پنتاگون: برای انجام حملات هوایی در افغانستان از طالبان اجازه نمی‌گیریم

العربیه :جان اف کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که برای حملات هوایی علیه شاخه خراسان گروه «داعش» و القاعده در افغانستان، سرباران این کشور با اختیارات کامل عمل خواهند کرد.

او، جمعه 24 سپتامبر (2 میزان) در یک نشست خبری گفته است، نیروهای این کشور تمام اختیارات را برای انجام حملات علیه تروریستان در اختیار دارند و فعلا برای انجام عملیات ضد تروریسم در افغانستان به هماهنگی با طالبان نیاز نیست و او تصور نمی‌کند در آینده نیز این کار وابسته به اجازه طالبان باشد.

به گفته او، ایالات متحده در هر گونه عملیات، حفاظت از نیروها را در نظر می‌گیرد. همچنان آمریکا برای مبارزه با تروریستان با پاکستان گفت‌وگو خواهد کرد و برای انجام حملات هوایی در افغانستان با اسلام آباد توافق وجود دارد.

بر اساس توافقنامه‌ دوحه که میان آمریکا و طالبان صورت گرفته است، باید طالبان تمام روابط خود با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده را قطع می‌کرد، اما گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که این گروه به تعهدات خود عمل نکرده است.

این اظهارات سخنگوی پنتاگون، در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی‌ها از بازگشت القاعده در افغانستان وجود دارد و از سویی دیگر قدرت گرفتن شاخه خراسان گروه «داعش» تهدید دیگری در افغانستان به شمار می‌رود.

مقام‌های آمریکایی در 29 اوت اعلام کردند که آنان یک حمله‌کننده انتحاری شاخه خراسان گروه «داعش» را با هواپیمای بدون سرنشین در اطراف میدان هوایی کابل هدف قرار داده‌اند. یک روز پس از آن «سی‌ان‌ان» گزارش داد که در این حمله هوایی، 9 عضو یک خانواده کشته شده‌اند.

نتایج تحقیق «نیویورک تایمز» هم نشان داد که ادعای ایالات متحده، مبنی بر کشتن یک عضو شاخه خراسان گروه «داعش» در کابل درست نبوده بلکه در این حمله پهپادی به «اشتباه» 10 غیرنظامی افغان کشته شده‌اند.

این رسانه آمریکایی، جمعه 10 سپتامبر (19 سنبله)، گزارش داده است که با بررسی ویدیوها و گفت‌وگوهای که در محل رویداد انجام شده، دریافته است که در این حمله پهپادی یک شهروند افغان، که کارمند یک موسسه‌ امداد بوده به اشتباه هدف حمله قرار گرفته است.
+10
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.