ایران در پاسخ به تقاضای آزادی نازنین زاغری،خواستار بازپرداخت بدهی بریتانیا شد

 همسر و فرزند نازنین زاغری در لندنوزیر خارجه جمهوری اسلامی در دیدار با همتای بریتانیایی خود و در پاسخ به تقاضای آزادی نازنین زاغری بار دیگر بر لزوم بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی این کشور به ایران تاکید کرده است.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز پنج‌شنبه، اول مهرماه، گزارش داد که در دیدار لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، با حسین امیرعبداللهیان که روز چهارشنبه در نیویورک انجام شد، مقام ایرانی خواستار آن شده است که بریتانیا بدهی میلیونی خود به ایران را بپردازد و «در رفع تحریم‌ها قدم‌های جدی بردارد».

این نکته‌ای است که سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز پنج‌شنبه شب در توییتی به آن اشاره کرد. حسین خطیب‌زاده نوشت: «همان طور که وزیر خارجه امیرعبداللهیان روشن ساخت، بریتانیا باید در رویکرد خود تغییری ایجاد کند که باید مدت‌ها پیش می‌داد.»
لیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا، وعده داده بود که در دیدار خود با همتای ایرانی‌اش در روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور، «فعالانه» و «سرسختانه» پیگیر مسئله آزادی اتباع زندانی بریتانیایی در ایران، از جمله نازنین زاغری، شود.

دولت بریتانیا به دلیل تحویل ندادن تانک‌های مدل چیفتن که قرارداد آن بیش از چهار دهه پیش میان حکومت پهلوی و دولت وقت بریتانیا امضا شده بود، حدود چهارصد میلیون پوند به ایران بدهکار است.

نازنین زاغری،‌ زندانی دوتابعیتی، در فروردین ۹۵ در پایان سفرش به ایران که برای دیدار با خانواده رفته بود، در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. حال از چند ماه پیش،‌ با وجود پایان یافتن دوران محکومیت خانم زاغری، حکومت ایران پرونده‌ تازه‌ای علیه او گشوده است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، همواره تأکید داشته است که جمهوری اسلامی تلاش کرده است از همسرش به عنوان گروگان برای دریافت ۴۰۰ میلیون پوند استفاده کند.

موضوع آزادی یا تبادل زندانیان دوتابعیتی در ایران در ماه‌های گذشته بارها مطرح شده است. اما در مردادماه سال جاری وب‌سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، خبر داد که مذاکراتی درباره تبادل نازنین زاغری «در قبال پرداخت بدهی‌های ایران در پرونده خریدهای تسلیحاتی» در جریان بوده، ولی تبادل زندانی با بریتانیا متوقف شده است.

اما روز پنج‌شنبه، اول مهرماه، همزمان بود با دو هزارمین روز از بازداشت و حبس خانم زاغری در ایران، و به همین مناسبت در کنار کارزار همسر و فرزند او، ریچارد و گابریلا رتکلیف، چند مقام بریتانیایی و آمریکایی هم خواستار آزادی او و دیگر زندانیان دوتابعیتی شدند.

از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در توییتی نوشت که حکومت «ایران اکنون دو هزار روز است که نازنین زاغری -راتکلیف را بازداشت کرده است - یکی دیگر از موارد تکان‌دهنده علاوه بر (بازداشت افرادی مانند) نمازی‌ها، مراد طاهباز و عماد شرقی و دیگران. انسان‌ها ابزار چانه‌زنی نیستند.»
علاوه بر آقای بلینکن و رابرت مالی، نماینده ویژه او در امور ایران، راجر کارستنز، نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور گروگان‌گیری، نیز در توییتی خواستار آزادی فوری نازنین زاغری، باقر و سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز شد.

سیامک نمازی بازرگان ۴۹ ساله ایرانی- آمریکایی روز ۲۲ مهر ۱۳۹۵ به اتهام «همکاری با حکومت آمریکا» بازداشت و زندانی شد و پدر ۸۴ ساله‌اش، باقر نمازی، نیز که برای کمک به آزادی او به ایران رفته بود، یک سال بعد دستگیر شد.

به این افراد باید نام انوشه آشوری را نیز اضافه کرد، مهندس بازنشسته ۶۷ ساله‌ای که تابعیت مضاعف بریتانیا را دارد و سال ۱۳۹۶ که برای دیدار با مادرش به ایران سفر کرد بازداشت و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده و برخی از این افراد با زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر مبادله شده‌اند.
+25
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  به این میگن باج خواهی علنی. وقتی او را آزاد کننند همین مبلغ تقاضای غرامت خواهد کرد. ولی از دیدگاه باج بگیران مهم نیست چون این مبلغ را بالا خواهند کشید و خسارت را ملت ایران باید بدهد.
  12
  74
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  ایران تنها کشوری در دنیاست که شهروند خودش رو گروگان میگیره تا یک کشور دیگه رو مجبور به انجام خواسته اش بکنه! مثل این میمونه که آلمان یک آلمانی رو گروگان بگیره بندازه تو زندان تا مثلاً روسیه رو وادار کنه یک کاری براش انجام بده!!
  12
  44
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  در همان اویل که نازانین زاغری توسط نظام اخوندی گروگان گرفته میشود همسر نازانین می بایست فورا" از نازانین جدا شود چون این جدا شدن یا طلاق دادن خیلی تاثیر در ازادی نازانین می داشت . نظام اخوندی برای اینکه نازانین همسری بریتانیای دارد و صاحب یک دختر نیز هست طعمه خوبی برای بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران است!
  11
  17
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  عجب!!! تو فکر کردی که اگر همسر نازنین زاغری طلاق میگرفت اونوقت این بی ناموس ها میگفتند خب حالا ولش کنیم برگرده انگلیس تا دوباره با همسرش ازدواج کنه وگرنه بیوه میمونه!!!
  2
  10
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. دوست عزیز کدوم رفتار این هیولاها شبیهه انسانه که این رفتارشون باشه.
  2
  5
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. من کاملا با نظر شما موافقم ، علاوه بر ان ج.ا با درخواست پول بدهی ، رسما بی گناهی نازنین را تایید کرده است و زندانی کردن یک بیگناه برای رسیدن باهداف شخصی عمل غیر انسانی میباشد
  1
  2
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  تف و لعنت به این رژیم که کودکی یک بچه بدون مادرش ، و دوران زیبای یک مادر را بخاطر منافع کثیف سیاسی از این خانواده گرفتند
  1
  0
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس
  بیشرف های داعشی! وحوش!
  1
  0
  شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.