منشی ۹۶ ساله فراری اردوگاه مرگ نازی‌ها بازداشت شد

جلسه دادگاه ایرمگارد اف.، منشی اردوگاه مرگ اشتوت‌هوف، ایتسه‌هو، ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱دویچه وله :زنی ۹۶ ساله که متهم به همکاری در قتل بیش از ۱۱۰۰ زندانی در اردوگاه مرگ اشتوت‌هوف در زمان هیتلر است، پیش از آغاز دادگاه دست به فرار زد اما ساعتی بعد توسط ماموران بازداشت شد.

زنی ۹۶ ساله که متهم به همکاری در قتل بیش از ۱۱۰۰ زندانی در اردوگاه مرگ اشتوت‌هوف در دوره آلمان نازی است، پیش از آغاز دادگاه دست به فرار زد، اما ماموران ساعتی بعد او را بازداشت کردند.

قرار بود روز پنچ‌شنبه ۳۰ سپتامبر راس ساعت ۱۰ صبح دادگاه ایرمگارد اف.، منشی اردوگاه مرگ اشتوت‌هوف برگزار شود. اما وقتی مامور دادگاه برای آوردن متهم به خانه سالمندان مراجعه کرد اثری از منشی ۹۶ ساله نیافت.

ماموران به سرعت دریافتند که متهم با یک تاکسی خانه سالمندان را ترک کرده و دست به فرار زده است. ایرمگارد اف. پیشتر در نامه‌ای به دادگاه نوشته بود که مایل نیست در نشست دادگاه حضوری شرکت کند. دادگاه نیز در پاسخ به او یادآور شده بود که غیبت او می‌تواند پیامدهای قانونی برایش داشته باشد و حضور او در دادگاه الزامی است.

اما بر اساس قوانین آلمان میان تقاضای کتبی برای عدم حضور در دادگاه و عملی کردن غیرمجاز آن فرقی ماهوی وجود دارد. به گفته سخنگوی دادگاه شهر ایتسه‌هو پس از فرار ایرمگارد، ماموران موفق شدند پس از یک ساعت جستجو او را در خیابانی در حومه شهر پیدا و بازداشت کنند.

این منشی ۹۶ ساله متهم است که در "بیش از ۱۱۰۰ مورد قتل" همکاری داشته است. ایرمگارد در سال‌های ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵ در اردوگاه اشتوت‌هوف در نزدیکی شهر دانتسیگ (امروزه به نام گدانسگ شناخته می‌شود و در شمال لهستان قرار دارد) کار می‌کرده است.

ایرمگارد در آن زمان ۱۸ ساله داشته و از "بیشتر اتفاقات و جنایات" در اردوگاه با خبر بوده است.

این برای نخستین بار در آلمان است که یک کارمند غیرنظامی اردوگاه مرگ در دوران نازی‌ها محاکمه می‌شود. این دادگاه توجه زیاد افکار عمومی آلمان را به خود جلب کرده و به هم دلیل قرار بود که دادگاه در یک سالن بزرگ در شهر ایتسه‌هو برگزار شود. حال پس از بازداشت متهم، دادگاه ۱۹ اکتبر را برای قرائت کیفرخواست پیشنهاد کرده است.

"کمیته بین‌المللی آشویتس" فرار متهم را محکوم کرد و گفت این اقدام نشان می‌دهد که "متهم به دولت قانون‌مدار احترام نمی‌گذارد و برای بازماندگان و خانواده قربانیان نیز احترامی قائل نیست."
اردوگاه مرگ اشتوت‌هوف، لهستانایرمگارد اف. پیش از این دوبار در دادگاهی دیگر در سال ۱۹۵۴ به عنوان شاهد درباره نقش خود در اردوگاه اشتوت‌هوف توضیحاتی داده بود. او مدعی شده بود که تنها وظیفه داشته نامه‌های فرمانده اردوگاه و دستورات فرستاده شده از طریق بی‌سیم را نگارش کند. اما از کشتن اسرا در اردوگاه هیچ اطلاعی نداشته است. در اردوگاه اشتوت‌هوف ده‌ها هزار نفر زندانی کشته شدند.

وکیل ایرمگارد اف. نیز در گفت‌وگویی با دویچه وله گفت که برگزاری دیرهنگام دادگاه می‌تواند به فهم ابعاد این فاجعه کمک کند. وکیل متهم تاکید کرد قصد ندارد با خانواده قربانیان وارد مشاجره شود و روشنگری درباره مقصران اصلی اردوگاه را انگیزه دفاع از موکل خود می‌داند.
+14
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.