند قطع شد و متاسفانه کنترل آهنگ از دست رفت و اون مشکلات به وجود آمد و عده‌ای از دوستان هم لطف داشتند همین قسمت رو وایرال کردند.»

ابی در این یادداشت، از کسانی سخن گفت که با «قصد» و «نیت» مشخص به او و همراهانش تاختند و نوشت: «وقتی تکه‌های این پازل رو در کنار هم قرار بدید متوجه می‌شید که این‌همه موج‌سازی بی‌دلیل نمی‌تونست باشه»

ابی در ادامه یادداشت خود با کنایه به مطالب رسانه‌های حکومتی و روزنامه کیهان، تاکید کرد که «ارتباط محکم» او با طرفدارانش، با «دسیسه‌های پوچ» خراب نمی‌شود: «نه با شیطنت برخی از دوستان هنرمند، نه با خبرگزاری‌های تلویزیونی و نه با روزنامه‌هایی که به‌دفعات موضع خودشون رو نسبت به من و مردم عزیز کشورم نشون دادند.»

ابی از معدود هنرمندان ایرانی است که طرفداران زیادی بین گروه‌های سنی مختلف دارد. ممنوعیت اجرای کنسرت خواننده‌های مقیم خارج از کشور باعث شده که سالانه بسیاری از طرفداران آنان برای شرکت در کنسرت‌ها به کشورهای همسایه ایران سفر کنند. این هنرمندان نیز همواره گفته‌اند که علاقه‌مند به برگزاری کنسرت در کشورهای همسایه ایران هستند چراکه تعداد بیشتری از ایرانی‌ها امکان سفر به کشورهای مجاور و حضور در این برنامه‌ها را دارند.

کنسرت‌های خوانندگان محبوب ایرانی در ترکیه، دبی و ارمنستان همواره با بیشترین شرکت‌کنندگان برگزار شده است. کشورهای همسایه نیز از این فرصت برای رونق صنعت گردشگری خود استفاده کرده‌اند این در حالی است که جمهوری اسلامی اجازه کار، فعالیت و اجرای برنامه در داخل کشور را به این هنرمندان نمی‌دهد.
+57
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  kakolzari - لندن، انگلستان

  دیدی میکسر نمیاد یه نون خور کمتر گور بابای ملت میرم یه صدایی در میارم حال میکنن. ابی جان ما خودمون ایرلنی هستیم. پیرشدی بذار کنار. چرا مثل اقای خامنه ای دنبال فتنه و دسیسه ای. وضعت هم که بد نیست حالا تو این کرونا چه لزومی داشت کنسرت بذاری ؟؟!!
  71
  223
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  سکوت رو نشکونی هم فرقی نداره، تو نباشی یه خواننده دیگه، چون این مردم به دانشمندوفیلسوف مورخ نیازی ندارن، بیژن عبدلکریمی توش یه اطاق نمیتونه بخره اما علی دایی وگلزار تمام ایرانو میخرند.
  116
  102
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  siah76 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  میکسر نبود ولی عرق خوب که بود!!! ظرفیت نداری نرو رو صحنه ابروی چند دهه کار هنریت رو از بین میبری! دفعه اولش هم نیست موقع اجرا مست کرده!!!
  22
  113
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  La Vida - وین، اتریش

  دیگه ،همه می دونن ،ابی بد جوری مست می کنه توی کنسرت هاش،،حکومت چیه؟کسانی که خودشون توی کنسرت بودن ،اعتراض داشتن ،ومی خواستن پولشون رو بگیرن ،،،یادمه چند سال پیش خانم حمیرا اعلام کرد که به دلیل سن بالا کنسرت برگزار نمیکنه ،،،چه اشکال داره ،آدم وقتی سنی ازش گذشته ،،،اجرای زنده براش سخت میشه، ،کلا اجرای زنده سخت هست و کار هر کسی نیست ،چه برسه به کسی که پا روی سن گذاشته ،،خواننده هایی دیدم در کنسرت با وجود جوانی با اولین آهنگ نفسشون گرفته ،،اجرای زنده کار هر کسی نبست
  9
  91
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  یه آدم حرفه ای حتما متوجه هست که گاهی یه عمر اعتبار و آبرو با یه اشتباه گاها به فنا میره؛اگر در مورد ایشون به فنا نرفته باشه حتما که شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته؛شما هر چقدر هم استاد باشید نمی‌تونید مثله دوران جوانی و میانسالی بخونین پس بهترین راه متوقف کردن کنسرتها یا لااقل کم کردن اوناست و انتخاب آهنگهایی که نیاز به تن بالا ندارن و میشه درآوردشون!..
  5
  80
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  هیاهوی بسیار برای هیچ
  10
  42
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Q.mars - بلژیک، بلژیک

  همیشه خدا کنسرت های ایرانی مشکل داشته یادعوا میشه یادرگیری همیشه هم یه چهارتا اسکول تویه جمع دویست نفره پیدامیشه سرم هم بره پاتوکنسرت ایرانی نمیذارم تاپ ترین خواننده هم باشه مگه کیه؟یه اسکول که از اسکولیت بقیه پول بجیب میزنه من به خبر اون دختر9ساله خواننده هم منفی زدم الان چوب توسرسگ بزنی ده تاخواننده ازش بیرون میزنه کی گوش میده؟
  5
  59
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  دروغ میگه مثل سگ. در همین شهر هیوستن چند کنسرت افتضاح داشت که دیر مستو پاتیل اومد رو استیج و بهونش سرما خوردگی بود. در یکی از کنسرتاش خوابید رو استیج . با رادیو جوان و یه وکیل تازه به دوران رسیده برنامه گذاری میکنند بعد این برا چاپلووسی از اون وکیل با لقب و عنوان دکتر تشکر میکنه. در ضمن اکثر میزها را دو بار فروخته بودند مثل میز خود ما. یعنی با گرونترین بلیط شاهد افتضاحترین کنسرت هستید. چرا این اتفاقات برا داریوش گوگوش معین و و و نمیفته. عذر بدتر از گناه نیار دلقک. تو لیاقت همون همکار با مهناز افشاره و بس. تاریخ مصرف این کلاهبردار خیلی وقته تموم شده.
  7
  82
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  آقای ابی پیر شدی و دیگه اون صدای سابق رو نداری چرا اینو وصل میکنی به حکومت، خوشم میاد همه چیز رو وصل میکنید به حکومت تا ضعیف بودن خودتونو قایم کنید.
  15
  74
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  همیشه عاشق صدای ابی بوده ‌و هستم ، اما متاسفانه هر سال که میگزرد بی کلاس تر میشه ، اکثرا مست پاتیل میاد کنسرت ها ، بعد که خراب میکنه گناهش را میاندازد برای دیگران ، وقتی دبی و عربستان میره موش میشه که پولش کم نشه ، خارج از گود قهرمان میشه اما حتی یک ریال کمک به کسی نمیکنه ، رستوران ایرانی که میره دعوت میشه، اما حداقل میتونه به گارسون و کارگران انعام بده ، دریغ از یک کرون ، یکی از مدیران رستوران تعارف ویسکی میکنه ، دست گذاشت روی گرانترین ویسکی و تا آخرش را بالا کشید ، صاحب رستوران شگفت زده بعدش گفت که دیگه راهش نمیدم . افسوس کا با این صدای جادویی اینقدر بی کلاس شده
  7
  75
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران

  ابی جان بجای چیدن پازل یکم کمتر نعشه کن . وقتی بجای خوندن هوار میکشی و تر میزنی تو آهنگ انتظار داری پازل این چیدمان یا همون ان چه شکلی برات چیده شه؟
  9
  42
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  وقتی کار رو‌میدی دست پسر مهشید که بدون هیچ تجربه ای میشه منیجرت از این بهتر نمیشه ، البته ناگفته نماند میشه گفت بی کیفیت ترین کنسرتها رو ایرانی ها برگزار میکنن ، با کمترین هزینه میخوان بیشترین سود رو داشته باشن
  2
  16
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۲
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  مگه اینا ازرو میرن؟شهرام شبپره که صداش انگار ازلوله بخاری درمیادفائقه آتشین هم که اهنگ های تکراری وریتم تکراری مثل خانم بیانکا کاستافیوره اپرای گاوی میخونه هاهاهاابی هم کافیه فندک جلو دهنش بگیری تا سالن بره روهواهاهاهاشهرام کی هم که خودشو باالکل نفله کردآخرعاقبت شهرت همینه یه روز بادت میکنن تاهوا میری یه روز چنان زمینت میزنن که بادوبودت میخوابه پس بهتره آدم دنبال شهرت وخوانندگی و این چیزها نباشه
  14
  7
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۲
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. صاحب رستوران بهتره خداروشکر کنه که ابی ازش وجه دستی نخواسته هاهاهابعدشم کجای صداش جادوییه؟انگار بوق بنز خاور رو با نعره های تارزان میکس کنی بدی بره توگوش ملت هاهاها
  15
  5
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Dermis - لندن، انگلستان

  [::Chokam - ری، ایران::]. وقتی سواد و اطلاعات و آی کیو پایین باشه همین میشه! کجای دنیا فیلسوف مورخ پولدار بوده؟چشمهای باباغوریت رو باز کن همه دنیا این فوتبالیستها و خواننده های پاپ و غیره هستن که پولدار و ثروتمندن نه فیلسوف و مورخ و غیره.رونالدو و مسی و جاستین بیبر و کاردااشیان ها همه دنیا همینه عقده ای.
  4
  52
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. کارداشیان داره اما نوام چامسکی هم ۱میلیون تیراژه.اما اینجا تیراژ کتاب بیشتر از پانصد نمیشه.
  10
  2
  شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. سایبری یه جوری بخودت مثبت بده کن شک نکنن، توی یه لحظه خودت رو مثبت بارون کردی؟یه فرق دیگه ما بابقیه دنیا همین کار تویه، مثل تو سایبری زیاد داریم،اماتیراژ کتاب کم
  11
  2
  شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. تو واقعا سایبری هستی، چون توی یه لحظه منو منفی بارون کردی،تعدادمنفی از ۱۵ به۱۰۰ رسید، فقط توی یه لحظه. و خودت رو مثبت بارون. دستت رو شد.
  11
  2
  شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.