نماینده مجلس ایران: سوخت ارسالی به لبنان «مجانی نبود»

العربیه :هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران با رد ادعای حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان مبنی بر هدیه‌بودن محموله‌های سوخت ارسالی از سوی تهران، گفت که این محموله‌ها مجانی نبوده و پول آنها پیشاپیش پرداخت شده است.

بیگی نژاد، یک‌شنبه 26 سپتامبر تاکید کرد که پول این محموله‌ها دریافت شده و این محموله‌ها هدیه نبوده‌اند.

او همچنین افزود که ایران باید با کشورهای دوست و همفکر از جمله ونزوئلا و لبنان از نزدیک کار کند.
سکوت دولت لبنان
تانکرهای سوخت ایرانی اواسط ماه گذشته در سایه سکوت دولت لبنان از بندر بانیاس سوریه وارد لبنان شدند.

اولین محموله سوخت شامل 80 تانکر به مقدار 4 میلیون لیتر بود که بار خود را در جایگاه‌های «الامانه» تحت تملک حزب‌الله در شهر بعلبک تخلیه کردند.

شرکت مالک این جایگاه‌ها که از سال 2020 تحت تحریم آمریکا است، پس تحویل سوخت، طبق اولویت‌های تعیین شده از سوی حزب‌الله اقدام به توزیع سوخت کرد.

بسیاری از شهروندان لبنان اظهار داشتند که حزب‌الله می‌بایست به‌جای ورود قاچاقی سوخت از ایرانِ تحت تحریم‌های بین‌المللی، مانع قاچاق بنزین و مشتقات نفتی به سوریه از گذرگاه‌های مرزی تحت کنترلش می‌شد.

کنشگران لبنانی همچنین از تیراندازی شادمانه عناصر حزب‌الله در کنار تانکرهای سوخت به‌شدت انتقاد کردند و این اقدام آنها را خطرناک و غیر عاقلانه به‌شمار آورند.
تانکرهای سوخت ارسالی از ایران به لبنانبازسازی جایگاه از دست‌رفته
در همین رابطه، باربارا لیو، نامزد معاونت وزارت خارجه آمریکا سوخت ارسالی ایران برای حزب الله را ترفندی از سوی این حزب برای بازسازی جایگاه سیاسی خود نزد مردم لبنان دانست و بیان کرد که این محموله‌ها نمی‌توانند بحران انرژی و مشکلات اقتصادی لبنان را حل کنند.

او که در نشست کمیته روابط خارجی مجلس سنا آمریکا سخن می‌گفت، افزود، ایالات متحده آماده لغو برخی تحریم‌های مرتبط با قانون «سزار» است تا لبنان بتواند از طریق سوریه به واردات گاز و برق از مصر و اردن اقدام کند.
صف‌های طولانی
لبنان مدتها است با مشکل سوخت دست به گریبان است و شهروندان این کشور برای خرید سوخت سمیه‌بندی شده مجبور به انتظار در صف‌های طولانی هستند.

تصمیم حزب‌الله در وارد کردن سوخت از ایران در 19 اوت گذشته با ادعای هدیه ایران به مردم لبنان، واکنش منفی مردم و مخالفان سیاسی این گروه وابسته به ایران را در بر داشت و منتقدان حزب‌الله را متهم کردند که کشور را به تهران فروخته است.

همزمان مقامات دولت لبنان اعلام کردند که این کشور تحریم‌های مالی و بانکی بین‌المللی علیه ایران را نقض نمی‌کند.
+2
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  اگر سوخت مجانی نبود ، پولش را چه سازمانی باید بدهد؟!؟ دولت لبنان که نمیدهد ، حزب الله هم که مزدور خود شما بوده و بخرج ج.ا زندگی میکند
  0
  10
  ‌سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  نه خب نبود!!؛حزب الله پول رو از شما تو تهران گرفته و بجای خرج کردن برا خرید اسلحه های قشنگ آمریکایی و روسی و فرانسوی نفت خریده!!
  0
  8
  ‌سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.