عراق: ایران با حفر تونل، مسیر آب رودخانه‌های مرزی را تغییر می‌دهد

مهدی رشید الحمدانی، وزیر منابع آب عراق تاکید کرد، به‌دلیل سیاست‌های انتقال آب ایران، 2 کشور نتوانستند درباره سهم عراق از رودخانه‌های مرزی به توافق برسند.

به گزارش «واع»، خبرگزاری رسمی عراق، الحمدانی شامگاه سه‌شنبه 21 سپتامبر اعلام کرد که برای کسب سهم آبی خود از ایران، اهرم‌های فشار زیادی در اختیار داریم.

او افزود، تاکنون‌ درباره میزان سهم آبی عراق از رودخانه‌های مرزی با ایران به توافق نرسیده‌ایم.

این وزیر عراقی گفت: «اطلاعاتی درباره حفر تونل از سوی ایران برای تغییر مسیر جریان آب رودخانه‌های مرزی به دست ما رسیده است.» وی ادامه داد که وزارت خارجه عراق قرار است پرونده مشکل آبی با ایران را پیگیری کند.
دیوان بین‌المللی عدالت
الحمدانی اظهار داشت که ایران در رابطه با موضوع آب، قوانین بین‌المللی را نادیده گرفته است. او اشاره کرد که به طرف ایرانی نقض این قوانین را اطلاع دادیم اما هیچ واکنشی از سوی تهران مشاهده نکردیم.

وی تصریح کرد که ارجاع به دیوان بین‌المللی عدالت، مهمترین اقدام ما برای حل این مشکل با تهران است.

او‌ تاکید کرد: «کشورهای که سرچشمه رودخانه‌های مرزی هستند، نمی‌توانند خودسرانه به تغییر مسیر آب این رودخانه‌ها و خشک کردن آنها اقدام کنند.»

وزیر منابع آب عراق همچنین از ذخیره‌سازی آب در سدهای کشورش خبر داد.
توافق با ترکیه
الحمدانی شنبه گذشته اعلام کرد که عراق و ترکیه توافق‌نامه سال 2009 که در سال 2014 تغییراتی در آن ایجاد شد را به زودی اجرا می‌کنند. طبق این توافقنامه، عراق به‌طور کامل سهم خود از آب رودخانه‌های مشترک با ترکیه را دریافت خواهد کرد.

عراق از سال 2003 به دلیل سیاست‌های آبی ترکیه و ایران، به‌ویژه تغییر مسیر جریان آب رودخانه‌های مشترک و ساخت سدهای عظیم بر این رودخانه‌ها با کمبود شدید آب مواجه است
+3
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.