کشف یک «هیچ» بزرگ

کشف "هیچ" در بین اجرام آسمانیدویچه وله :گروهی از متخصصان ستاره‌شناس قصد داشتند دو ابر ملکولی در فضا را دقیق‌تر بررسی کنند. آنها اما در کمال شگفتی به یک خلاء، یک خالی بزرگ رسیدند؛ فضایی که ممکن است با انفجار اَبَرنُواَختَر پدید آمده باشد.

ستاره‌شناسان در پی بررسی بیشتر گازهای میان ستاره‌ای (ابر ملکولی) بودند که به یک خلاء عظیم یا دقیق‌تر بگوییم به یک حباب برخوردند عاری از گاز و گرد غبار کیهانی.

قطر این خلاء ۵۰۰ سال نوری است که دو ابر ملکولی همچون دو حباب صابون به آن چسبیده‌اند. دانشمندان در مورد چگونگی پیدایش این فضا تاکنون چیز زیادی نمی‌دانند.

ستاره‌شناسان حدس می‌زنند که یک "اَبَرنواَختر" در پس این خلاء باشد.

پرجرم‌ترین ستاره‌های گیتی با انفجاری عظیم به نام اَبَرنُواَختَر (Supernova) به زندگی خود پایان می‌دهند.

یک "اَبَرنواختر" زمانی رخ می‌دهد که یک ستاره‌ در حال مرگ، شروع به خاموش شدن می‌کند. در آن لحظه به طور ناگهانی منفجر شده و حجم بسیار زیادی نور تولید می‌کند.

احتمال می‌رود که اجزای ستاره از طریق موج ضربه‌ای به بیرون پرتاب شده و به این ترتیب این فضای خالی را پشت سر خود گذاشته باشند.

گازها و گرد و غبار کیهانی سطح ستاره احتمالا در این انفجار عظیم به صورت ابرهای متراکم فشرده شده‌اند و ممکن است که به این ترتیب ابرهای ملکولی را پدید آورده باشند. موضوع بررسی پژوهشگران هم در حقیقت در ابتدا همین ابرملکولی بود.

اما پژوهشگران می‌گویند این "حباب" بزرگ‌تر از است که توسط یک "ابرنواختر" ایجاد شده باشد. به همین دلیل آنها از احتمال دیگری هم سخن می‌گویند: اینکه یک خوشه ستاره‌ای همزمان به طور کامل حدود ۶ تا ۲۲ میلیون سال پیش منفجر شده باشد.

ابرهای ملکولی محل تولد ستاره‌های تازه‌اند. شکل‌گیری ستارگان تازه در قسمت‌های چگال‌تر این ابرها رخ می‌دهد، آنجا که ملکول‌ها همدیگر را متقابلا جذب می‌کنند و متراکم می‌شوند.
+6
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من هرگز نمی توانم معنی هیچ و نیستی را درک کنم چون وقتی چیزی نیست یعنی وجود ندارد و چیزیکه وجود ندارد یعنی نیست و چیزیکه نیست یعنی نیست و بنابر این تمام جهان تا بینهایت هستی است مگر اینکه مغز ما با حواس دهگانه اش قادر به درک این مسئله نباشد و یا اشتباه میکند!؟
  0
  6
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. هیچ ،خمینی وجود داشت ، کسی آنموقع ندید، ولی عوارض ان پس از ۴۳ سال دست از سر ملت ایران بر نمیدارد . مولانا میگه ، ای هیچ بر هیچ مپیچ . اگر هیچ نباشه ؟!؟ چگونه بر هیچ می پیچه ؟!؟
  0
  1
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.