روایت سقوط شاه ایران به قلم دیپلمات پیشین آمریکا منتشر شد

 دیدار و گفتگوی محمدرضا شاه، آخرین شاه ایران و جیمی کارتر، رئیس جمهور اسبق آمریکایورونیوز :کتاب تازه‌ای به نام «شب در تهران» درباره پشت پرده سقوط آخرین شاه ایران که فیلیپ کاپلان، دیپلمات بازنشسته آمریکایی آن را بر پایه واقعیت‌های تاریخی نوشته، به زودی به بازار می‌آید.

فیلیپ کاپلان با ۲۷ سال پیشینه خدمت در جایگاه سفیر و دیپلمات دولت آمریکا شاهد برخی رویدادهای مهم تاریخی بوده و از جمله در زمان سرنگونی فردیناند مارکوس، دیکتاتور پیشین فیلیپین، جانشین و مسئول سفارت آمریکا در مانیل، پایتخت این کشور بود. او همچنین در حول و حوش دوران انقلاب ایران در سال ۱۹۷۸ یکی از اعضای ستاد برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دولت واشنگتن، یعنی بازوی اصلی راهبردی وزارت خارجه آمریکا بود.

کاپلان که اکنون از خدمت در وزارت خارجه آمریکا بازنشسته شده، می‌گوید: «یک روز دیدم شخصی از کارکنان ما که مسئول میز ایران بود برای سفر آماده می‌شود. از او پرسیدم کجا می‌روی؟ گفت برای برکناری شاه ایران به آن کشور می‌رود. گفتم: جالب است، آیا نگران آیت‌الله‌ها نیستید؟ گفت که مهم نیست و شاه را پایین می‌آورد؛ و رفت.»

او در ادامه می‌گوید: «من با [جیمی] کارتر مشکل داشتم زیرا فکر می‌کردم که سیاست‌های او ما را به جایی که باید برویم، نمی‌رساند.»

کاپلان با بیان اینکه سفیر آمریکا در ایران سیاست دست روی دست گذاشتن را در پیش گرفته بود، می‌گوید: «او هفته‌ای یکبار شاه را ملاقات می‌کرد و کاملاً نسبت به آنچه قرار بود رخ دهد بی‌تفاوت بود.»

وی می‌افزاید: «زمانی که رابطه ما با ایران از بین رفت، بسیار ناراحت شدم و این گونه بود که ایده نوشتن این کتاب شکل گرفت.»

کتاب «شب در تهران» که نسخه چاپی آن توسط انتشارات ملویل منتشر شده و از ۱۹ اکتبر در دسترس است، داستان دیوید وایزمن، دیپلمات آرمان‌گرای آمریکایی را روایت می‌کند که وظیفه دارد شاه ایران را از قدرت خارج و بهترین گزینه را از میان ارتش، روحانیت و طبقه حاکم برای جانشینی او پیدا کند.

کاپلان می‌گوید: «برخی از مردم فکر می‌کنند که دیپلماسی مهمانی یا جشن است. برخی دیگر فکر می‌کنند که این موضوع در مورد چیزهای خوب مثل گفتگو و توافق است. در حالی که دیپلماسی تلاش برای متقاعد کردن طرف مقابل است تا کاری را که شما می‌خواهید، انجام دهد. گاهی اوقات این کار نمی‌کند و اقدامات دیگری انجام می‌شود.»

او می‌گوید: «هنری کیسینجر یک بار به من گفت که دیپلماسی بدون قدرت باعث تحقیر می‌شود. نقطه مقابل نیز صادق است، قدرت بدون دیپلماسی می‌تواند شما را درگیر کند.»

کاپلان در ادامه می‌گوید: «بحث مهمی که سال‌ها ادامه دارد این است که آیا باید بیشتر بر قدرت تمرکز کنیم یا بر دیپلماسی؟ انتخاب کردن میان این دو گزینه کار غلطی است. تنها راه برای کارکردن این است که از هر دو به طور همزمان استفاده کنید.»

کتاب کاپلان در ژانر «تریلر» نوشته شده که درونمایه هولناک در فضای پلیسی و جاسوسی دارد. ژانر تریلر در ادبیات شکل تحول‌یافته ژانر کلاسیک پلیسی است.
+91
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج

  شاه آدمی نبود که کارای صدام رو انجام بده و بشه یه بزدلی که هر جا بهش بگن حمله کنه و از ایران کشوری وحشی نمایان کنه، . خیلی ها میگن چرا مدل اتاترک آخوند ها رو نابود نکرد، جواب اینه که اگر این کارو میکرد ایران رو به عنوان نقض حقوق بشر به دیکتاتوری تبدیلش میکردن و تحریم شروع میشد چه بسا جنگ میشد، . خلاصه از همه طرف گرفته بودنش که آخر هم کیش و مات شد چون منافع کشورهایی بر این بود که ملاها بیان ، . با به وجود امدن کشوری در منطقه هم نیاز به ایران کمرنگ شد ، که همه و همه دست به دست هم داد، . سیاست قوی هم نداشتیم و تازه داشت پایه ریزیهای رضا خان جون میگرفت و تقریبا به ۱۰ سال وقت نیاز داشت. بزرگ ترین شانس ما این بود این داستان رو که آخوندا بیان در زمان احود شاه اجرایی نکردن وگرنه الان با الاغ سفر میکردیم .
  25
  92
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  اونوقت یه عده فکر میکنند انقلاب کردند.همونایی که شاه رو بردن این آخوندهارو آوردن . موقعش برسه اینارو هم میبرند یکی دیگر رو میآورند
  14
  113
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خاک بر سر ما مردم بی لیاقت که اجازه میدهیم دولت های خارجی برای ما حکومت تعیین کنند. و خاک بر سر چپی هایی که جلوتر از مسلمان ها عکس آن ملعون را در ماه دیدند و ستون پنجم دشمن در کشور ما شدند.
  19
  122
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - میلان، ایتالیا

  محمدرضا پهلوی چگونه بود که خود را مسلمان می‌دانست. مناسک حج را انجام و هر سال هم به زیارت مطهر امام هشتم روان میشد. ولی با این‌حال شرب خمر هم می‌کرد! یا رومی روم یا زنگی زنگ. کسی هست در این باب اطلاعات مناسبی داشته و شیر کند؟
  134
  48
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  این کتاب تاریخیه یا رُمان( تریلر) ؟ اگه هر دو باشه جالب نیست، چون تریلر یه رمان مهیج است پیاز داغش رو باید زیاد کنه تا جالب بشه .البته بعنوان شروع داستان نویسی بد نیست، خوبه
  43
  19
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]مشکل شما در فهم دین و دینداری و انسانیت همینه. فک میکنید هرکی شراب نخوره آدم با ایمانیه حتی اگر تریاک بکشه ! اصل و اساس دینداری و تقوا فقط و فقط به رفتار نیک، گفتار نیک و پندار نیک برمیگرده. ربطی به زرتشی و مسلمان نداره در اسلام هم دروغ نگفتن، عمل صالح، نیت و افکار پاک داشتن ،اصل و اساس دین هستش بقیه چیزها همه ظواهر و زوائد هستش که هرکسی آمده از دینهای قبلی و تفکرات قبلیش سرهم کرده به اسم اسلام و خدا وگرنه هر انسانی این سه اصل رو‌در زندگیش رعایت کنه قطعا هم در این دنیا هم اون دنیا در بهشت خواهد بود. شما در خوردن هر چیزی رعایت کنی هیچ چیزی منع نداره مگر میشه دین قبلی خدا شراب مشکلی نداشته باشه و بعدی مشکلدار بشه؟ مشخصه عربها زیاده روی میکردند و قابل کنترل نبوده و الانم مسلمانها در همه چیز زباده روی میکنند از دینداری بگیر تا همه اعمالشون با زور و تندی هستش. خلاصه شاه هم اگر خورده قطعا گناهش به اندازه گناه بازاری ها و قاضی های ج اسلامی نیست که یکسال دزدی و کم فروشی و حکم قتل مردم بیگناه رو میدن بعد یه شب کتاب سرمیگیرن توبه میکنند میگن تمام شد.
  17
  28
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::مش قصاب - مونتا، ساحل عاج::]. این استدلال مسخره چیه که زیادهم میشنوم؟تکنولوژی چه ربطی به حکومتها داره؟اگه بجای رضاخان یه هوشنگ خانی سرقدرت میومد راه آهن و شناسنامه نمیومد به ایران؟اگه یکی بهت بگه چون لپتاپ و موبایل دستت داری بخاطر حکومت ایرانه خودت خندت نمیگیره؟ یا همینکه رفتی ساحل عاج واونجا اینترنت داری ازبقل حکومت ایران نیست؟شاید باالاغ میرفتی بجای ساحل عاج تو دریای احمر غرق میشدی وپات اونجا نمیرسید.آره یه کارایی کرد ولی به اندازه کافی هم برداشتن آوردن امریکا ولی چون تو توی ساحل عاجی ندیدی ونمیدونی0.بمون همونجا وبذار مغزت آک بند بمونه
  26
  17
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. اولاً شاه سیاستمدار بود و این ویژگی سیاستمداره که به وقتش هم لبی تر کنه و هم نمازی بخونه، شاه یک ورزشکار بود سیگار نمیکشید و مشروبخوار هم نبود آدم پرخور و شکمچرانی هم نبود برای همین در سن پنجاه سالگی مثل آخوندها که در سن بیست سالگی حامله میشوند شکمش بزرگ نبود دوماً تو برای ما با چغندر جمله بساز
  22
  33
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. شاه مشروب میخورد ولی مثل آیت الله هایتان در خفا نمی خورد. هرسال یا بخاطر خر کردن همان آیت الله و یا بخاطر اعتقادات خودش به زیارت امام رضا میرفت، ولی همان امامت اصلا اعتقادی به امام رضا نداشت ، دم از اسلام میزد ولی یکبار نزدیک حرم هم نرفت . بگفته خودت شاه مکه رفت و به زیارت هم رفت ، لذا مسلمان بود . مسلمانی با اعتقادات خودش و برای خودش ، ولی بدروغ تبلیغ دین نمیکرد و کسی را به اجبار و ساندیس تشویق هم نمیکرد. زنگی زنگ، یا رومی روم را باید برای آنهایی بکارگیری که کارهای ناشایست میکنند، دروع و نیرنگ و ریاکاری میکنند، قران مخوانند و زیر بقل گذاشتن آن لواط میکنند و یا به دیگر ظلم میکنند. این مثال برای انسان صادق ، فداکار و وطن دوست صدق نمیکند.بعدش بروبا میله ات بازی بکن بچه .
  24
  31
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. زندگی شخصی هر کس به خودش مربوطه نه به تو عن چوچک. شراب خورد که خورد. اصلا ما همه میخوریم تو چه کاره حسنی؟ مگه ما یا اونو تو قبر تو میخوابونند؟ ما ملتی بوده و هستیم که نه تاریخ میخوانیم و نه به حرف بزرگمردان گوش میدیدم. مرحوم احمد کسروی, فریدون فرخزاد, شاهپور بختیار مادام میگفتند گول آخوندهای نعلین پوش, گدا و دله دزد, بیسواد و کودن را نخورید. اما کو گوش شنوا. نتیجه بی تدبیری پدران ما همین جهنمی شد که الان میبینیم. حالا بدوید دنبال حقوق باز نشسته گیتون.
  14
  44
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::مش قصاب - مونتا، ساحل عاج::]. دوست عزیز اخوند فقط در برابر چشم انگیسی آمریکایی فرانسوی روسی و چینی بشر حساب میشه اونم به ظاهر ولی در برابر چشم بقیه یه تروریست دزد بچه باز و مفت خوری بیش نیست پس شاه اشتباه بزرگی کرد که از شرشون خلاص که نشد هیچ مجال و امکانات زیادی بهشون داد. لعنت به اخوند انگلیسی
  3
  21
  ‌سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. بشین سر جات، فلسفه نباف. چرا، اگر هوشنگ خان جای رضا شاه کبیر نشسته بود، راه آهن در ایران راه اندازی میشد، اما به جای نشستن در کوپه، بابابزرگ من و شما رو میبستن به "لوکوموتیر" که اون رو دنبالشون بکشن. اما ثروت رو راست میگی، نباید اون صد هزار میلیارد دلار رو میاوردند آمریکا. باید میذاشتن ایران که آخوند هاپول کنه.
  9
  18
  ‌سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. شراب طبیعی بودتوی ایران، تمام ترشیجات و غذاهااز انگور ساخته میشدانگورغذای اصلی بود،اماحالا جاش رو گوجه گرفته،گوجه یه چیز تازه است کلمپ از امریکا اوردچندقرنه،اماانگورچندهزارسال
  0
  5
  ‌سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - میلان، ایتالیا
  [::Chokam - ری، ایران::]. احسنت، بله. ساندیس آب انگور یکی از بهترین‌ها در جهان است. هر روز میخورم. ولی اونایی که اینا میخورن تخمیر شده و از مسکرات است که حتی خداوند به سلیمان بارها گفت که نخورید. ولی چرا مسیح ع گفت بخورید برای من سؤال است!
  6
  2
  ‌سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. اون موقع آب تمیز نبودذخیره اش هم دیگه مشکلتر میشد بهداشتش،برای همین شراب و البته اگه بمونه شراب ترش بشه بهداشتی تر بود. سپاه روم اون موقع عیسی که کشورگشایی میکرد هر محل میرفت آب اون محل نمیخوردن، با خودش شراب می بردشراب ترش یاvinegar وینگر،یاسرکه .بخاطر تمیزتربودن نسبت به آب مسیحیت اون موقع توصیه کرد
  0
  2
  ‌سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. تو هم که مثل آب عماله هی برو بیا به همه منفی بده. اینقدر منفی بده تا بقول مموتی منفی دونت در بیاد.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - میلان، ایتالیا
  [::Chokam - ری، ایران::]. جالب بود.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. ایناتوی انگلیسی امده، ما انگلیسی نمیخونیم برامون جالبه،وگرنه برای انها پیش پاافتاده است. ما خیلی عقب هستیم طوریکه برعکس میشه به انها منفی میدیم
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. فاطی اگه یه جوک بنویسی بیشتر دوستت داریم!. حرف نزن
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. اینجا میگن تو من هستی! در حالیکه احمق ترین فرد هم میتونه بفهمه هیچکس شبیه من نمی نویسه،نه شما،ونه کسی دیگه.البته مدیا پر ازاین احمقهاست چون براحتی میشه فهمیدهمه کامنتا تکراری است،جز من. البته مال منم تکرارمقاله انگلیسیه ولی غیرتکراری برای فارسی.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.