انجمن فیزیک ایران، ادعای سپاه درباره سرمنشا علم کوانتوم بودن را بی‌اساس خواند

ایران وایر :«انجمن فیزیک ایران» طی بیانیه‌ای نسبت به سخنان جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که گفته بود  سرمنشاء کوانتوم هستند، واکنش نشان داد.

در این بیانیه که روز سه‌شنبه هفتم مهر ۱۴۰۰ منتشر شد، انجمن فیزیک ایران ادعای جانشین فرمانده کل سپاه را «بی‌پایه و اساس» و موجب «شرمندگی» دوست‌داران پیشرفت و اعتلای ایران دانست.

در این بیانیه با اشاره به این که پیشرفت علمی نیازمند پشتیبانی و سرمایه‌گذاری‌های کلان دولت‌ها و موسسات است، آمده است: «متاسفانه در کشور ما درک کاملا نادرست رهبران سیاسی و نظامی‌ از پیشرفت علمی و اشتیاق آن‌ها برای پیشی گرفتن زودرس از قدرت‌های بزرگ، نه تنها این فاصله را کم نکرده بلکه روز به روز خسران‌های بزرگی را به‌کشور و سرمایه‌های ملی آن تحمیل کرده است.»

انجمن فیزیک ایران آورده که پیشرفت علمی تبدیل به مسابقه‌ای بین نهادها و سازمان‌های مختلف برای طرح ادعاهای بی‌‌اساس شده است: «هر روز نمونه‌ای از آن را در رسانه‌های جمعی مشاهده می‌کنیم. روزی سخن از غنی‌سازی اورانیوم در یک آشپزخانه توسط دانش‌آموز ۱۶ ساله است و روزی دیگر سخن از ساخت دستگاه ویروس‌یاب الکترومغناطیسی مستعان و امروز هم سخن از سرمنشا بودن ما در علم کوانتوم، آن هم در هزار سال پیش.»

انجمن فیزیک ایران در این بیانیه تاکید کرده است: «فاصله جامعه علمی ما در این حوزه(کوانتوم)، در بخش تجربی و آزمایشگاهی، با دست‌آوردهای بین‌المللی گزارش شده بسیار زیاد است.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «در حال حاضر از موسسات ما، آن هم در صورتی که قدم‌های پژوهشی خود را به‌درستی بردارند، تنها انتظار می‌رود پروژه‌هایی که سال‌ها پیش گزارش شده‌اند را بازتولید و تکرار کنند. البته این دست‌آورد کمی هم نیست.»

«علی فدوی»، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه دوم مهر ۱۴۰۰ در یک برنامه تلویزیونی گفته بود امروز جمهوری اسلامی در حوزه علم کوانتوم، در عرصه نظامی جلودار است اما به دلیل مسایل محرمانه، خیلی قادر به صحبت در این حوزه نیست.
+77
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  ول کنید اینها را, باز شیشه از بالا و پایین استعمال کردند رفتند تو عالم هپروت. اینها ارزش پاسخگویی ندارند بگذارید این قآتلان دست ناپاک بی ابرو در جهل مرکبشان باقی بمانند.
  1
  35
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  ناف جمهوری اسلامی رو با دروغ بریدن ، مملکت رو‌ نابود کردن ، یک‌ مشت دزد و بیعرضه
  1
  37
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  در زمان شاه فقید تمامی افسران نظامی تحصیل کرده دانشگاه افسری بودند و بیشتر آنها برای دوره های تخصصی به دانشگاه های امریکا و ایتالیا فرستاده می شدند اما در حکومت اسلامی هر ادمکش و مزدوری را فرمانده سپاه می کنند و داشتن سواد و تخصص ملاکی نیست اما مزدوری برای ولایت فقیه شرط اساسی رسیدن به پست های فرماندهی سپاه است.
  1
  35
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  الان کاربر رزم جو از دوقوز آباد آمریکا میاد انجمن فیزیک ایران رو جاسوس موساد و غربی ها میدونه خخ
  0
  29
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Dozakhi - شفیلد، انگلستان
  تو نمیخواد بخاطر محرمانه بودن اصرار فاش کنی. معنی و مفهوم فیزیک کوانتوم که محرمانه نیست. اگر تونستی از روی متن بخونی که فیزیک کوانتوم چی هست ما حرفت رو قبول میکنیم. کار سختی نیست از روی متن خوندن. من شرط میبندم که سواد اون کارم نداری.
  0
  13
  جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.