استخراج «مجاز» رمزارزها در ایران از مهر ماه از سر گرفته می‌شود

بی بی سی :بنابر اعلام سخنگوی صنعت برق ایران استخراج قانونی رمزارزها در ایران از مهر ماه از سر گرفته خواهد شد.

قطعی مکرر برق در تابستان به دلیل افزایش فشار بر شبکه توزیع برق خانگی باعث شده بود حسن روحانی، رئیس جمهوری سابق ایران دستور توقف فعالیت‌های استخراج رمزارزها در ایران را صادر کند.

مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفته: "اکنون و با کاهش دمای هوا که منجر به کاهش مصرف در بخش خانگی مراکز مجازی که غیر فعال شده بودند خواهند توانست از ابتدای مهرماه فعالیت عادی خود را از سر گیرند."

او گفته: "صنعت برق تلاش خواهد کرد ۲۵۰ مگاوات برق مورد نیاز این مراکز را تامین کند تا آنها بتوانند برنامه های خود را دنبال کنند."

شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در روزهای اخیر در گزارشی اعلام کرد مهم‌ترین راهکار از بین بردن استخراج غیرمجاز رمز ارز یا قاچاق سوخت در این کشور، آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی است "تا به طور عملی امکان سوءاستفاده از تفاوت قیمت این حامل‌ها در داخل و خارج از کشور از افراد گرفته شود."

در ایران ارزان بودن برق کشاورزی و صنعتی پای استخراج کنندگان بین‌المللی را هم به ایران باز کرده است.

چین، روسیه، آلمان و استرالیا از جمله سرمایه‌گذاران خارجی برای استخراج بیت‌کوین در ایران هستند که گفته شده "از طریق واسطه‌های داخلی کار می کنند."

طی سال‌های اخیر مزارع تولید بیت‌کوین در ایران که در اختیار چینی‌هاست افزایش یافته و در هفته اخیر هم با قطعی برق مرزعه کرمان بر سر زبان‌ها افتاده است.

استخرارج رمز ارزها در ایران از سال ۱۳۹۸ مشروط به دریافت مجوز قانونی شد ؛البته بسیاری هم بدون مجوز در مزارع خصوصی دست به این کار زدند.

طی سال‌های اخیر هزاران دستگاه استخراج (ماینر) هم به صورت قاچاق وارد ایران شده است.

شواهدی وجود دارد که حکومت تولید رمزارز را به عنوان یکی از راه‌های مقابله با تحریم‌های آمریکا و کسب درآمد ارزی در نظر گرفته است. البته از ابعاد استخراج رمزارز در ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست.

قیمت بیت‌کوین امروز به ۴۳ هزار دلار رسیده؛ بالاترین قیمت بیت‌کوین به آوریل امسال برمی‌گردد که قیمت آن تا به بالای ۶۰ هزار دلار هم رسیده بود.
+0
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Buddliea - لندن، انگلستان
  کاشکی به جای استخراج این همه رمز ارز و ثروت های مادی کمی هم انسانیت و شرف قابل استخراج بود که نیاز ضروری بشریت هست.
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.