رئیس‌جمهوری آذربایجان از مانور نظامی ایران در مرزهای قره باغ انتقاد کرد

رادیو فردا :الهام علی‌یف می‌گوید آذربایجان هم به‌صورت شفاهی و هم کتبی و هم با احضار سفیر ایران، به ادامه ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ کوهستانی (منطقه خان‌کندی) اعتراض کرد.
 
رئیس‌جمهوری آذربایجان روز دوشنبه پنجم مهرماه با انتقاد از مانور نظامی ایران در مرزهای مناطق آزاد شده قره‌باغ کوهستانی اعلام کرد کامیون‌های ایران به رغم هشدارهای متعدد باز هم وارد قره‌باغ شده‌اند.
 
الهام علی‌یف در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت برگزاری رزمایش نظامی در مرزهای مناطق آزاد شده آذربایجان حق حاکمیتی ایران است، اما سوال این‌جاست که چرا طی ۳۰ سال گذشته که سه منطقه مرزی فضولی، جبرائیل و زنگلان تحت اشغال ارمنستان بود، ایران رزمایش نظامی انجام نداد.
 
او گفت در ماه اوت به مقامات کاخ ریاست‌جمهوری دستور داد تا موضوع «ورود غیرقانونی» کامیون‌های ایرانی به منطقه قره‌باغ را با سفارت ایران در میان بگذارد.
 
عباس موسوی سفیر ایران در باکو طی هفته‌های گذشته از دو دیدار خود با معاون رئیس‌جمهوری آذربایجان خبر داده بود. او همچنین ۲۰ مرداد به وزارت خارجه جمهوری آذربایجان احضار شد.
 
آقای علی‌یف می‌گوید آذربایجان هم به‌صورت شفاهی و هم کتبی و هم با احضار سفیر ایران، به ادامه ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ کوهستانی (منطقه خان‌کندی) اعتراض کرد، اما به رغم این اعتراضات، از ۲۰ مرداد تا ۲۰ شهریور باز هم ۶۰ کامیون ایرانی بدون اجازه آذربایجان وارد قره‌باغ شدند.
 
حدود ۱۰ روز پیش جمهوری آذربایجان دو راننده کامیون ایران را به اتهام ورود غیرقانونی به منطقه خان‌کندی قره‌باغ کوهستانی بازداشت کرد. جمهوری آذربایجان همچنین از دو هفته پیش در نزدیکی روستای «ائیوازلی» در مسیر جاده گؤروش‌-قاپان اخذ عوارض گمرکی از کامیون‌های حامل کالا از ایران به ارمنستان و برعکس را آغاز کرده است.
 
آقای علی‌یف می‌گوید از آن زمان هیچ کامیون ایرانی وارد قره‌باغ نشده است. او درباره عوارض گمرکی نیز گفت که این موضوع مختص کامیون‌های ایرانی نیست و از کامیو‌ن‌های گرجستان نیز دریافت می‌شود.
 
دولت آذربایجان می‌گوید جاده گؤروش‌-قاپان برای ارسال کالا از ایران به ارمنستان در نظر گرفته شده است، نه برای تردد غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به منطقه خان‌کندی.
 
در جریان جنگ ۴۴ روزه پاییز پارسال، جمهوری آذربایجان مناطق اشغال شده توسط ارتش ارمنستان طی نزدیک به سه دهه گذشته را آزاد کرد، اما نظارت بر منطقه خان‌کندی که اکثریت ساکنان آن ارمنی‌تبار هستند، به همراه جاده لاچین برای اتصال خان‌کندی به ارمنستان، برای پنج سال به نیروهای نظامی روسیه محول شد.
 
آقای علی‌یف گفته است پست‌های نظامی جمهوری آذربایجان از جاده منتهی به خان‌کندی تنها پنج متر فاصله دارد و همه اطلاعات کامیون‌های ایرانی و محموله‌های آن‌ها رصد شده و به اطلاع ایران نیز رسانده شده است.
 
او گفت بعد از اعتراض آذربایجان، کامیون‌های ایرانی با «بی‌سلیقگی و ناشیانه» اقدام به چسباندن پلاک‌های ارمنستان بر کامیون‌ها کردند، اما این اقدام مخفی‌کارانه به حدی با عجله بود که نوشته‌های فارسی روی کامیون‌ها باقی مانده بود و بعضا چند کامیون با استفاده از یک پلاک از جاده لاچین وارد خان‌کندی شدند.
 
به گفته رئیس‌جمهوری آذربایجان، ایران به جای جلوگیری از ورود کامیون‌های خود به خان‌کندی، اقدام به مخفی‌کاری و ادامه تردد کامیون‌ها به قره‌باغ کوهستانی کرد که «یک بی‌حرمتی آشکار» به تمامیت ارضی آذربایجان بود.
 
او در ادامه گفت ما تلاش کردیم موضوع تردد کامیون‌های ایران به قره‌باغ را دوستانه حل کنیم، اما ایران اعتنایی نکرد.
 
علی‌یف گفت در مجموع ۲۵ هزار نفر در منطقه خان‌کندی قره‌باغ زندگی می‌کنند: «آیا این بازار آن‌قدر مهم است؟ آیا این تجارت آن‌قدر مهم است که شما آشکارا به کشوری که دوست و برادر می‌خوانید بی‌احترامی کنید؟ البته ما از تمامی حقوقی که توسط کنوانسیون‌های بین‌المللی و حقوق بین‌الملل تعیین شده است، استفاده کردیم».
 
در روزهای گذشته برخی نمایندگان مجلس ایران نیز به گرفتن عوارض گمرکی از کامیون‌های ایرانی در جاده گؤروش‌-قاپان اعتراض کرده و نیروهای نظامی ایران اقدام به مانور نظامی در مرزهای مناطق آزاد شده آذربایجان کردند.
 
البته سفیر ایران در باکو اخیرا در گفتگو با پایگاه خبری «حاققین آز» آذربایجان اعلام کرد رزمایش یاد شده تهدیدی برای جمهوری آذربایجان نیست و از قبل برنامه‌ریزی شده بود.
+60
رأی دهید
-83

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان

  خدا رحمت کند آن ایرانی ارمنی که وقتی دکان مشروب فروشی اش را بستند پرسید چرا؟ گفتند «اماممان آمده». گفت: «خوب شد امامتان آمد اگر شمرتان میامد چه میشد.»
  19
  102
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  دروغ میگه. قطعاخودشون توافقی داشتند که با مثلا پلاک ارمنی تردد اشکالی نداره و راننده ها هم پلاک ارمنی زدند ولی چیزی که باعث حیرت هستش این یارو فک میکنه دولت ایران داره کامیون میبره اونجا؟ راننده ها عموما مردم همون مناطق هستند و اگر هم نباشند راننده ترانزیت به این چیزا کار نداره و بار مال تجار ارمنی و ایرانی هستش حالا طرف ارمنی اگر بگه پلاک ارمنی بزنید میتونید رد بشید اینا هم دم مرز نصب میکنند و قطعا این تغییر پلاک داخل ایران نبوده چون اجازه خروج داده نمیشه و این چیزهایی هستش که راننده و تاجر ایرانی خبری نداره و به توافقات خودتون مربوط هستش و هیچ بی احترامی نیست و اصلا کجای توافقنامه شما آمده که کامیونها نباید به سمت خانکندی بروند؟ یکی به این احمق بگه حداقل برو یه نگاهی به نحوه تجارت بین تجار خارجی بکن بعد دهنت رو باز کن. تاجر ایرانی محل تحویل کالا رو مشخص نمیکنه حتی بعضی از این بارها ترانزیت هستش و بار از بندرعباس زده میشه برای هر جایی که تاجر اعلام کرده میتونه بره کردستان عراق یا ارمنستان حالا طبق توافق خانکندی هنوز در اختیار ارمنستان هستش و خنده داره میگه اول بار بره ارمنستان بعد ..
  51
  73
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  علی‌یف گفت در مجموع ۲۵ هزار نفر در منطقه خان‌کندی قره‌باغ زندگی می‌کنند: «آیا این بازار آن‌قدر مهم است؟ آیا این تجارت آن‌قدر مهم است که شما آشکارا به کشوری که دوست و برادر می‌خوانید بی‌احترامی کنید؟ میخوان ارمنستان رو خفت کنن و راهش رو از جنوب ببندن. عجب عوضیه این بشر! اینها باید روزی به سرزمین اصلی برگرده اگر اینا مرز برا خودشون میکشن ما هم براشون مرز میکشیم. ضمنا خودم ترکم ولی از پرو بازی هیچ کسی برای ایرانی جماعت خوشم نمیاد. ایرانیها باید حواسشون باشه این حرکت جدید مثل کردستان و غیره است که پشتش سعودی و اسراییلن. اما این بابا حسابش فرق میکنه هرجا مرز ایران نباشه قطعا آذرباییجان هست. این حکومت لعنتی که همه چیز رو با اسلام و انقلاب عوضیشون قاطی کرده باید یکبار این کمونیست سابق، پانترک امروز رو میبرد شهیدگاه اردبیل ببینه سربازای صفوی رو که ننه بزرگش رو از تجاوز ینی چریهای عثمانی حفظ کردن. همه فرزند آذربایجان بودن و برای وطنشون مردن که کمونیست‌های سابق باکو بشن رییس جمهور آذرباییجان. قیافش منو یاد بازرس پلنگ صورتی میندازه.
  49
  132
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد

  من نه طرفدار ارمنستان هستم نه طرفدار آذربایجان . فقط یک سوال: چه طور شده که هم وطنان عزیز این طور شدید طرفدار ارمنستان شدند؟
  63
  43
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران

  زر زیادی زد. به امید روزی که برگردونیمشون ضمیمه ایران. پانترک جماعتم بیخود میکنه غیر این چیزی بگه.
  39
  78
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس

  تمام این آتش از گور ارمنستان بلند میشود، کمونیست های بیشرف سی سال خاک آذربایجان را با کمک روس ها اشغال کرده بودند. قره باغ را تبدیل به لانه سگ کرده بودند عین ایروان!
  83
  35
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  علی یف عزیز خودت را بی خودی خسته نکن ، این رژیم و یک تعداد قانونهای بین المللی یا احترام به همسایگان حالی‌شون نیست فقط بلدندپارس پارس بکنند.هم غیر قانونی وارد و خارج شوند هم قاچاق بکنند هم از دشمنت حمایت بکنندووو.پرروئی هم حدی داره.اگر بی اعتنائی بکنی مطمئنم میایند و پایت را می لیسند.
  37
  31
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  siah76 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس. اقای بیسواد میشه بگی این اذربایجان که براش ممیری که بوجود اومده Wikipedia نگاه کن این ژوزف استالین گور به گور شده این کشور ساخت ۱۰۰ سال قدمت نداره هنوز این نوادگان مغول هم که مثل موش تولید مثل کردنو. زیاد شدن در منطقه و حالا زبون درازی هم میکنن اگه حمایت ترکیه و اسراییل نبود اون نوادگان مغول هم هیچ غلطی نمیتونستن بکنن یاشاسین ارمنستان
  35
  32
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - آخن، آلمان
  وقتی همه با کسی یا کشوری مشکل دارند یعنی اینکه آن شخص یا آن کشور مشکل دارد، حالا یک سوال، یک کشور در جهان را نام ببرید که با ایران مشکل ندارد؟ گنده گوزی کردن واسه دنیا آخرش ادمو به گه خوردن میندازه. به قول همون جک آبادانیه که وقتی خودش از هواپیما انداخت گفت به مادرم بگین لاف آخر بچتو به کشتن داد.
  18
  28
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Gminor - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا
  یاشاسین آذربایجان.
  42
  34
  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  به دارو ندارم قسم میخورم در سایتهای میلیونی آزاد هیچکسی جلوی درگیری لفظی و ......من تا حالا دووم نیاورده و حتی پشت کامپیوتر روانیشون کردم. برید به حال یوکی دعا و نیایش کنید که هواتونو داره و شرایطی نیست که کاری کنم دمتون رو بزارید پشتتون و دیگه پیداتون نشه. بدبختای سرخورده آواره.
  22
  17
  ‌سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::romano - تهران، ایران::]. اولا عثمانی چه ربطی به آزربایجان داره. دوما شما فارسها کل تاریخ با همزبانان افغانی و پاکستانیتون سر جنگ داشتید ما چیزی گفتیم؟ سوما اگر چندبار با هم جنگیدن هزاران بار هم دوستی کردن. الان هم هرجا تورک هست برادران ما هستن. شماها هم اگر نمیخواهید هموطن خوبی باشید یا برگردید افغانستانتون یا دشمنی نکنید. چند ساله حکومت افتاده دستتون فاشیسم رو به انتها رسوندید. کل بشریت رو به کثافت کشوندید. به چی افتخار میکنید؟ حیا چیز خوبیه.
  26
  28
  ‌سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  من هم این سوال را دارم که چرا با اینکه ایران میلیون ترک دارد و هم خیر بیشتری از ارمنی ها برای ایران دارند و هم بالقوه خطر بسیار بزرگی برای ایران هستند ایران و فارسها با تمام قوا از ارمنی ها که هیچ منفعتی ندارند به جز اینکه گاز و مواد عذایی و مهمات مفتی از ایران ببرند. دلیل این همه عشق ایرانی ها به ارمنی ها فقط نفرت و تنفر آنها از ترکها و آذربایجانی است. اما اگر این کار را بیشتر ادامه دهید این ترکها ایران به تکه تکه تجزیه خواهند کرد. در ضمن اگر قرار باشد برگشی باشد باید قسمتهای دیگر ایران به خاک آذربایجان بزرک برگردند چون در آن زمان حکومت ترکها بوده است و ایران در 100 سال گذشته توسط کودتای انگلیس تشکیل شد و انگلیس هر کاری می کند تا این ایران پوسیده به هر طریقی حفظ شود .
  11
  11
  ‌سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران
  یادمه یک زمانی نخجوان و باکو ؛البته هنوز هم ..مردانشان مرد های ایرانی را دست به دست زن هاشون می‌کردند برای ۲۰ دلار .عزیزم سعی کن پا تو از گلیم ات دراز تر نکنی شما اگه خیلی ادعای هم زبانی و قوم پرستی تان میشه ،نمیزفتید ناموس هم زبانتان را برای ۲۰ دلار یک شب اجاره کنید .بی ناموسی که شاخ و دم نداره .پس از شما که نمیفهمید کشور و وطن ناموس است و به این راحتی خواهان تجزیه کردن اش هستید .توقعی نیست
  11
  8
  ‌چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران::]. مثل اینکه یک جورهائی اذیت شدی؟! تو فکر مردم نخجوان و با کو را نکن فکر خانواده و دختران بی گناه ایرانی را بکن که در کشورهای عربی،آسیای شرقی و ترکیه و حتی باکو و نخجوان در چه شرایطی زندگی می‌کردند و می‌کنند .اول خودتان را اصلاح بکنید و بعد برای دیگران نسخه بپچید.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران::]. فعلا که هزاران ساله ملت بزرگ و قدرتمند تورک ایران و قفقاز و توروکیه از ناموستون در مقابل عربها و مغولها و همزبانان افغانیتون و اروپاییها و روسها حفاظت کردن. الته الان دیگه دنیا مدرنی شده و ناموستون خوش خوشان میره آنتالیا ....
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.