نخست وزیر پیشین اسرائیل: توانایی از کار انداختن دائمی برنامه هسته‌ای ایران را نداریم

اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل. (عکس از آرشیو)ایهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، با انتشار مقاله‌ای در سایت عبری‌زبان هاآرتص، گفته است که اسرائیل دارای توانایی‌های نظامی متعارفی که آن کشور را قادر به حمله و از کار انداختن دائمی تاسیسات هسته‌ای ایران کند - همانند آن‌چه در سال ۱۹۸۱ در عراق و در سال ۲۰۰۷ در سوریه انجام داد - نیست.

متعاقب انتشار این مقاله، بخش فارسی صدای آمریکا با سفارت اسرائیل در واشنگتن، دفتر نخست وزیر اسرائیل، و نیز وزارت خارجه اسرائیل تماس گرفت و واکنش آنها را جویا شد. اما یک سخنگوی سفارت اسرائیل حاضر نشد در این رابطه اظهارنظر کند.

ایهود المرت در این مقاله، که خلاصه‌ای از آن به زبان انگلیسی در سایت «میدل ایست مانیتور» منتشر شده است، می‌گوید که سیاست دنبال شده از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر قبلی اسرائیل، در سال‌های اخیر و هشدارهای مداوم نسبت به این که ایران در آستانه تبدیل شدن به یک «قدرت هسته‌ای» است، سیاستی نادرست است؛ چرا که «غنی‌سازی فشرده و سریع الزاما ایران را در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای قرار نمی‌دهد.»

وی افزوده است که ایران در همه مراحل چند ماه تا تولید مقادیر مورد نیاز اورانیوم غنی‌شده برای قرار گرفتن در آستانه تبدیل شدن به یک کشور هسته‌ای، فاصله داشته است؛ اما پرسشی که باید مطرح شود این است که چه چیزی ایران را به تبدیل شدن به یک کشور هسته‌ای نزدیک‌تر می‌کند.

نخست وزیر پیشین اسرائیل همچنین گفته است که اگرچه مقادیر اورانیوم غنی‌‌شده بخشی ضروری برای رسیدن به آن مرحله است، ولی شرایط دیگری هم باید فراهم باشد که ایران امروز به آنها دسترسی ندارد. وی تاکید می‌کند که تا تبدیل شدن ایران به یک کشور دارای توانایی هسته‌ای زمان زیادی باقی مانده است.

آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل پیشتر گفته بود این کشور آماده‌سازی‌ها برای اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران را «به شدت تسریع» کرده است.
+40
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  ما که خیلی وقت هست داریم میگیم هیچ غلطی نمی‌تونید بکنید بجز کشتن دانشمند ها و حمله به سوریه.
  55
  26
  ‌چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا. شما‌ غلط میکنی! برای ما بین شما و اونها فرق زیادی نیست! نه تو شماها مرد پیدا میشه و نه تو اونها. ما هم این وسط گیر افتادیم!
  5
  18
  ‌چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. وقتی میگم کبابت رو باز یزن نمیخیواز حرف بزنی همینه. اون کلمه متعارف رو هم بخون. میگه باسلاح متعارف. میدونی یعنی چی؟ خودم برات یه پنکه میخرم اینقدر کباب با باد بزن تو وست وود باد نزنی
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  kourosh2369 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  شما جهودا بچه کشید خخخخ
  9
  5
  ‌چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.