نخست‌وزیر اسرائیل: ایران تمام خط قرمزهای هسته‌ای را زیر پا گذاشته است

 نفتالی بنت می‌گوید تحمل اسرائیل در برابر برنامه هسته‌ای ایران «به پایان رسیده» و کشورش اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی برسد.رادیو فردا :نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه پنجم مهر در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، ایران را متهم کرد که تمام «خط قرمزهای هسته‌ای» را زیر پا گذاشته است.

نفتالی بنت گفت که ایران ذیل «چتر هسته‌ای» به دنبال تسلط بر خاورمیانه است.

او اظهار داشت: ایران در مسیر نظارت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خرابکاری کرده، پادمان‌های آژانس را زیر پا گذاشته و غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد را که تنها یک مرحله کمتر از اورانیوم ۹۰ درصدی برای تولید بمب اتمی است، ادامه می‌دهد.

آقای بنت تصریح کرد که برنامه هسته‌ای ایران ماهیت «نظامی» دارد و با هدف دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای است و در این مسیر، در حال رسیدن به نقطه بی‌بازگشت است.

او تاکید کرد که تحمل اسرائیل در برابر برنامه هسته‌ای ایران «به پایان رسیده» و کشورش اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی برسد.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران، روز ۳۰ شهریور در سخنرانی مجازی برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل به «فتوای رهبر ایران» اشاره و تاکید کرده بود که ایران هرگز درصدد تولید سلاح کشتار همگانی نیست زیرا «حرام» است.

او گفته بود که آمریکا نقض عهد کرده و از برجام خارج شده است و «ایران هرچند آماده مذاکرات است اما به آمریکا اطمینان ندارد».

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی گفت که کشورش آماده بازگشت به برجام است اما منوط به این‌که تهران نیز «به صورت کامل» آن را اجرا کند.

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، ساعاتی پیش از سخنرانی نفتالی بنت در مجمع عمومی، گفته بود که مذاکراتی میان آمریکا و قدرت‌های جهانی با اسرائیل بر سر «طرح ب» در صورت شکست مذاکرات اتمی با ایران در وین، در جریان است.

یک مقام ارشد آمریکا نیز در روزهای گذشته به خبرگزاری‌ها گفته بود که «طرح ب» در دست بررسی است.

اسرائیل گفته که در کنار «طرح ب»، «طرح ج» یا سومی نیز از سوی خود اسرائیل در قبال ایران آماده شده است. مقامات ارشد اسرائیل به صراحت گفته‌اند که طرح مستقل کشورشان حمله نظامی به ایران است.

نفتالی بنت در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل در حالی که از «بی‌طاقت شدن اسرائیل در برابر برنامه اتمی ایران» سخن گفت، اشاره‌ای به احتمال حمله نظامی نکرد.

نخست‌وزیر اسرائیل اظهار داشت: ایران امروز «بسیار ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر از آن است که در ظاهر دیده می‌شود؛ دولت فاسد ایران حتی ناتوان در تامین آب مناطقی از کشور خود است؛ اقتصادش در حال فروپاشی است؛ رژیم تهران دچار انحطاط داخلی است و اگر (جامعه جهانی) عزم کند و اگر از منابع و ابتکاراتی برای متوقف کردن آن‌ها استفاده کند، (در غلبه بر ایران) موفق خواهد شد».

او می‌گوید: «هدف ایران اعمال حاکمیت در منطقه با استفاده از چتر هسته‌ای است» و به موازات آن، «در تمامی دهه‌های گذشته عامل کشتار و خونریزی و نابودی در خاورمیانه بوده است».

آقای بنت افزود: «هر چه حکومت ملاها به آن دست می‌زند با ویرانی روبرو می‌شود؛ عراق، سوریه، لبنان، یمن و غزه، که تندروهای آن مورد حمایت ایران قرار دارند، یک وجه مشترک دارند؛ همگی به آستانه فروپاشی اقتصادی رسیده‌اند».

نخست‌وزیر اسرائیل این را نیز گفت که ایران در کنار برنامه هسته‌ای خود، با توان پهپادی به اهدافی در عربستان و عراق حمله کرده است.

به گفته او، این پهپادها از نوع «شاهد ۱۳۶» عامل حملات اخیر دریایی و باعث کشته شدن یک شهروند بریتانیایی و یک شهروند رومانیایی (در ماجرای کشتی «مرسر استریت») بود.

نفتالی بنت یادآور شد: آن‌چه در خاورمیانه آغاز می‌شود، در خاورمیانه هم متوقف نمی‌شود.

نخست‌وزیر اسرائیل، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران را «قصاب تهران» نامید و گفت او یکی از چهار عضو هیات‌های اجرایی اعدام‌های سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) در ایران بوده و شواهدی در دست است که پس از اعدام‌ها، پول جیب اعدامی‌ها در آورده و شمرده می‌شد و ابراهیم رئیسی می‌نشست و کیک خامه‌ای می‌خورد.
غیبت موضوع فلسطینی‌ها در سخنرانی بنت
در سخنرانی ۲۶ دقیقه‌ای نخست‌وزیر اسرائیل، که طولانی‌تر از نطق‌های اکثر رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل بود، او حتی یک بار هم به واژه فلسطینی‌ها اشاره نکرد.

این در حالی است که در طول دهه‌ها معضل اصلی اسرائیل ادامه نزاع خونین و به‌شدت پیچیده با فلسطینی‌ها بوده و هست.

نفتالی بنت ماه گذشته نیز در سفر به واشینگتن برای دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود که به مذاکره با فلسطینیان و صلح با آن‌ها اعتقاد ندارد.

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان، در آغاز این هفته در سخنرانی مجازی خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل به شرایط وخیم عامه فلسطینیان و نبود هر نوع چشم‌انداز صلح اشاره کرده و گفته بود که آماده مذاکره است اما دولت اسرائیل شهرک‌سازی‌ها را به واقعیات غیر قابل تغییر مبدل کرده و کماکان «می‌خواهد ملت فلسطین را زیر سلطه خود بگیرد».

نفتالی بنت ضمن نادیده گرفتن کامل سخنرانی محمود عباس و عدم اشاره به معضل نزاع اسرائیلی- فلسطینی، گفت که اسرائیل در صدد پیشبرد «پیمان‌های ابراهیم» است و «قراردادهای بیشتری در راه است». او توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارم مهر با وزیران خارجه امارات متحده عربی و بحرین، که آن‌ها نیز برای شرکت در مجمع عمومی به نیویورک آمده‌اند، دیدار کرد. این نخستین دیدار نفتالی بنت با مقامات ارشدی از امیرنشین‌های خلیج فارس از زمان رسیدن او به نخست‌وزیری در چهار ماه پیش بود.
+12
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  اولاً ایران نه و مُلاهای خبیث رژیم جمهوری منحوس اسلامی ! ثانیاً کدوم خط قرمز ؟ همون خط قرمزی که کره شمالی و اسرائیل و پاکستان و دیگران سالها ازش رد شدند و به هیچ کجا هم پاسخگو نبودند!!! در واقع سگ زرد برادر شغاله . همتون سر تا پا یه کرباسین!!
  2
  17
  ‌سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  Momiji - توکیو، ژاپن. تازه فهمیدی رفیق؟. این بیشرفها بمب رو با امام زمان اشتباه گرفتن و الان بیست ساله که ۶ ماهه ایران بمب خواهد ساخت! اما تو جمهوری اسلامی مرد پیدا نمیشه وگرنه تا الان صد بار از ان پی تی خارج شده بود و این بمب لعنتی رو ساخته بود و خیال یه دنیا رو راحت کرده بود! .
  2
  5
  ‌سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  بابا برید بزنید دیگه چقدر شعار میدید
  7
  2
  ‌سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  در عجبم از بازدید کننده های این خبر که از پر رویی و بی حیایی این اسرائیلی ها هیچی نگفتن. مردیکه الدنگ خودش بمب اتم داره هزار جور هم انواع خط قرمز رو رد کرده برا ایران اراجیف میبافه. شما که خوب می دونید ته مونده نسلتون رو مدیون کوروش کبیر هستید که زن هاتون رو از دربار پادشاه بابل نجات داد.
  1
  4
  ‌سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.